„Kdy už se konečně začne něco dělat se stadionem,“ ptají se mnozí fanoušci FC Hradec Králové. Možná už velmi brzy. Vyplývá to alespoň ze slov generálního ředitele klubu RICHARDA JUKLA, který hovořil jak o této problematice, tak podzimním účinkování druholigového A mužstva či peripetiích souvisejících s udržením nejvyšší mládežnické soutěže – dorostenecké extraligy.
V úterý bude zastupitelstvo města schvalovat podmínky pro vypsání investorské soutěže na tzv. „Areál aktivit volného času“, s čímž je úzce spjata i přestavba malšovického stadionu. Projde to?
Byl by to každopádně výrazný posun směrem vpřed. Hodně nám v tomto pomáhá primátor Otakar Divíšek. Sled událostí došel tak daleko, aby zastupitelstvo zadávací podmínky schválilo. Bylo by to ku prospěchu celého areálu (lokalita Malšovický stadion a TJ Slavia – pozn. red.).
Co by následovalo?
Vybral by se investor, jenž se na celé akci bude spolupodílet. Měl by tu vzniknout multifunkční komplex, který bude chloubou celého města. Již zmíněný investor by měl být spoluinvestorem stadionu i komerčních ploch.
Vy jste v této záležitosti absolvoval řadu jednání. Kolik investorů je ve hře? Kdy by se mohlo začít něco dít, jestliže zastupitelstvo tyto plány posvětí?
Zájemců bylo k desítce. V současnosti registruji čtyři nejvážnější. Když celá věc projde zastupitelstvem, vypíší se investorům potenciální podmínky pro zadávací projekt. V dané lhůtě pak budou prezentovat své návrhy, které následně znovu musí schválit zastupitelstvo. Každopádně usilujeme o to, aby se tu postavilo něco, co lidé běžně na stadionech nevidí. Je tu třeba možnost vybudovat arénu se zatahovací střechou, díky níž by do Hradce připlouvaly akce nejen sportovního, ale i kulturního rázu.
Kdy by se tedy čistě teoreticky mohlo začít s přestavbou?
Jestli půjde vše podle plánu, tak ke konci roku 2008.
Předběhněme dobu. Co když Hradec postoupí mezi elitu už po této sezoně? Mohl by domácí zápasy hrát na Všesportovním stadionu?
Na tom současném by se první liga hrát nedala. Po různých úpravách, které jsou v našich možnostech, by nám ale mohla být udělena výjimka. Poté už by se vše řešilo podle investora, který by stanovil harmonogram prací v celém areálu.
Přejděme ke sportovní stránce. Jak se vám zamlouvaly podzimní výkony A mužstva?
Podzim bych rozdělil na dvě části. Na velmi vydařenou první polovinu a horší druhou, která výsledkově nedopadla, jak jsme si představovali. Spokojen určitě nejsem. Sice jsem před sezonou deklaroval, že chceme hrát na špici tabulky, hráli jsme na ní, ale skončit jsem chtěl do třetího místa s minimálním odstupem za postupovými příčkami. Otázka nyní zní, co je to minimální odstup. Na postupovou pozici ztrácíme tři body, což není moc. Na druhou stranu jsme určitě mohli mít o šest bodů víc a druhou ligu vést.
Co konkrétně vám scházelo na herním projevu?
Systém, na nějž jsme vsadili na začátku sezony, naši soupeři postupem času prokoukli a byli na nás dobře připraveni. Těžko jsme překonávali jejich obranný val a mnohem hůř se dostávali do šancí. Svědčí o tom počet vstřelených branek, který byl ve druhé části podzimu velmi malý.
Trenér Klusáček při svém hodnocení prohlásil, že mu nejvíce chyběla konstruktivita, a to především od krajních hráčů. Co vy na to?
Mně osobně chyběla od všech hráčů. Nedával bych to za vinu pouze těm krajním, ale hlavně středním záložníkům. Ti v dnešním fotbale rozhodují zápasy.
Ve hře o postup jste ale zůstali. Je první liga jednoznačnou metou pro jarní odvety?
Neměnil bych slova vyřčená na začátku sezony, že se o postup chceme prát. Jestli se to povede nebo ne, si vyhodnotím po třicátém kole. Teprve poté zjistím, zda jsem něco udělal špatně. Tento půlrok byl testem. Někteří hráči očekávání nesplnili a budou se muset poroučet.
Můžete být konkrétní?
Zatím ne. Ještě jsem s nimi nehovořil. Tři až pět hráčů ale z A týmu odejde a stejný počet kádr doplní. Schází nám především konstruktivní záložník. Věřím, že ho získáme, přestože je to v současnosti na fotbalovém trhu poměrně nedostatkové zboží. Ve středu hřiště nám to prostě neklapalo. Rovněž potřebujeme zvýšit konkurenci na krajích a neuškodil by ani příchod jednoho útočníka.
V létě jste získali pět posil s prvoligovými zkušenostmi – Svobodu, Vodehnala, Pospíšila, Víta a Šmerdu. Do jaké míry splnili vaše očekávání?
Ani jeden z nich se nevyvaroval výkyvů, střídali světlé okamžiky s horšími. Vzhledem k jejich zkušenostem měli a mohli pro ještě lepší výsledky udělat víc.
V divácké návštěvnosti jste čtvrtí. Průměr činí 2151. Lze toto číslo považovat za ucházející vysvědčení?
Abych se přiznal, představoval bych si větší počet diváků. Můžeme pouze spekulovat, čím to je. Zda stadionem, atraktivitou hry či postavením mužstva v tabulce. Kluci na hřišti každopádně potřebují pomoci, zejména když se pohybujeme na špici. Na podzim jsme doma, až na výbuch s Bohemkou, odehráli dobré zápasy. Fanoušky jsme navíc lákali do ochozů různými akcemi. Je už pak jen na nich, zda chtějí mužstvu svou přítomností a povzbuzováním pomoci.
Vizitkou klubu je z velké části práce s mládeží. Jenže třeba extraligový dorost figuruje po podzimní části na poslední příčce a na záchranu ztrácí čtyři body. Přijít o nejvyšší soutěž v této kategorii by se jistě rovnalo obrovskému maléru…
Není to obraz tohoto půlroku. Už jsem to nastiňoval před dvěma roky, že se v budoucnu dostaneme do problémů. Ty se za bývalého účinkování klubu optimálně neřešily, nepřicházeli kvalitní hráči, nezvyšovala se zákonitě konkurence, a dnes tudíž dobrých hráčů nemáme dostatečný počet. Proto jsme v problému. Věřím ale, že jsme schopni se z toho vyhrabat.
Jak?
Je to samozřejmě složitější. Nemůžeme si pomoci jako u mužů, že by se nakoupili hráči a hrozba sestupu by byla zažehnána. Každý ročník je jinak silný. Nastolíme zcela jinou koncepci tréninkového centra mládeže, což by mělo pomoci. Čtyřbodová ztráta není nijak veliká a před námi je celé jaro. Snad to zvládneme.