Před sezonou asi nikdo v klubu nečekal, že skončí až na patnáctém místě. Fotbalisté divizního Nového Bydžova měli jediné štěstí, že do krajského přeboru sestupoval jen poslední Trutnov.

Přesto není divu, že trenér Miroslav Chalupa, jenž k týmu přišel v zimě, je z umístění zklamán.

S patnáctým místem asi příliš spokojenosti panovat nebude. Je to tak?
S tím naprosto souhlasím. Když jsem k mužstvu před začátkem jarní části přicházel, měl jsem úplně jiné představy o našem umístění. Byl jsem přesvědčen, že kvalita kádru nám umožní lepší postavení v divizní tabulce. Konečné patnácté místo je tudíž pro mne velkým zklamáním. Měli jsme dobrý vstup do soutěže. Hned v úvodním jarním kole jsme porazili do té doby vedoucí Převýšov. Myslím si, že až do poloviny jara to z naší strany nebylo úplně špatné. Zlom nastal po prohraném utkání s jabloneckým béčkem. Zbytek sezony jsme pak dohrávali ve výsledkovém útlumu.

Kde byste hledal příčiny nepodařené sezony?
Když to vezmu z pohledu jarní části, kdy jsem u mužstva byl, tak po herní stránce to nebylo zase tak špatné. Myslím si, že jsme s většinou protivníků odehráli rovnocenné partie, ovšem srážely nás hrubé individuální chyby v defenzivní činnosti. Toho pak zkušení soupeři dokázali dokonale využít.

Našel byste přesto i nějaká pozitiva?
Rozhodně to bylo začlenění několika mladých fotbalistů z dorostenecké kategorie do kádru dospělých. Také si cením toho, že i když se řada utkání pro nás nevyvíjela dobře, mužstvo nechtělo složit zbraně a pralo se o příznivý výsledek až do konce.

Ve funkci sportovního ředitele končí Vladimír Blažej. Odchází také jeho syn Michal, jenž byl hráčskou oporou A týmu. Budou to citelné ztráty?
Je to pravda. K 30. červnu končí ve funkci sportovního ředitele Vladimír Blažej. Vzhledem k pracovnímu vytížení opouští také trenérské místo. Víme, co pro nás znamenal, tudíž jde o velkou ztrátu. Nadále však bude působit ve výboru klubu a bude se podílet na organizačních věcech. Co se týká Michala, tak po skončení sezony jsme spolu hovořili. Po pěti a půl letech chce najít další motivaci, proto se rozhodl hledat si jiné angažmá. Jsem však přesvědčen, že nebude trvat dlouho a vrátí se zpět. Touto cestou bych chtěl nejen svým jménem, ale i za novobydžovské příznivce oběma poděkovat za dosavadní odvedenou činnost v klubu.

Už víte, kdo je nahradí?
Na místo sportovního manažera od 1. července přijde Martin Firbacher, který i nadále povede jako trenér naši juniorku. Za Michala bychom samozřejmě rádi do mužstva přivedli nějakou hráčskou náhradu. Celkově bychom chtěli kádr určitým způsobem oživit příchodem několika nových tváří. Všechno je v jednání, takže jména zatím nebudu uvádět.

Dojde ještě k dalším změnám 
v hráčském kádru?
Ano. Odchází také Petr Pilař. Na posílení v těchto dnech intenzivně pracujeme. Do kádru dospělých budou přeřazeni další hráči z mládežnické kategorie, kteří si velmi dobře vedli pod vedením Pavla Obermajera v druhé nejvyšší dorostenecké soutěži. Kádr bychom rádi rozšířili, neboť jarní část jsme absolvovali prakticky ve třiadvaceti lidech, což je podle mě málo na tak kvalitní soutěže, jakými jsou divize a krajský přebor. Zároveň chceme vytvořit zdravou konkurenci, která by měla vliv na kvalitnější výkony.

Kdy začnete přípravu na příští sezonu?
Příprava začne 16. července a bude probíhat výhradně v domácím prostředí. Budeme trénovat pětkrát týdně. Obohacením bude série přátelských či pohárových zápasů.

Na co se nejvíce zaměříte?
Už to trochu vyplývá z mých předchozích odpovědí. Je nutné se zaměřit především na defenzivní činnost. Při takovém množství branek, které jsme obdrželi, můžeme jen těžko pomýšlet na lepší výsledky. Rád bych ještě touto cestou poděkoval hráčům a vedení za vytvořené podmínky, všem přeji příjemnou dovolenou. To platí i pro fanoušky. Chtěli bychom je v následující sezoně potěšit více než v té skončené.

Jak se vám zamlouvalo vystoupení českého týmu na Euru?
Asi se všichni shodneme, že se našemu celku nevydařil vstup do turnaje. Následné výhry nad Řeckem a Polskem nás posunuly do čtvrtfinále, což je pro český fotbal určitě úspěch.

Kdo je podle vás největším kandidátem na zisk titulu evropského šampiona?
Doposud se na Euru velice dobře prezentovalo mužstvo Německa. Pro mě jsou však černým koněm Italové. Myslím, že ve finále si proti Španělsku zahrají oni. (rozhovor vznikl ve čtvrtek dopoledne, kdy ještě nebyl znám výsledek druhého semifinále mistrovství Evropy – pozn. aut.)

Který hráč vás nejvíce zaujal?
Na šampionátu se v dobrém světle ukázalo více hráčů. Z našeho týmu to byli Pilař, Jiráček a Hübschman. V závěrečném utkání předvedl poměrně dobrý výkon i mladý Darida. Nicméně pro mě je největší hvězdou Eura Cristiano Ronaldo, který pokračoval ve výkonech, které předváděl během sezony v dresu Realu Madrid.