„Zdvojená role Ivana Haška ve vedení českého fotbalu ve scénáři zřejmě nebyla, jedná se o havarijní řešení,“ přemítá televizní spolukomentátor

Kapitánem letenského týmu byl VLADIMÍR TÁBORSKÝ, který je v poslední době nejvíce znám jako spolukomentátor České televize.

Táborský už několik let žije v našem kraji, konkrétně v Hořicích. Ještě jedna věc ho spojuje s východními Čechy. Trénoval totiž Hradec Králové. Jako kouč dovedl „svoji“ Spartu v roce 1985 k mistrovskému titulu. Je rovněž odborníkem na řecký fotbal. Kromě toho, že trénoval hned sedm tamních klubů, pracuje pro Řeky jako skaut.

Mistrovský titul získal rovněž jako hráč, kde jinde než ve Spartě Praha, kde také s fotbalem začínal. Na svém kontě má devatenáct reprezentačních startů.

Pane Táborský, na vás je vidět, že vás fotbal neustále baví ve všech podobách. Jak často si chodíte zahrát se starými pány?
Sezona nám začíná v květnu a končí v září. Sehrajeme kolem patnácti zápasů. Je nás hodně, a tak se prostřídáváme. Většinou z placu chodím dolů první já, jelikož jsem nejstarší. Kromě fotbalu hraji také tenis. Ten možná častěji.

Na hřišti jste strávil pětatřicet minut na pozici krajního beka. I přes váš pokročilý věk jste útočníky do šancí nepouštěl…
Snažím se hrát pozičně. Dopředu už se nijak neženu. To bych na zpáteční cestu potřebovalo kolo (smích).

Opusťme chvojenecký trávník i trochu žertovný tón a zaměřme se na vážnější věci. Co říkáte zvolení Ivana Haška do čela Českomoravského fotbalového svazu?
Podle mého názoru se jednalo o očekávánou a správnou volbu. Zvítězil velký favorit. Ivan Hašek je zárukou toho, že se náš fotbal oživí. Je nemilé sledovat, jak se neustále výkonnostně propadáme. Nejdůležitější je fakt, že má důvěru a podporu široké fotbalové veřejnosti.

Kdybyste měl tu možnost, volil byste právě Ivana Haška?
Určitě, a do konce se nebojím říci, že je již trochu pozdě. Já bych ho volil už před pěti lety, kdy se rozhodovalo mezi ním a Mokrým.

Tím, že Hašek převzal také reprezentaci, nazapřel, že má v sobě stále trenérské ambice. Jaký máte názor na tuto zdvojenou funkci?
Ve scénáři zřejmě nebyla. Hodně se na toto téma spekuluje, já myslím, že to bylo havarijní řešení. Je to jen na přechodnou dobu. Potom se ujme nároďáku trenér, který bude mít dlouhodobou smlouvu, a Hašek bude vykonávat jen funkci předsedy Českomoravského svazu.

Jak vidíte šance ve zbývající kvalifikaci o mistrovství světa v Jihoafrické republice? Může Hašek přinést do národního mužstva svěží vítr?
Můj soukromý názor je, že ano. Vše se bude odvíjet od zápasů na Slovensku a doma s Polskem. Slováci vždy s námi měli problémy, proč bychom tam nemohli úspět. Pokud uděláme na Slovensku příznivý výsledek, což je výhra, šance se trochu zvýší. V tom případě nás bude proti Polsku čekat přetěžký zápas, zejména po psychické stránce.

Fotbalová veřejnost vás v posledních letech nejvíce vnímá jako televizního spolukomentátora. Je těžké přenést znalosti na obrazovku?
Zase tak těžké to není. Kromě odborných fotbalových termínů je nutné mít bohatou slovní zásobu. Důležité je být pohotový a rychle reagovat na vzniklé situace. Co se týče fotbalových znalostí, těch mám z dob hráčské kariéry i mnoha let trénování přehršle. Nejsem vystudovaný komentátor, ale nějaký cit snad pro tuto činnost snad mám. Každopádně je to pro mě zpestření, komentuji rád.

