„Jukl, ven!" neslo se hradeckým stadionem při rozlučce s fotbalovou ligou. Už třetím za posledních pět roků. Šéf klubu Richard Jukl však přání radikálních příznivců nevyslyší aní po dalším sestupu.

Přesto – podle svých slov – znovu utlumí svůj vliv na klub. Proč zůstává, i když je u části hradecké veřejnosti brán za hlavního viníka úpadku (ano, je to tak) černobílého mužstva? V hlavě má, že bude u toho, až Hradec otevře nový stadion, stavbu vzývanou desítky let fanoušky „votroků".

„Je to můj hnací motor. Jediný sen, jinak bych už tady nebyl," přiznává Jukl, bývalý kapitán mužstva, který byl jako hráč i u posledního superúspěchu, vítězství v domácím poháruv roce 1995.

Současnost je však mnohem chmurnější…

Fanoušci vás vyzývají k odstoupení…
Pozor, fanoušci ne, ale ultras.

Dobře, tak radikální část příznivců. Odstoupíte po sestupu?
Odstoupit. To je strašně tvrdé slovo. Někdo musí přece mít odpovědnost, aby klub pokračoval. Třináct let jsem tady něco budoval, ale asi by se některým lidem teď líbilo, abych to přepustil někomu jinému. Ale každopádně, tak jako jsem před dvěma lety ustoupil, tak teď se stáhnu ještě razantněji. Už se nebudu vůbec věnovat sportovním záležitostem. Částečně omezím i finance, i když peníze někdo shánět musí. Mám hodně jiných věcí na starosti.

Berete jako svůj sen, že bude u nového stadionu?
Jinach bych tuhle praci nedělal.

Tým zažil třetí sestup za tři roky. Co to s vámi dělá? Štve vás to, ničí?
To jsou správná slova. Obojí. Myslím, že je to hlavně škoda. Vím, jak je těžké do ligy postoupit, a naproti tomu se v ní udržet.

Nevypovídá to o celkové krizi hradeckého fotbalu?
Všechno souvisí se vším. Když jsme sestoupili před dvěma lety, neměli jsme za cíl postupovat hned zpět. Zaprvé jsme v lize nežádoucí, zadruhé nemáme stadion, zatřetí se nám rozprchl kádr, který byl z těch tří sestupů asi nejkvalitnější. Bohudík, bohužel, jsme postoupili a nemohli jsme si jako Varndsdorf odmítnout postup. To by byla poslední kapka. Jenže všichni víme, s jakými problémy jsme do ligy vstupovali.

Ano, stadion, vyhnanství v Mladé Boleslavi. Ale projevilo se i v této sezoně, že je Hradec v lize nechtěný? I někteří hráči se tím oháněli.
Možná na začátku jara ty tendence byly. Jenže nechci na to náš sestup svádět. Někteří naši hráči to vidí poprvé. Přijedou na jiný stadion a pak hrají doma, kde nemáme ligové podmínky.

Jde však přece i o rozhodování sudích, ne?
Nechci to svádět na druhé vlivy. V minulosti to bylo horší. Na začátku jara byly holt sporné momenty proti nám, a ne pro nás. Jenže základ je, že jsme nezvládli domácí zápasy. Rozhodčí pro mě nejsou téma.

Jaké chyby udělal klub v této sezoně?
To je těžké, každá část nějaké. Ale možná jsme se neměli vracet z Mladé Boleslavi, kde jsme začínali ligový ročník, do Hradce.

A vy osobně?
Byl jsem málo důrazný. Měl jsem být tvrdší ke všemu a ke všem. Jenže, a to asi není omluva, jsem měl tolik práce, že jsem některé věci neřešil.

Mluvil jste například o tom, že jste měli v zimě posílit mužstvo.
Ale já jsem chtěl přivést minimálně dva hráče.

Proč se to nestalo?
Neměli jsme dostatečné argumenty pro jednotlivé typy hráčů, abychom přesvědčili trenéry. Oni radši řekli, že budou hrát se stávajícím kádrem. Přitom se zranili čtyři klíčoví hráči a nenaplnily se předpoklady, že se uzdraví.

Jde především o obránce Tomáše Holeše a Roman Poloma, kteří šli na operace až po novém roce. Neměli jste řešit jejich stav radikálně už po podzimu?
Já osobně jsem neznal takhle důkladně zdravotní stav hráčů.

