Přesně polovina podzimní části Synot ligy je odehraná, úvodních osm kol je minulostí.

Potvrdily se předpoklady, že o titul si to s největší pravděpodobností rozdají Sparta s Plzní, dva nejsilnější týmy s kupou reprezentantů v sestavách. I přes několik drobnějších či větších zaváháních se bok po boku usadily na čele soutěže.

Potvrdily se předpoklady, že role honících psů obsadí solventní Mladá Boleslav a Peltův Jablonec. I když hlavně Jarolímův celek má mnohdy až nepochopitelné herní, potažmo výsledkové výkyvy. Milým překvapením jsou výkony pražských Bohemians 1905. Tvrdý trenér Roman Pivarník razí cestu náročného a poctivého fotbalu. Přesně tento styl je klokanům historicky ušitý na míru. Ve Vršovicích se všechny „atributy úspěšnosti" uvelebily do kožených sedaček, průběžné šesté místo se čtyřbodovým odstupem na vedoucí Plzeň je toho nezvratitelným důkazem.

Jak to vypadá dole?

Potvrdily se předpoklady, že na chvostu se budou motat finančně hůře zabezpečené kluby – Jihlava, Hradec Králové, České Budějovice, ale také Příbram, hračka regionálního bosse Jaroslava Starky. Blízko od sestupové hranice se nachází i Liberec, jenž z osmi utkání vyhrál jediné!

Až na pár odchylek všechno sedí, což ale neznamená, že liga není zajímavá. Bylo pozoruhodné sledovat úchvatný start pražské Slavie, i následný pád do průměrnosti. Zaujaly triumfy Bohemians na hřištích soupeřů i kanonáda Libora Doška ze Slovácka, jemuž možná reprezentační kouč Pavel Vrba doručí pozvánku na příští část evropské kvalifikace.

Druhá polovina podzimu nabídne ještě větší zápletky. Jsem zvědavý, jakou roli v ní sehraje Hradec Králové.

Hvězda kola

Libor Došek (Slovácko): Je hubený, vysoký a při mimořádné střelecké chuti. Duklu při výhře 5:1 znemožnil třemi góly a jednou přihrávkou. Tabulku kanonýrů vede s 9 zásahy.

Zklamání kola

Adrian Rolko (Hradec): Kapitán „votroků" sehrál na Spartě zápas, na který bude chtít co nejrychleji zapomenout. Dvakrát nešťastně nahrál Letenským na gól. 

Výrok kola

Kouč Příbrami Pavel Tobiáš po vítězné premiéře na hřišti Jihlavy: „Koupili jsme rádio, kluci nahráli nějaký písničky. Tolik ptákovin jsme udělali a ještě uděláme. To je práce na půl roku."

Zajímavosti kola

• Čtyři a STOP: Hradecký levý obránce Petr Mareš obdržel na Spartě 4. žlutou kartu a v příštím zápase proti Jablonci bude stát.
• 6x za NULA: Jihlavu trápí tristní útočná bilance. V šesti zápasech z osmi vyšla střelecky naprázdno.
• I na Teplice došlo: V lize už není žádný tým, který by držel sérii neporazitelnosti. Teplice v 8. kole poprvé prohrály, v Ml. Boleslavi 0:3.

Sestava 8. kola podle Deníku

Křížek (České Budějovice) - Sus (Příbram), Lengyel (2, České Budějovice), Košťál (2, Brno) - Kerbr (2, Slovácko), Hušbauer (2, Sparta Praha), Jindřišek (Bohemians Praha), Pilař (3, Plzeň), Wágner (2, Mladá Boleslav) - Lafata (2, Sparta Praha), Došek (3, Slovácko)

Megafon Jana Kotoučka: Na Spartě mají dobré klobásy

Jan Kotouček.V nedělním odpoledni jsme vyrazili na Spartu. Na Letnou, do chrámu sparťanské šlechty, jak sami sebe rádi titulují někteří její fanoušci. Hlavním sparťanským povahovým rysem je nekonečné sebevědomí. Dívají se na nás s despektem, ale bez známek nenávisti a navenek se chovají kultivovaně. To je rozdíl od všech těch ostatních Pepiků z Vršovic a Žižkova, jakoby tam na Letné opravdu žila šlechta…Možná jsme jim více sympatičtí než fanoušci z jiných klubů. Nikdy jsme jim fotbalově nestáli v cestě, tak nás mají zdánlivě rádi a tu a tam v poklidu diskutujeme.

Musím konstatovat, že jsem porážku čekal, ale v koutku duše věřil, že to dokážeme a konečně něco z Letný přivezeme.. Malinský mě nabudil stejně jako ostatní. Z následných minut do sparťanského vyrovnání, ale radost nemám. Měli jsme výjimečnou šanci zasaženou Spartu zmáčknout a případně dorazit. Místo jednoduchého a účelného fotbalu jsme vymýšleli, Sparta nám dala prostor a my se v tom utopili a nechali soupeře lacino vyrovnat. Připadlo mi, že jsme se po naprosto nesmyslném vyrovnávacím gólu zvedli a výborně dohráli první půli. Druhý poločas mě už nebavil. Upřímně, čekal jsem víc a náš výkon mě neuspokojil. Sparta dokráčela k pohodlnému vítězství. Kromě toho, že jsme vedli, mi radost udělal náš pobyt na balkoně, z kterého je krásně vidět a klobásy, které byly opravdu výborné a znamenaly jediné překvapení výletu, který jinak ničím nepřekvapil.

Váš Koty (autor je předsedou fanklubu Votroci 2000)

Zaostřeno na…: Lafatův úlet? To nešlo nedat!

Kanonýr Sparty David Lafata se raduje z gólu proti Hradci Králové.Praha - V Neapoli, kde v den zápasu Evropské ligy slavil 33. narozeniny, se útočník Sparty David Lafata neprosadil a gólovou oslavu tak musel odložit o tři dny. Dočkal se v dnešním osmém kole první ligy proti Hradci Králové a hned dvěma brankami přispěl obhájci titulu k výhře 3:1.

„Já jsem hlavně rád, že jsme Hradec porazili. Moje dva góly jsou něco navíc," řekl Lafata. „Navíc ve fotbale není třiatřicet let k žádnému slavení," dodal s úsměvem útočník, který se poprvé trefil ve 20. minutě zblízka po odraženém míči a pak krátce po přestávce hlavou ke vzdálenější tyči.

Lafata si mohl jako dodatečný dárek nadělit i hattrick, ve druhém poločase ale neuvěřitelně přestřelil z malého vápna prázdnou branku. „To snad ani nešlo nedat, a přece se mi to povedlo…," uvedl letenský kapitán. „Krejčí mi přiťukl míč prsama a já myslel, že za mnou stojí obránce. Proto jsem chtěl rychle zakončit podrážkou, ale nabral jsem balon špičkou. Stane se," dodal kanonýr.

Sparta proti ligovému nováčkovi z Hradce nastoupila tři dny po úvodním utkání Evropské ligy v Neapoli, motivaci na „obyčejný" zápas však prý hledat nemusela. „Neřekl bych, že je těžké se namotivovat. Stačí, když si každý vzpomene, jak jsme tady v květnu přebírali mistrovský pohár," řekl Lafata.

„Zřejmě kvůli nekoncentrovanosti jsme brzy inkasovali. Ale když jsme do dvaceti minut dokázali vyrovnat, pak jsem věřil, že zápas zvládneme," přidal s tím, že na špatný vstup do zápasu neměla vliv ani únava. „Nestěžoval bych si. Únava s tím neměla nic společného," prohlásil reprezentační útočník.