PETR TOMEŠ
Hradec Králové/ Krajské fotbalové soutěže spějí do finiše. V I. B třídě usilují o postup také dvě mužstva našeho okresu – TJ Sokol Kratonohy a TJ Spartak Kosičky. U kosičských hráčů již nikdo nepochybuje o jejich triumfu ve skupině A, neboť jsou čtyři kola před koncem se sedmibodovým náskokem na první příčce. To jejich sousední klub z Kratonoh je na tom o poznání „hůře“. V průběžné tabulce skupiny B figuruje na druhém místě se ztrátou pouhých tří bodů na vedoucí Jaroměř. Je ovšem pravděpodobné, že z této skupiny budou postupovat dva celky. Zle však těmto dvěma kandidátům dýchá na záda mužstvo Ohnišova.
Předseda kopané v Kratonohách VÁCLAV VYLEŤAL doufá, že jejich mužstvo letos konečně vybojuje I. A třídu. Je přesvědčen, že mužstvo je na postup už dostatečně připravené.
Několikátým rokem usilujete o postup. Myslíte, že to konečně vyjde?
Usilujeme o to už čtyři roky. Pevně doufám, že to nyní vyjde. Myslím, že jsme na to už i připraveni. V týmu je nyní vynikající atmosféra. Chceme do A třídy už jenom kvůli tomu, že tam hrají Chlumec, Roudnice, Kunčice, nyní tam postoupí Kosičky, sestoupí Libčany. Pro nás je to lepší nejen po finanční stránce, ale i po divácké. Bylo by samé derby a chodilo by tři sta lidí na fotbal. Nyní jsme hráli s Teplicemi nad Metují a s nimi nikdo nepřijel, což je špatné.
Letošní sezonu jste moc neposílili a dali jste šanci mladým. Myslíte, že jdete správnou cestou?
Máme jenom dva hráče na hostování a ti jsou také mladí. Jinak nám loni skončil dorost, někteří z něj hrají za béčko a dva už i za áčko. Docela nám tato strategie vyšla, ani jsme v ni moc nedoufali.
Zatím máte impozantní jarní část. Kde nastalo takové zlepšení?
Začalo se nám mnohem více dařit. Vždycky jsme dostávali hloupé branky, ale na jaře jsme tento handicap odstranili. Nevím, jestli to bylo zimní přípravou. Kádr zůstal po podzimu stejný, hodně jsme však zlepšili koncovku, což je znatelný rozdíl.
Čím to, že hrajete mnohem lépe venku než doma?
Když hrajeme na domácím hřišti, soupeř brání v osmi lidech a nám se útočí špatně do plných. Venku je to otevřenější fotbal, domácí také nechtějí moc bránit, a to nám vyhovuje.
O víkendu vás čeká ve šlágru vedoucí celek Jaroměře na jejím hřišti. Půjde určitě o hodně…
To rozhodně, vždyť je rozdíl jenom tři body. Na podzim u nás předváděli výborný fotbal. Určitě neradi slyšíme spekulace o tom, že jim poklesla forma. Každý zápas je úplně jiný. Záležet bude také na zdravotním stavu. Stále je považuji za favorita této skupiny.
Z vaší skupiny budou pravděpodobně postupovat dva týmy. Komu byste ještě přál postup?
Ohnišov je pro nás daleko, takže bych tam raději viděl Jaroměř. Věřím, že to nakonec dotáhne společně s námi.
Sledujete suverénní cestu Kosiček?
Ano, sleduji, v současnosti nemají takovou formu jako na podzim. Mají výhodu, že jejich konkurenti rovněž ztrácejí.
To trenér Kosiček PETR TÉR rozhodně předčasně neslaví a drží své svěřence při zemi.
Máte v čele sedmibodový náskok čtyři kola před závěrem soutěže, cítíte se již v neohrožené pozici?
Rozhodně ne, ještě se jsou na programu čtyři zápasy.
V jarní tabulce jste až na pátém místě, ale paradoxně máte větší náskok než po podzimu. Čím si to vysvětlujete?
Především je to tím, že favorité, kteří jsou za námi, na jaře rovněž ztrácejí. Důležitý náskok jsme si vytvořili na začátku sezony. Do popředí se probojovala mužstva, která po podzimu hrála spíše vzadu.
Jste lídry od samého začátku, dalo by se to nazvat stylem start - cíl. Měli jste už před sezonou postupové ambice?
Cíl je ještě hodně daleko. (smích) Do soutěže jsme vstupovali s tím, že se chceme především zachránit. Odešli bratři Koliášové, se kterými byly drobné neshody. Že se nám bude takhle dařit, nikdo nečekal.
Tři zápasy v řadě jste nevyhráli, přišlo předčasné uspokojení nebo pokles formy?
Načala nás Železnice a teď to takhle mícháme. (smích) Určitě odešla i trochu forma. Našim útočníkům navíc momentálně zvlhl prach. Nedáváme vyložené šance, v neposlední řadě jsme nastřelili tři břevna a nedali penaltu.
Nyní vás čekají rozjeté Hlušice, které čtrnáctkrát v řadě neprohrály. Určitě se přijde podívat pěkná návštěva, s čím půjdete do tohoto pikantního derby?
Neradi bychom prohráli, spokojeni budeme i s bodem. Poté ještě dvakrát hrajeme doma a jedeme ven pouze do Sobotky.
Přemýšlel jste, jakou roli případně budete hrát v I. A třídě?
Samozřejmě, naší nevýhodou může být úzký kádr. Potřebujeme minimálně dva hráče sehnat. Myslím si, že kdybychom do týmu přilákali kvalitního útočníka a obránce, tak bychom mohli hrát v prostředku tabulky.
Sledujete situaci ve druhé skupině I. B třídy?
Ano, zajímá mě hlavně počínání sousedních Kratonoh. Situace v boji o postup je tam mnohem vyrovnanější, navíc to vypadá, že bude postupovat i druhý celek.
Koho tipujete na prvních dvou příčkách B skupiny?
Přál bych postup Kratonohám. Druhým kandidátem je pro mě silná Jaroměř.