Hráčův agent Jiří Stejskal podle ČAFH jednal v rozporu s řády. Pochybil prý tím, že svého klienta nechal podepsat kontrakt v jiném klubu, přestože v Hradci Králové má platnou smlouvu do června 2013. Stejskal s takovým výkladem zásadně nesouhlasí.

ČAFH se odvolává na přestupní řád, podle kterého hráč může uzavřít smlouvu v jiném působišti pouze tehdy, když mu zbývá půl roku do vypršení předchozího kontraktu. Podle ČAFH to ale nebyl případ Pilaře, který celou aktuální sezonu tráví na hostování v Plzni. Stejskal má na věc jiný názor, řády prý neporušil, protože s Wolfsburgem jednal už se souhlasem Hradce Králové, takže se nemusel ohlížet na to, kdy Pilařovi ve východočeském klubu vyprší kontrakt.

„Hráč totiž smlouvu jinde uzavřít může i více než půl roku od vypršení smlouvy, pokud má mandát klubu, kterému patří. A my jsme mandát od Hradce v pátek dostali, je to potvrzeno i písemně, což doložím i na legislativním úseku fotbalové asociace. Takže náš postup byl naprosto legální,“ uvedl Stejskal.

Pilař podle svého manažera podepsal s německým klubem smlouvu s platností od 1. ledna 2012, ale představitelé ČAFH tvrdí, že na to neměl právo. „Neviděli jsme sice kontrakt, který Pilař uzavřel s Wolfsburgem, ale podle informací, které máme, nemůže platit. Pokud má hráč někde platnou smlouvu, a ta Pilařova skončí v Hradci až v červnu roku 2013, tak nemůže podle přestupního řádu pro profesionální fotbal podepisovat smlouvu v dalším klubu,“ řekla ČTK členka výkonného výboru ČAFH Markéta Haindlová, která zároveň předsedá také odvolací a revizní komisi v rámci FAČR.

Podle Haindlové Stejskal pochybil a vystavil se hrozbě disciplinárního řízení. „Takový způsob jednání považujeme za alarmující. Agent Stejskal hráče používá jako rukojmí, a tím jedná v přímém rozporu s jeho zájmy především tím, že se nadměrnou medializací snaží situaci vyhrotit, a zároveň tak ovlivnit ve svůj prospěch,“ uvedla v prohlášení Haindlová.

„Nezdá se, že by nyní pan Stejskal jednal v zájmu hráče Pilaře, spíš to je v rozporu. Budeme žádat o reakci také předsedu asociace agentů Pavla Pasku,“ pokračovala Haindlová. Podle Stejskala jde o ryze účelovou argumentaci a manipulaci s fakty. „V asociaci by si nejprve měli zjistit, jaká jsou fakta. A až pak teprve věci komentovat, než se pouštět do takových soudů. My jsme rozhodně ničím nepochybili,“ reagoval Stejskal.

Podle něj Pilařovi do jednání s Wolfsburgem už neměla co mluvit ani Plzeň, která se cítí poškozena. „Václav (Pilař) je v Plzni na hostování, které mu za půl roku končí. A když je hostování v této fázi, tak hráč mandát tohoto klubu, ve Václavově případě Plzně, už také k jednání o přestupu nepotřebuje,“ prohlásil.

Celou věc možná bude posuzovat legislativní oddělení Fotbalové asociace České republiky. Jeho šéf Petr Doležal ČTK řekl, že se ke všemu vyjádří, až se seznámí se všemi fakty a náležitostmi složitého případu.

Kauza „Pilař“ hýbe českým fotbalem od konce víkendu. Vyhrotila se ve chvíli, kdy Plzeň vyřadila reprezentačního záložníka z nominace na ligové utkání v Příbrami.

(čtk)