Spokojen byl také první muž slavistické střídačky Josef Pleskot, který už ale přemýšlí o příští sezoně. Moc dobře si je vědom, jak to ve fotbale chodí, a že po úspěchu může být rázem všechno jinak.

Josef Pleskot.Po sezoně jste jel relaxovat do Chorvatska. Užil jste si to?
To víte, že ano. Byl jsem tam týden. Měli jsme krásné počasí, byla to prostě pohoda. Relax po tak náročné sezoně jsem si snad zasloužil, ne?

Pojďme k fotbalu. Čekal jste, že skončíte tak vysoko a čemu to přisuzujete?
Věřil jsem, že skončíme v první půlce tabulky. Získaných 49 bodů jsme měli už, když jsme do krajského přeboru postoupili v první sezoně. Nicméně právě skončenou sezonu hodnotím jako velice zdařilou. Podle mě jsme dokonce skončili čtvrtí, neboť při rovnosti bodů s Kratonohy máme lepší vzájemnou bilanci. To ale nakonec není tak podstatné. Potěšila mě nejen kvalitní hra, ale hlavně velmi dobrý přístup všech hráčů. Bylo na nich vidět, že to chtějí někam dotáhnout a skončit co nejvýše.

V novém areálu v Orlické Kotlině se vám výsledkově tolik nedařilo jako na hřištích soupeřů. Proč?
Nikomu z nás to nebylo jedno, s kluky jsme to probírali. Přisuzujeme to k tomu, že jsme si na nové prostředí ještě úplně nezvykli. Podívejte se – když jsem do Slavie před třemi roky přišel, tak tady bylo všechno jiné. Například hřiště mělo menší rozměry, jiné byly kabiny atd. Dnešní areál nám může každý závidět. Věřím, že už na podzim přijde z naší strany v domácím prostředí určité zlepšení a budeme se častěji radovat z vítězství než doposud. Všechna mužstva, která k nám na jaře přijela, viděla perfektní trávu, zázemí a měla zvýšenou motivaci. Hrála s velkou chutí a maximální bojovností. I s tím jsme se museli vyrovnat. V příští sezoně určitě budeme chtít navázat na domácí zápasy na Novém Hradci, kde jsme ani jednou neprohráli.

Hráčský kádr je pohromadě už řadu let. Je to pro vás asi výhoda, protože už víte, co od koho můžete čekat, že?
Je to velká výhoda. Hráče znám perfektně, ale někdy to s nimi není jednoduché. (směje se) Na druhou stranu je nevýhoda, že to jsou pořád stejní kluci a dělají stejné chyby. Na jejich odstraňování stále pracujeme. Cením si také toho, že naše vzájemná komunikace je na dobré úrovni.

Pár zápasů za vás na jaře odehrál také exligový Michal Šmarda, který má ovšem trenérské povinnosti v Brně. S odstupem času – byla to správná volba?
My jsme věděli, do čeho jdeme. Když jsme se s Michalem v zimě domluvili, byli jsme přesvědčeni, že to bude přínos a i hráči s tím souhlasili. Někteří věděli, že pokud za nás půjde Michal hrát, tak budou sedět na lavičce. On má v sobě velkou kvalitu, zkušenosti a spoustu energie. Kluky dokázal povzbudit, poradit jim a byl v neustálém pohybu. A jestli u nás bude hrát i na podzim? To je otázka. Já bych byl rád, ale potřebovali bychom ho na jednom tréninku, abychom mohli s ním něco nacvičit a pak to praktikovat v zápase. Na druhou stranu vím, že má povinnosti v Brně a moc zápasů za nás asi neodehraje.

Svým svěřencům jste naordinoval ofenzivní fotbal. Dokázali jste si vytvářet šance, ale v některých utkáních jste v koncovce vyhořeli…
Jako většina mužstev, tak i my jsme se potýkali s neúspěšnou koncovkou. Pramenilo to například ze zranění několika klíčových hráčů. Někdo měl třeba pracovní povinnosti, a tak museli nastoupit hráči z béčka, případně z dorostu, kterým zase chybějí tolik potřebné zkušenosti. Jak už jste předeslal, snažili jsme se o kombinační hru a že jsme neproměňovali šance? To se stává nejen v krajském přeboru, ale i v lize. Je to prostě realita. Na tréninku do čeho kopnete, to spadne do branky. A když přijde mistrák, tak gól nedáte, i kdybyste hráli třeba do půlnoci.

