Zvony hrozivě bijí na poplach, dusná nálada svírá soukolí hradeckých fotbalistů, odpuzující slovo SESTUP je aktuálnější, než kdy jindy. Vstup do jara „votrokům" hrubě nevyšel, nestřílejí góly, v obraně vymýšlejí ptákoviny a po 19. kole je jediný bod dělí od příček znamenající PRŮŠVIH.

Deník společně  rozkryl problémy, které sráží tým kouče Jiřího Plíška a na názor se zeptal internacionála Milana Frýdy.

Střed obrany

Pojďte se projet po naší šestiproudové dálnici. Zn.: překážky nečekejte. Motto, které by klidně mohli „votroci" napsat reflexním fixem a vylepit do kabiny soupeřů. Z pěti gólů, které na jaře obdrželi, padli čtyři po chybách ve středu obrany.

Podepsal se pod ně jak kapitán Milan Fukal, tak jeho kolega Peter Jánošík. Nejsou v tom však zdaleka sami.

Jako ukázka poslouží první branka Milana Baroše ze sobotního utkání. Útočník, jehož hlavní předností je převzít míč a nejkratší možnou cestou si to namířit k brankáři, musel být šokovaný propustností hradecké obrany.

Na půlce Hradce vyhrál souboj s mladým záložníkem Schwarzem, stoper Jánošík hloupě odkryl střed obrany a už se Baroš hrnul dopředu, obešel i Fukala a naháněn čtveřicí (!) dalších hradeckých hráčů neomylně zavěsil.

Druhá branka? Baroš si naběhne mezi Fukalem a Poděbradským na pas Hableho a přidá druhý gól. „Věděli jsme, že mají problémy ve středu obrany a připravovali se na to," vyřkl po zápase.

Milan Frýda: „Platí pravidlo: jeden stoper musí být chytrý, druhý rychlý. A tohle u Hradce nevidím. I proti Olomouci se staly chyby ve středu obrany. Horší je, že přicházejí v úvodech utkání. Když takhle brzo dostanete branku, rozsype se vám úplně herní koncepce, s kterou jdete do zápasu. Teď přijede Sparta s Kweukem a Lafatou, top středovými útočníky ligy. Musí dojít k radikálnímu zlepšení."

Útok? Ticho, nula

Dávná bolest zase krutě devalvuje výsledky Plíškovy armády. Minimálně v úvodních dvou zápasech s Jihlavou a Olomoucí. Proti Vysočině selhal opakovaně Harba, také Halilovič. Vrchol přišel o kolo později. Za stavu 0:1 netrefil ze tří metrů prázdnou branku zase Harba, v druhém poločase Voltr.

Nevyšel tah se Štěpánem coby klasickým hrotem, střelecky mlčí i největší zimní posila Kulič, Hadaščok přišel z Liberce těsně před startem ligy a na sehrávání má minimum prostoru.

Milan Frýda: „Přijde mi, že nám chybí více odvahy. Po zisku míče i na riziko vystřelit dopředu, sebevědomě hrát jeden na jednoho. Dobré je, že se do šancí kromě Ostravy dostáváme. Ale není možné, abychom takhle zahazovali šance jako proti Olomouci. Chybí mi klasický tvořivý záložník."

Hledání sestavy

Není důvod tepat Jiřího Plíška, že nenašel optimální složení základní jedenáctky. Plány mu přervalo zranění Hochmeistera i nevalná forma opor. Oproti podzimu chybí zranění útočníci Dvořák a Uškovič (v pondělí už hrál celý zápas za juniorku), autoři osmi branek.

Milan Frýda: „Vítězná sestava se nemění, ale Hradec na jaře ještě nevyhrál. Plíšek to má těžké, pevná kostra je základ. Zvlášť v boji o záchranu. Přes všechny problémy věřím, že to dobře dopadne."