V této branži je více než kde jinde nebezpečí přeřeknutí, chybných informací či vypadnutí slov. Měl jste už někdy takzvané okno?
Chybovat je lidské a děje se tak i při jiných profesích. Samozřejmě, že jsem několikrát měl okno. Dokonce jsem řekl i jméno jiného hráče, ale dá se to napravit. Na druhou stranu se to stává i povolanějším. Pamatuji si, že si jednou nejmenovaný komentátor spletl dresy obou týmů.

Vy jste to již naznačil. Český fotbal se propadá ve světovém ale i evropském klubovém žebříčku. Máte pro to nějaké vysvětlení?
Nemůžeme se spoléhat na to, že stále budeme mít vynikající hráče jako například byla generace Nedvěda, Kollera, Poborského, Rosického, Šmicera. Jsme malá země, takže nemůžeme každoročně vyprodukovat tolik výborných fotbalistů jako třeba Španělsko či Rusko. Co se týče evropského fotbalu, tak kluby trpí odchodem svých nejlepších hráčů do zahraničí. Proto je naše liga v tomto ohledu chudší.

Vladimír Táborský. Nedvěd a spol. měli mít nástupce. Vždyť jedenadvacítka a později i dvacítka získaly na evropském či světovém šampionátu medaile…
To ovšem neznamená, že když je medaile do dvaceti let, automaticky se dostaví úspěchy i v dospělé reprezentaci. Žadné z evropských mužstev nezahálí a oproti minulosti se fotbal vyrovnává. Už není slabých týmů. Špička je velmi úzká a dostat se do ní je velké umění. Proto bylo potěšitelné, že jsme se v ní alespoň několik let pohybovali.

Nemůže českému fotbalu škodit i politika klubů: Co nejrychleji a nejvýhodněji prodat své talenty?
Kluby se řídí podle své ekonomické situace. Pokud mají určité problémy, lákavé nabídce neodolají a své hráče pustí. Samozřejmě, že v hodně případech je to pro hráče špatné řešení.

Dotkli jsme se politiky českých klubů, ale co říkáte strategii některých evropských velkoklubů?
Zřejmě máte na mysli Real Madrid. To jeho mohutné nakupování hráčů zvučných jmen není jen letošní případ. Real se nikdy neposiluje mladými talentovanými hráči. Za několik posledních let mě napadají pouze Raul a Casillas. Letos se předseda Peréz zaměřil na získání hráčů z top desítky, jako jsou Ronaldo nebo Kaká.

Ještě jednou se zastavme u klubového fotbalu. V posledních letech mají české kluby jak v Evropské lize, tak v Lize mistrů problémy…
A velké problémy. Podle mne budou i nadále. Rovněž v evropských soutěžích se totiž smazávají rozdíly. My jsme se dostali do skupiny průměrných zemí, a teď už můžeme prohrát s každým.

Jako sparťana vás jistě netěší, že Slavia jako odvěký rival klubu vašeho srdce získala dvakrát v řadě mistrovský titul. Co se momentálně dělá ve Spartě špatně?
Nemůžu říci, že mě úspěchy Slavie netěší. Pokud Slavia hraje nejlepší fotbal, pak jí přece tituly patří právem. Jako fanoušek českého fotbalu i člověk, který se v tomto prostředí pohybuje, jí to přeju. Sparta bohužel trpí fluktuací v hráčském kádru. Před sezonou udělá namátkou osm nákupů, osm prodejů a v zimě se situace opakuje. Zkrátka ve Spartě se nestihne vytvořit tým, který by dokázal Slavii herně konkurovat.

Ve své kariéře jste toho prožil hodně. Máte ještě trenérské ambice?
Ne, už opravdu nemám. Odmítl bych i nabídku vést národní tým.