Pád fotbalistů Hradce Králové do druhé ligy je zasloužený. Čas na analýzu neutěšeného sportovního výsledku  se v příštích dnech jistě najde. Podíl na sestupu mají všichni. Počínaje trenéry a hráči, konče  majoritním vlastníkem klubu – Městem Hradec Králové.

Totální neschopnost radnice vybudovat v Hradci Králové stadion odpovídající požadavkům první ligy je až pitoreskní. Neuvěřitelně špatná manažerská rozhodnutí v minulosti opakovaně zabránila výstavbě moderního stánku. Ten mohl v Hradci klidně už deset let stát, bez problémů na náklady města.

Zázemí firmy (sportovního klubu) je elementárním předpokladem pro její rozvoj. Bez něho se dál nepohne. To je snad každému jasné. V Hradci to ale zřejmě nevědí, jinak by se v roce 2015 první fotbalová liga nehrála na zpustlém betonovém kolosu, kde dojít si na malou stranu vyžaduje značnou dávku osobní statečnosti.

Jedná se o ostudu výrazně přesahující hranice města. Jedná se o ostudu klubu, ale především města Hradec Králové! Primátora, zastupitelů, ale i občanů.

Nedávno mi kamarád – hradecký rodák – vypravoval, jak ho navštívil přítel z Německa. Fotbalový nadšenec chtěl vidět místní stadiony. „Vzal jsem ho nejdřív na Bavlnu, pak na Rudou hvězdu. Malšák jsem „schoval" až na konec. Styděl jsem se," smutně mi vypravoval.

Bylo mi ho líto. Vážně. Naslouchal jsem chlápkovi, co se po skoro sedmdesáti letech života stydí za svoje město…

Přitom červenat by se měli jiní. Ne vitální důchodce, ale ti, kteří současný stav dopustili. Pod letošním sestupem jsou podepsáni také oni.

Megafon Jana Kotoučka: Zázraky se nedějí

Jan Kotouček.Tak to máme za sebou. Vydrželi jsme až do 28. kola! Sestupujeme. Liberec se udržel, my ne.  Ptám se: Kde byl Slovan před 20 lety? Kde je teď ? A co jsme dokázali my? Výsledky jsou nesrovnatelné.

Do ligy jsme loni postoupili s „odřenýma ušima". Každý věděl, že tenhle tým potřebuje výrazně posílit, jinak na to nemá. To se nepovedlo. Trenér Pilný mužstvo okysličil, začali jsme hrát dobře, výkony se zvedly, ale vinou rozhodčích, zranění, karet a dalších vlivů se cíl nezdařil. Mužstvu chyběla výrazná osobnost, která by to tady táhla jako  Zavadil Zbrojovku. Vedle něj potom vyrůstají mladí typu Trubače. Naopak, když vám v základní sestavě hrají borci, jejichž výkonnostní strop jim víc nedovolí, tak ať se snaží, jak se snaží, stejně nikdy nic. A když už se něco povede, řízne vás rozhodčí a sesypou se.

Nekvalitní hráč škodí mužstvu víc, než kdyby hrálo o deseti. Vedení klubu musí do budoucna hodně přemýšlet, koho bude kupovat a za kolik. Místo toho se díváme na  Jihlavu, jak  nám bere hráče, některé i grátis (Kučera, Harba, Dvořák). Co zbude na nás?  Pouze výběr z druholigového second handu. To je ale jen neustálé přešlapování na místě a čekání na zázrak, který opět nepřijde. Pokud se z toho nepoučíme, ligu uvidíme pouze v televizi. Nové mužstvo musí mít pevnější základ!
Váš Koty (autor je předsedou fanklubu Votroci 2000)

I. fotbalová liga po 28. kole

Hvězda kola

Martin Frýdek (Liberec): Liberec před duelem s Hradcem svíraly obavy, které rázně rozptýlil syn bývalého českého reprezentanta. Nahrál na dvě branky, u Nisy se slaví záchrana.

Zklamání kola

Sestupující týmy: Po 28 kolech už není v dolních patrech tabulky o co hrát. Hradec Králové a České Budějovice vydržely v Synot lize jen jednu sezonu…

Výrok kola

„O záchranu jsme se mohli rvát do posledních kol. Někdo nás ale odsoudil daleko dřív."
Bohuslav Pilný, trenér Hradce Králové, po po porážce v Liberci 0:2, která „votroky" poslala o soutěž níž.

Zajímavosti kola

• 22 BODŮ = SESTUP: České Budějovice i Hradec Králové získaly za 28 kol 22 bodů. Bídný součet znamená jediné: pád do 2. ligy.

• 2 ZÁPASY, 14 BRANEK: Sedm gólů viděli diváci na Spartě a v Ostravě. V ostatních pěti víkendových zápasech padlo jen 9 gólů.

• 4. ŽK: Hradecký Pavel Černý si příště proti Slavii nezahraje. V Liberci dostal čtvrté napomenutí.

Sestava kola podle Deníku

Zlámal (Bohemians) - Kadeřábek (8, Sparta Praha), Karišik (Liberec), Matějů (Příbram) - Bořil (2, Mladá Boleslav), Frýdek (3, Liberec), Hübschman (2, Jablonec), Dočkal (6, Sparta Praha) - Kenia (2, Slavia Praha), Šašinka (Ostrava), Kadlec (4, Sparta Praha)