Zápas s Libercem byl návratem do minulosti, přesněji řečeno do začátku sezony. Tehdy Hradec Králové na domácím hřišti dokázal soupeře přehrát, aspoň zčásti jim vnutit svůj styl hry, z čehož se rodila halda šancí. Jenže užitek to mělo pramalý. Chyběly góly, v konečném důsledku body.

„Šance si vypracujeme, ale góly nedáme."  Tuto větu, která rezonovala starým a zašedlým Všesportovním stadionem v úvodní třetině ročníku, zopakoval v neděli Pavel Černý. „Votroci" měli víc vyložených šancí, minimálně čtyři, ale kýženou branku, která by jim podruhé za podzim vystřelila tříbodový zisk, nedali.

Mužstvo se pohybuje v začarovaném kruhu. Když je schopno doma skórovat (proti Českým Budějovicím, Dukle Praha), 
pořádá s velkou slávou den otevřených dveří v obraně. Jakmile ucpe díry v defenzivě (Teplice, Mladá Boleslav, Liberec), zase se uškvaří ve vlastní bídné koncovce.

Spásu zatím nepřinesl ani David Vaněček. Střeleckému démonu minulého ročníku Fotbalové národní ligy byla trenéry přisouzena role střídajícího žolíka. S Libercem se dostal do jedné velké šance, kterou zazdil. V dalších akcích se projevila jeho nerozehranost a aktuální špatné psychické rozpoložení.

Kanonýr trpí syndromem hráče, který by měl sám zastavit pád klubu. Po návratu z marodky dokola slyšel, jak musí sypat góly, jinak bude s Hradcem amen. To samo o sobě povzbudí, ale zároveň šíleně zavazuje. A jelikož je Vaněček velmi citlivý mládenec a vnímá nálady svého okolí (rozuměj především fanoušků), úloze spasitele podlehl. Jinak by v neděli nechtěl všechno strhnout na sebe a ve vhodných chvílích (a že jich v druhém poločase pár bylo), hledal lépe postavené spoluhráče.

Hvězda kola

Lukáš Masopust (Jihlava): V době masopustů povstal Masopust s velkým M. Sedmdesát minut zápasu proti Plzni proseděl na lavičce, pak skočil na hřiště a za 4 minuty rozhodl.

Zklamání kola

Filip Rada (Dukla Praha): V malém pražském derby se Slavií předvedl velký kiks. Gólman neudržel v ruce snadný míč a přímo na zlatém podnosu daroval gól Milanu Škodovi.

Výrok kola

Pavel Horváth, plzeňský fotbalista, po prohře s Jihlavou 1:2: „No, já se opakuju už asi šest let. Do konce je hrozně moc zápasů, hrozně moc bodů. Vidíte, každý může prohrát s každým."

Zajímavosti kola

• 4x za 0: Čtvrtou nulu v sezoně vychytal v utkání s Libercem hradecký gólman Tomáš Koubek.

• 14 porážek: Jakmile přijede Sparta na Slovácko, mají tipéři na tiketu první tutovku. Pražané tam vyhráli už počtrnácté v řadě!

• Tlačenice na špici: Po prohře Plzně v Jihlavě se čelo tabulky dost ucpalo. Viktoria vede s 32 body, Sparta má 31, Jablonec 30.

I. fotbalová liga - sestava 14. kola podle Deníku

Kolář (Liberec) - Holeš (Hradec Králové), Jablonský (2, Teplice), Lengyel (3, České Budějovice), Limberský (2, Plzeň) - Mingazov (3, Jablonec), Dočkal (3, Sparta Praha), T. Kučera (2, Jihlava), Konaté (Sparta Praha) - Mešanovič (Jihlava), Hora (České Budějovice)

Dobrá zpráva z víkendu: Na onkologii šlo čtrnáct tisíc korun

Pohárové utkání proti Plzni se neslo ve znamení pomoci pacientům, kteří bojují s rakovinou. Klub FC Hradec Králové se zapojil do projektu Zelený život, aneb když fotbal pomáhá a finančně podpořil Onkologickou kliniku v Hradci Králové. Každý návštěvník utkání s Plzní přispěl desetikorunou ze vstupného na dobrou věc. Celkem se vybralo 14 446 korun. Šek přednostovi onkologie Jiřímu Peterovi předali před nedělním utkáním s Libercem členové představenstva hradeckého klubu – Jan Michálek a Jindřich Vedlich.

Megafon Jana Kotoučka: Je tohle nejhorší mužstvo?

Jan Kotouček.S Libercem to byl napínavý fotbal, náš výkon byl na rozdíl od minulých zápasů stabilní. Byli jsme nebezpeční, ale bez efektu. Nebudeme si nic nalhávat, máme málo rozdílových  a gólových hráčů. 
A to určuje výsledky v lize. Liberec byl hodně oslabený o své nejlepší. A najednou vidíte, že bez Šurala, Pavelky a Frýdka, je to pouze podprůměrný tým. Přesto se fotbal špatný nehrál a fanouškům se zápas musel líbit.

Mám pocit, že jdeme nahoru. Nemá cenu nic balit. Potřebujeme se chytit, překvapit. Slavia je soupeř s kolísavou formou. Porážka v Edenu by ale znamenala  ligové defilé. Už proto musí kluci hrát jako o život. Přece nechceme končit sezonu v listopadu. Když jsme u toho „rekordu", o kterém se psalo v sobotním vydání, zapomnělo se podotknout, že tenkrát se za vítězství udělovaly pouze dva body. V dnešním tříbodovém systému by jich měli devět. Pokud nechce být toto mužstvo nejhorším ligovým v naší historii, musí na Slavii vyhrát. Věřím, že kluci své síly zmobilizují a v Edenu bude hořet tráva. Bude doufám vidět, že jde o hodně a ne jako posledně, kdy někteří naši fotbalisté i „tlakem" rozhodčího odpadli, báli se hrát a Slavia nás v pohodě zlomila. Pokud se tento scénář bude opakovat, nemáme v lize co pohledávat. Pak už jen všem zamávat – sbohem a šáteček.   Váš Koty (autor je předsedou fanklubu Votroci 2000)