Výherci vstupenek      na zápas s Brnem
Hradec Králové - Jména deseti výherců vstupenek na sobotní zápas nejvyšší fotbalové soutěže Hradec Králové vs. Brno (17.00) jsou známá. Odpověď byla správně za „a", trenér Václav Kotal se do Hradce vrací s jiným prvoligovým týmem podruhé.

Výherci: Pavel Drobný, Lenka Jilemnická, Aneta Černohorská, Radislav Bucek, Miloš Koza, Marie Váchová, Jiří Petr, Kristýna Semrádová, Jan Borecký, Pavel Novotný.

Vstupenky jsou k vyzvednutí v pátek od 8 do 16 hodin v recepci Vydavatelského domu Deníku v Hradci Králové. Poté budou vstupenky připraveny až do začátku utkání ve vrátnici u vjezdu do areálu Deníku.

Stabilní hráč reprezentační osmnáctky si chce na jaře v Hradci vybojovat post v základní sestavě, s národním týmem by si zase rád zahrál na evropském šampionátu hráčů do 19 let.

Jeho skok na tuzemskou fotbalovou scénu je razantní a obdivuhodný. „Pro mě to je velký úspěch. Momentálně to byl takový můj menší cíl. 
A jsem velice rád, že jsem se teď v A-týmu prosadil, i když jsem dostal šanci kvůli zranění Aleše Čermáka. Jen jsem za něho zaskočil," říká skromně odchovanec opočenského fotbalu, který pod „lízátka" přišel ve dvanácti letech.

Na trávníku si věří

Prvoligovou premiéru si odbyl letos 17. srpna v duelu 
4. kola Synot ligy, kdy naskočil na jedenáct minut v Plzni (0:4). „Před zápasem jsem si říkal, jestli takový nápor zvládnu. Měl jsem určité pochybnosti, ale když jsem byl na hřišti a viděl jsem kolem sebe těch deset tisíc lidí, úplně jsem na nervozitu zapomněl. Přál bych každému mladému fotbalistovi, aby ten pocit zažil," říkal tenkrát po svém debutu. Přiznal, že po cestě zpátky mu přišlo přes sto SMS zpráv. „Byly od kamarádů, manažerů či sourozenců. Pak mi volali mamka s taťkou a oba na na mě byli obrovsky pyšní," vyprávěl tehdy.

Jeho velké chvíle přišly v listopadu. Obzvlášť se mu vydařilo úvodní utkání osmifinále Poháru FAČR a opět to bylo proti Plzni (1:2). Evropskými bitvami ošlehané harcovníky soupeře si po hřišti vodil, jak se mu chtělo. Dokonce Matěji Kotišovi vypracoval jedinou branku Hradce.

„Snažím se mít v hlavě všechno srovnané a na hřišti si co nejvíc věřit. Myslím si, že tohle je to vůbec nejdůležitější," povídal už včera před dopoledním tréninkem. „Hra je rychlejší, ve velkém fotbale hrozně moc rozhodují souboje a řešení situací," přidal, jak vnímá herní rozdíl mezi mládežnickým a dospělým fotbalem.

Na Slavii v základní sestavě

Nebylo divu, že před týdnem v ligovém duelu na hřišti pražské Slavie (1:1) už Daniel Trubač vyběhl v základní sestavě „votroků". Bylo to poprvé v jeho kariéře, předtím dostal šanci na půlhodiny v domácím zápase s Libercem (0:0). Na trávníku by se měl objevit i v zítřejším domácím souboji se Zbrojovkou Brno (17.00). Ač je Hradec v tabulce poslední, sedmnáctiletý mladík vnímá situaci pozitivně, jak je mu tenhle styl myšlení vlastní.

„Myslím si, že pořád je o co hrát. Nemůžeme koukat na minulost, co bylo, ale musíme se soustředit na zápasy, které budou. Teď s Brnem musíme udělat tři body," má jasno.

Postupné kroky

V kariéře jde po postupných krocích, jeho další cíle jsou následující: „Dostat se na mistrovství Evropy do devatenácti let. A druhý půlrok už bych chtěl být stabilním hráčem hradeckého A-týmu," prohlásil Trubač.

Hradecký talent by se nebránil ani stáži v zahraničním klubu, třeba takové, jakou v dubnu absolvoval jeho o rok starší hradecký spoluhráč Filip Zorvan. Ten strávil čtrnáct dní ve Stoke City, v klubu anglické Premiér League.

„Kdyby nějaká nabídka přišla, tak bych se určitě chtěl někam podívat. Ale hlavně bych chtěl tady v Hradci odehrát alespoň třicet čtyřicet zápasů a pak třeba můžu myslet na zahraničí," uvedl.

Iniesta, Modrič, Kroos…

Pokud bude dál rozvíjet svůj talent, jednou by opravdu mohl nakouknout do světa evropského fotbalu. Trubače zastupuje agentura Sport Invest, jejíž nejznámější tváří je reprezentační brankář Petr Čech. Kromě gólmana anglické Chelsea pod její křídla spadají i další známí fotbalisté, například Michal Kadlec, Theodor Gebre Selassie nebo Tomáš Kalas.

I v tomto směru může hradecký mladík sbírat nové zkušenosti. „Párkrát jsme se už s některými hráči setkali, vše se zakládá na perfektní spolupráci," pochvaluje si Trubač, jehož snem je právě anglická Premier League. I mezi fotbalovými hvězdami má své oblíbence a vzory. „Sleduju především špičkové záložníky, jako jsou Andrés Iniesta, Luka Modrič či Toni Kroos. Tyhle technické typy mám rád," prozradil.

Pevný základ od rodiny

Jenže nyní je Daniel Trubač stále ještě na začátku, talent i předpoklady má, teď je ještě musí podložit pílí a pracovitostí. Takových hráčů, kteří 
v sedmnácti vylétli jako komety, ale záhy se po nich slehla zem, už byla spousta. U Trubače tomu tak být nemusí, 
vypadá to, že v hlavě má vše srovnané. „Určitě si tohle uvědomuju. Od rodiny mám pevný základ. I tady v klubu neustále slyším, že musím makat a tvrdě na sobě pracovat."

Bohuslav Pilný.Pilný: „Má srovnanou hlavu, ví, co chce"
Bohuslav Pilný, trenér FC Hradec Králové:
„V první řadě musím zdůraznit, že Dan je hráč s velkými předpoklady, co se týká herních dovedností, pohybové úrovně… Když s námi začal poprvé trénovat, tak vůbec nebylo znát, že je takhle mladý. Vůbec nebyl vidět žádný rozdíl. Má jednu výbornou vlastnost, že je schopen přebírat míč do pohybu, dopředu, umí hru zrychlit. Také je u něho výrazné, že po odehrání balonu dál pokračuje ve sprintovém náběhu. Abych nemluvil jen v superlativech, tak nám na něm vadí, že se málo tlačí do koncovky. 
V tomhle by se měl zlepšit. Ale tím nejdůležitějším je, že má srovnanou hlavu, ví, co chce a je ohromně pracovitý."