Nebýt zmíněných výkyvů, mohli jste dokonce pošilhávat po divizní soutěži…
Ono je to u všech mužstev stejné. Výkyvům se nevyhnete a na kdyby se nehraje. Faktem je, že kdybychom v koncovce byli produktivnější, tak bodů bylo určitě víc. Ale jestli by to stačilo na postup do divize, tak to opravdu nevím. Bodový odstup mezi námi a Týništěm byl 16 bodů, což je dost.

Nakonec postoupilo právě Týniště, které jste dokázali v sezoně dvakrát porazit. Myslíte, že bude hrát o soutěž výš důstojnou roli?
Oba vzájemné duely patřily k vrcholům krajského přeboru. Získali jsme v nich plný počet šesti bodů při skóre 5:0. Pokud tým zůstane pohromadě a případně bude posílen o tři kvalitní hráče, pak by v soutěži měl hrát důstojnou roli. Jinak to nebude mít jednoduché.

Jaký vůbec byl uplynulý ročník krajského přeboru z celkového pohledu?
Myslím, že dobrý. Většina zápasů měla svoji kvalitu, k čemuž přispěli i nováčci.

Kdo patřil u vašeho mužstva k největším oporám?
Když jsem četl rozhovory s trenéry ostatních mužstev, tak se k jednotlivcům moc vyjadřovat nechtěli. Já ale udělám výjimku. Ve Slavii je velice dobrá a kvalitní parta, to bezesporu. Přesto bych vyzdvihl tři hráče. Velkou oporou byl po celou sezonu brankář Mašek, který odchytal všechny zápasy a osmkrát udržel čisté konto. Když bylo potřeba, tak vypomohl i béčku. Nemáme druhého gólmana, a tak v případě nouze byl připraven David Veselý. Chci zdůraznit, že Jirka Mašek měl perfektní přístup k tréninkům i zápasům, je to lídr kabiny. On sám navíc trénuje i jiné gólmany a to Sedláčka, Martinovského či Ondráčka. Druhým hráčem je Jakub Lán, který je zároveň hrajícím asistentem. Když jsem z nějakých důvodů nemohl přijít na trénink, Jakub to za mě vzal a já věděl, že nikdo nic neošidí. V zápasech podával velmi dobré výkony. Třetím do party je Jarda Linhart, který pro mužstvo dýchá, ale po dlouhodobém zranění se zatím nedostal do optimální formy. Jsem přesvědčen, že se do ní brzy dostane a prosadí se hlavně gólově.

Velkým zklamáním byla určitě nízká návštěvnost na vašich domácích zápasech. Co s tím?
Nevím. Určitě jsme nepředváděli špatný fotbal. Diváci, kteří na naše zápasy chodili, byli spokojeni. A že jich nebylo víc, tak to nás všechny moc mrzí. Prostředí v Orlické Kotlině je opravdu příjemné, diváci se zde mohou občerstvit. Možná si ještě nezvykli na dopolední čas. My ale změnu neplánujeme a dál budeme hrát v sobotu dopoledne od 10.15 hodin.

Jak se vám zamlouvá mistrovství světa v Brazílii?
Vzhledem k tomu, že jsem neviděl všechny zápasy, tak nemohu hodnotit. Myslím, že si finále zahraje domácí Brazílie s Německem. Líbí se mi ale také hra Belgie, Francie a Mexika. Třeba ještě dojde k nějakému překvapení.

Kdy se začnete připravovat na novou sezonu?
Začínáme ve čtvrtek 17. července v 18 hodin, do zahájení mistrovských bojů sehrajeme asi čtyři přípravné duely. O posílení kádru je v tuhle chvíli předčasné mluvit. Musím ale poděkovat předsedovi našeho oddílu Milanu Krempovi, dále Petru Prošvicovi a Antonínu Kalinovi za to, co pro červenobílý klub ve městě pod Bílou věží dělají. Bez nich by se tady už krajský přebor nehrál. Nesmím zapomenout ani na náš „rodinný" fanklub, který pravidelně chodí na naše zápasy a povzbuzuje nás.

Chcete ještě něco dodat?
Jsem strašně rád, že se po roce bude v Hradci zase chodit na prvoligový fotbal. Věřím tomu, že „votroci" budou předvádět kvalitní hru a bez větších problémů se zachrání. Už se moc těším na zápasy a klukům i trenérům držím palce, ať to vyjde ke spokojenosti nás všech.

Jan Skalička