Zápas se Spartou odkryl dost možná největší slabinu „votroků" v letošní sezoně – produktivitu záložní formace, respektive její neproduktivitu. Soustavné mrhání šancemi je pohříchu jejím typickým znakem. I laik mohl v sobotním odpoledni postřehnout rozdíl v kvalitě provedení finální fáze mezi ofenzivními hráči obou týmů.

Za příklad poslouží Václav Kadlec. Nejen, že vstřelil po drzém průniku do v tu chvíli  poměrně zavřené hradecké defenzivy úvodní branku. Ale tu druhou, která byla pro konečný výsledek klíčová, Lafatovi přesnou přihrávkou nachystal. Do statistik si zapsal ještě další dvě střely, kterými vybídl Tomáše Koubka k bravurním zásahům. Jen jednou pálil v šanci mimo tyče.

Na druhé straně Emir Halilovič, jenž má na hřišti podobné úkoly jako Kadlec, se ke střele dostal čtyřikrát, což je na záložníka velmi slušné číslo. Branku ale netrefil ani jednou. Všechny pokusy šly vysoko nad. Trubačova placírka zase skončila tři metry vedle levé tyče…

Tady nejde o náhodu. Stížnosti na produktivitu středové formace se vedou delší dobu. A plným právem. Po Spartě nad ní lamentoval i hlavní trenér Róbert Barborík. „Naším problémem je, že krajní středoví hráči Tomáš Malinský a David Štípek dali v sezoně po jedné brance. Když nebudou tito hráči střílet góly, bude záchrana v lize těžká."

Barborík hodně čerpá ze statistik. A ty mu dávají za pravdu.  Záložníci vstřelili v letošním ročníku 8 branek (z celkových 18)  ve 22 zápasech, což jednoduše nestačí.

Jen útočníci Pavel Dvořák s Davidem Vaněčkem klub nespasí. Přidat se musí další. Ti, kteří mají produktivitu v popisu práce. Jinak bude záchrana nemožnou misí.

Hvězda kola

Franci Litsingi (Teplice): Konžský útočník po zápase s Mladou Boleslaví (5:0) děkoval za dva vstřelené góly Bohu. Dík patří také hostující obraně, která neexistovala.

Trapas kola

Mladá Boleslav: Jarolímovi svěřenci pojali velikonoční zápas v Teplicích opravdu svátečně. Prohráli drtivým způsobem 0:5 a z ostudy si ušili kabát.

Výrok kola

„Nechci se bavit o rozhodčích, jen říkám, že Plzeň přijela ve formě, kdy se jí strašně těžko vzdoruje."
Petr Frňka, trenér Ostravy, po porážce s Plzní kulantně odpověděl na dotaz, zda měl dojem, že rozhodčí tlačí Viktorii za výhrou.

Zajímavosti kola

• Dvakrát za O: Ofenzivní hráči Hradce Králové se zasekli. Podruhé v řadě neskórovali. Gólový půst „votroků" trvá 206 minut.

• Bez bodu: České Budějovice stále čekají na první jarní bod. Nedočkaly se ho ani v utkání s Jabloncem (0:3).

• První výhra: Liberec na jaře poprvé zvítězil. Premiérovým gólem Marka Bakoše složil Brno.

I. fotbalová liga - sestava 22. kola podle Deníku

Pavlenka (4, Ostrava) - Mikula (Slavia Praha), Tlustý (Jihlava), Fleišman (2, Liberec) - Kadlec (Sparta Praha), Hübschman (Jablonec), Hořava (3, Plzeň), Kopic (2, Jablonec) - Mikuš (Bohemians), Litsingi (2, Teplice), Potočný (2, Teplice)

Foto víkendu: Opilost a výtržnosti sparťanů

Fotbalová Synot liga: FC Hradec Králové - AC Sparta Praha.

Fanoušci Sparty podnikli nájezd na Hradec, na stadionu házeli dýmovnice, ve svém sektoru zapálili oheň, ničili sedačky… Policisté se sparťany řešili celkem 14 přestupků a jeden trestný čin. Šest příznivců Letenských skončilo na protialkoholní stanici. První incident se stal před utkáním na vlakovém nádraží, kde fanoušek Sparty vzal fandovi z Hradce čepici a odešel s ní pryč. Policisté záhy muže zadrželi a kvůli silné opilosti ho ihned převezli na protialkoholní stanici.   (Foto: Deník/ Michal Fanta)

Zaostřeno na…: Jen to nekopali, snažili se hrát fotbal

Václav Kadlec ze Sparty (vpravo) se poroučí k zemi přes Tomáše Malinského z Hradce Králové.Hradec Králové - Vítězství Sparty 3:0? Pro Hradec až příliš kruté, na tom se shodli i všichni hráči letenského mistra včetně trenéra Vítězslava Lavičky. „Nebývá zvykem, abych po jednoznačném vítězství pochválil domácí tým, ale musím jim vyjádřit kompliment," prohlásil kouč.

Východočeský nováček favoritovi statečně vzdoroval víc než hodinu a trápil jeho nervovou soustavu, „votroky" definitivně  zlomil až druhý gól Davida Lafaty.

„Druhá branka rozhodla. Za gól jsem rád, ale hlavní  je, že jsem střelecky pomohl mančaftu," povídal Lafata, který ukončil své čtyřzápasové střelecké trápení a zároveň docílil jubilejní 150. ligové branky.

Novopečeného Fotbalistu roku 2014 ovšem na hřišti zastínil Václav Kadlec (na snímku), jednoznačně nejlepší muž Sparty. Byl to právě dvaadvacetiletý útočník, který postrčil mistra k výhře. Po půlhodině hbitě proklouzl levou stranou hradecké obrany a chladnokrevně překonal brankáře Tomáše Koubka. V 64. minutě pak přesnou přihrávkou nabil kanón Lafatovi na druhou rozhodující trefu.

„Hradec hrál velmi dobře, už v první půli tam měl pár závarů. Líbilo se mi, že to jen nekopali, ale snažili se hrát fotbal. To jsme nečekali. Hráli  opravdu dobře, ale asi je zlomil druhý gól," pochválil Kadlec „votroky" a zároveň vypíchl klíčový okamžik.

Z pohledu Hradce byla skvostná především čtvrthodina hned po přestávce.

„Na začátku druhého poločasu nás domácí zatlačili,  několikrát jsme měli opravdu štěstí, Lukáš Mareček dokonce zastavil míč na brankové čáře, ale to k tomu patří. Jsme rádi, že jsme ten zápas pak v klidu dohráli," oddechl si.

„Nejvíc mi zatrnulo právě při Marečkově obranném zákroku," připomněl Kadlec situaci ze 60. minuty, kdy míč už mířil za záda překonaného brankáře Marka Štěcha.

Sparťané díky sobotní výhře stáhli manko na vedoucí Plzeň na dva body. „Budeme se modlit, aby Plzeň zaváhala," přál si hned po utkání Václav Kadlec. Modlitby ale jeho týmu nepomohly, Plzeň v neděli vyhrála 2:0 v Ostravě a dál vede tabulku o pět bodů.