V neděli „votroci“ absolvovali trénink v domácích podmínkách a po pondělním dni volna už najedou na přípravný rytmus jako při mistrovských zápasech. V sobotu by měli svěřenci trenéra Václava Kotala nastoupit k jarní ligové premiéře v Liberci (16.00).

Přechod z tureckého klimatu do české zimy nebyl pro hráče zrovna příjemný.

„Vrátili jsme se do reality, ale s tím nic nenaděláme. Musíme se s tím vyrovnat,“ říká Kotalův asistent Michal Šmarda. V Antályi nalezli „votroci“ dobré podmínky k přípravě.

„Jeden den bylo dvaadvacet stupňů, jinak bylo kolem patnácti. Herní soustředění se určitě vydařilo. Měli jsme výborné podmínky: hotel, stravu či regeneraci. A v neposlední řadě tu byli silní soupeři. Takže spokojenost,“ hodnotil týdenní pobyt Šmarda.

Hradecké letos v zimní přípravě trápí větší počet zranění. Marodů již je méně.

„Klapka, Plašil a Dvořák už začínají trénovat. Nejsem si jistý, jestli všichni budou připraveni do prvního zápasu, ale vypadá to dobře. Na druhou stranu nám vypadl Fischer,“ povzdechl si Šmarda. Kapitán týmu si poranil kotník.

Během herního soustředění „votroci“ sehráli čtyři přípravné zápasy, na konto si připsali jednu výhru (Tobol Kostanaj 0:2, Černohorec Oděsa 2:1, Astra Ploiesti 1:2, Arsenal Kyjev 1:3). O čtyři branky se podělili tři hráči, dvakrát skóroval Černý, jednou Fukal a Jedunov.

„Soupeři byli opravdu kvalitní, hlavně ti dva poslední. Řekl bych, že Arsenal byl ještě herně výš než rumunská Astra. Kluci alespoň viděli, jak by se měl hrát fotbal. Protihráči na tom byli výborně pohybově i rychlostně, k tomu rychlá práce s míčem… Byl to opravdu dobrý test,“ poukázal Šmarda.

Základní sestava se hradeckým trenérům pomalu rýsuje. „Určitou představu máme. Do prvního mistrovského zápasu zbývá ještě týden, tak doufám, že se nikdo nezraní.“

V zápase s rumunskou Astrou Ploiesti odehrál kvůli vytížení některých hráčů celých devadesát minut i Michal Šmarda.

„Už nějak dopředu jsme předpokládali, že poslední zápas s Arsenalem Kyjev by mohl být generálkou na ligu. Před utkáním s Astrou byli někteří hráči dost unavení a my je chtěli ušetřit na závěrečný duel,“ vysvětlil Šmarda.

S nápadem, aby nastoupil, přišel trenér Kotal. V sestavě se objevil na levém kraji zálohy.

„Cítil jsem se naprosto v pohodě. I po ukončení kariéry prakticky pořád trénuju, takže to problém nebyl,“ uvedl Michal Šmarda, který v nejvyšší soutěži odehrál 341 utkání a vstřelil 19 branek.

Kotalův asistent se i v jednačtyřiceti letech může pochlubit skvělou kondicí. S hradeckým prvoligovým mužstvem absolvuje řadu tréninků, pravidelně nastupuje za tým Montela MH v odborářské lize a v krajské I. A třídě patří k oporám Slavoje Předměřice.

Zvládl by ve svém věku i ligový zápas?

„Myslím si, že ano. Neříkám, že bych odehrál celých devadesát minut, ale strach bych z toho neměl,“ uvedl Šmarda, který kromě černobílých hradeckých barev oblékal v lize dres Olomouce, Sparty, Žižkova či Bohemians 1905. S letenským klubem dokonce v roce 1999 slavil ligový titul.

V nejvyšší soutěži se ale podle svých slov již neobjeví.

„Už opravdu ne. Je to minulost. Jsem už na druhé straně, trénování mě baví,“ má jasno. „Máme tady řadu mladých hráčů a i kdyby přišla zranění, tak půjdou do hry mladí. Holt to musejí zvládnout,“ dodal.