Postup na závěrečný turnaj. Tak zní cíl výběru Královéhradeckého kraje, který si vybojoval právo reprezentovat Českou republiku v základní skupině UEFA Region´s Cupu. V cestě svěřencům trenérů Dvořáka a Míla stojí soupeři z Bosny a Hercegoviny, San Marina a Maďarska.

První překážku Češi překonali na oko hravě. V Trutnově si ve čtvrtek poradili s regionálním výběrem Sarajeva, jemuž nasázeli čtyři branky. Dvakrát se prosadil trutnovský snajpr Kejzlar, po gólu přidali náchodští Hlava s Moravcem. Výhru 4:0 navíc chycenou penaltou podpořil gólman Jan Šťastný.

První hrací den
Česko – Bosna 4:0 (2:0)
Fakta – branky: 26. Hlava, 31. a 76. Kejzlar, 68. Moravec. Rozhodčí: Aretopoulos – Petropoulos (oba Řecko), Scerri (Malta). ŽK: 2:3. Diváci: 342. Česká republika: Šťastný – Turner, Holub, Kovář, Hlava – Vitebský (60. Moravec), Brich (77. Tauchman), P. Holubec, Zezula – M. Kejzlar (80. O. Tobiáš), Malý.

Druhé utkání skupiny (Vrchlabí): Maďarsko – San Marino 2:1 (1:0).

Tabulka po 1. dni
1. Česko 1  1 0 0 4:0  3
2. Maďarsko 1  1 0 0 2:1  3
3. S. Marino 1  0 0 1 1:2  0
4. Bosna a H. 1  0 0 1 0:4  0

Neděle 11.00: Česká republika – San Marino (Vrchlabí), Maďarsko – Bosna a Hercegovina (Trutnov).

„O soupeři jsme samozřejmě před zápasem nic nevěděli. Trenér nás upozorňoval jen na to, že jsou kvalitní po technické stránce, ale když na ně trochu zatlačíme, tak se jim to nebude líbit. A to se nám i dařilo,“ hlásil Deníku po utkání dvougólový útočník Martin Kejzlar.

Věděl, o čem mluví. Brzké dostupování hráčům soupeře vůbec nechutnalo, na rozdíl od večeře den před zápasem. „Byli jsme s nimi ubytovaní a na prvním společném jídle nám ukázali, že dokáží spořádat všechno, co se před nimi objeví. Nebýt pozorného číšníka, na nás by nic nezbylo,“ usmíval se kanonýr, který v právě končícím ročníku Fortuna Divize C nastřádal dvanáct vstřelených branek.

Při premiéře v národním dresu přidal další dvě, a jak sám uznal, výrazně mu k nim pomohli spoluhráči Malý a Zezula. „Svatá pravda. Ten druhý gól byl hodně jednoduchý a vlastně jsem jen doklepával do prázdné branky. I v takové pozici jsem se v sezoně ale dokázal mýlit a třeba i vykopnout míč z brány (úsměv). U toho prvního jsem míč netrefil tak, jak jsem si představoval. Byla v tom i trocha štěstí.“

Jak už zaznělo, Východočeši nastoupili v bílé sadě dresů české reprezentace a ty jsou známy svým elastickým materiálem. Jak seděl amatérům z nižších soutěží? „No popravdě, v kabině jsme si po zápase museli hodně vypomáhat, abychom se z dresů dostali ven. Někteří jsme si trička zkoušeli už den před utkáním. Každého zajímalo, jak nám sednou, hlavně teda mně. Asi nikoho nepřekvapí, že jsem měl problém se do toho dostat a pak i ven. Aspoň se všichni pobavili na můj účet,“ přiznal Martin Kejzlar.

V souběžně hraném utkání na stadionu ve Vrchlabí přehrálo Maďarsko soupeře ze San Marina 2:1. S poraženými se Češi utkají již tuto neděli ve Vrchlabí od 11.00. Bosňané ve stejnou dobu na trutnovském pažitu vyzvou Maďary.