A co odvolání trenérů Bohuslava Pilného a Milana Frimmela. Nemělo přijít dřív?
Takhle se rozhodlo představenstvo, ale nikde není řečeno, že by dřívější změna něčemu pomohla. Věřili jsme mužstvu.

Ohradil jste se proti tvrzení, že jste hlavním hybatelem věcí v klubu. Proč?
Už dva roky tady není funkce ředitele klubu. Já jsem místopředseda představenstva s výkonnou funkcí. O všech zásadních krocích musí rozhodnout většina pětičlenného představenstva. V létě jsme se rozhodli jít cestou, že máme sportovního ředitele Pavla Krmaše. Ten si ustanovil sportovní radu. My přece nemůžeme jít proti ní. Já už dneska sám nerozhodnu vlastně o ničem, nejsem hybatelem.

Ale na začátku podzimu sportovní rada doporučila neprodávat záložníka Petra Mareše. Přesto odešel do Mladé Boleslavi, odkud se dostal do reprezentace.
Ale to bylo rozhodnutí představenstva a já v něm mám jen jeden hlas z pěti. Fungujeme většinově.

Není to rozplizlé a zdlouhavé?
Ve spoustě klubů to tak funguje, pokud nemají dominantního majitele jako Sparta pana Křetínského nebo Liberec pana Karla. Myslím, že my fungujeme dobře, operativně. Buď jsme se rychle sešli, nebo jsme hlasovali per rollam (pomocí mailu – pozn. red.).

Do klubu by ráda vstoupila skupina podnikatelů kolem vašeho bývalého spoluhráče Ivo Ulicha. Je to dobrá cesta?
Určitě ano, potřebujeme někoho, kdo bude mít jiný pohled na fotbal, kdo převezme část kompetencí. Je důležité, aby sem někdo vstoupil.

Je špatně, že město vlastní většinu v klubu?
V drtivé většině klubů jsou města minoritním vlastníkem.

Ale v Hradci majoritním.
Ano, mělo by to být jako jinde. Ten minoritní poměr by měl být nastaven také v Hradci.

Ivo Ulich a spol. chtějí záruky, že se začne stavě stadion. Je to správné?
Myslím, že jejich požadavky jdou skloubit se zájmy města. Letošní sezona mě ještě víc utvrdila v tom, že bez kloudného stadionu nemůžeme hrát fotbal na nejvyšší úrovni. Kdybychom hráli s Jihlavu a Příbramí v Hradci, a ne v Boleslavi, tak snad nevyhrajeme ani tyto zápasy.

Změní se hodně tým pro druhou ligu?
Kádr je široký, pořebuje okysličení, ale ne nějaký zásadní výprodej.

V zimě byl zájem o Petra Schwarze, Tomáše Malinského, Tomáše Holeše.
V zimě nakupovala jen Slavia, Sparta a Plzeň, trochu Mladá Boleslav, Liberec, protože mu teklo do bot, jinak se trh nehýbal, nikdo nenakupoval. Občas se nám stalo, že jsme dostali konkrétní nabídku na hráče, u nějž jsme to nečekali. A někdo, kdo vypadal prodejně, zůstal.

Změní se to v létě? Zatím to nevypadá.
Realita je taková: Nikdo nemá peníze. Ozvali se miz Olomouce, jak vypadá situace v Hradci. Ale na rovinu mi řekli, že nemají na to, aby kupovali na přestup.

Přesto, budete držet hráče, kteří chtějí odejít?
Záleží na nabídce, samozřejmě, ale nemá cenu držet někoho, kdo tady nechce být.

Nostalgie pryč, Černý odcházíPavel Černý.Zdroj: Deník/ Michal Fanta
Hradec Králové - Hrál s jeho tátou, ale novou smlouvu už pro Pavla Černého juniora nenavrhoval. Proto fotbalista se slavným jménem končí v Hradci.
„Nostalgie tam je, ale už jsme si vyhodnotili, že nemá cenu, aby pokračoval," vysvětluje konec kapitána šéf klubu Richard Jukl.
Útočník by měl zakotvit buď v Ústí nad Orlicí (ČFL) nebo Olympii, jež míří za postupem do druhé ligy.