Vítěz Ligy mistrů s Liverpoolem a vicemistr Evropy se svým fanouškům podepisoval více než hodinu.

Čas letí. Minulý pátek Šmicer oslavil své čtyřicáté narozeniny.

„Bylo to krásných čtyřicet let. Říkalo se mi Štístko, což je pro můj život docela výstižné. Zažil jsem s fotbalem spoustu hezkých věcí, i když jsem měl taky dost povinností, které mě omezovaly," prohlásil v rozhovoru pro Deník.

Do vrcholového fotbalu vstoupil ve Slavii coby útočník. Jak šel čas, přeškolil se na ofenzivního záložníka. Na tomto postu také získal svůj životní triumf – vítězství v Lize mistrů s Liverpoolem. Šmicer dal v bláznivém finále v roce 2005, kdy Reds prohrávali s AC Milán už 0:3, jeden gól a další přidal v závěrečném penaltovém rozstřelu.

„Bylo to neuvěřitelné. Můj životní zápas," rozzáří se mu i po tolika letech oči.

Šmicer prošel slavnými kluby. Ve Francii hrál za Lens a Girondix Bordeaux, v Anglii za Liverpool, kariéru ukončil ve Slavii v létě 2009. V reprezentaci odehrál 80 utkání, v nichž vstřelil 27 branek. Má stříbro (Anglie 1996) a bronz (Portugalsko 2004) z mistrovství Evropy.

„Dodneška mě mrzí promarněná šance na postup na mistrovství světa 2002. Zpackaná baráž s Belgií a vůbec celý rok 2001, který bych nejradši vymazal z paměti," vzpomíná Vladimír Šmicer na nejbolavější moment kariéry.