„U nás si člověk myslí, že mu fotbalové dovednosti stačí, ale tak tomu není. Na světové, nebo zahraniční úrovni je třeba furt na něčem pracovat. A já na té úrovni chci v budoucnu být," prohlašuje.

O víkendu už zase „zařezával" v třetiligovém Převýšově, na jaře by mohl dostat první velkou šanci v áčku „votroků". „Troufl bych si na to," sebevědomě říká.

Povídejte, jak vás uchvátilo prostředí anglického špičkového klubu?
Bylo to úplně neskutečný. V tréninkovém centru bylo deset hřišť, to se jen tak nevidí. Nebo já to aspoň nikde neviděl. Byl to pro mě obrovský zážitek a strašně velká motivace do další práce.

Byla samotná stáž náročná?
Nejvíce v tom, že jsem byl daleko od rodiny. Jinak tréninky byly samozřejmě těžké, ale rád jsem si na to zvykl. Trénovalo se klidně i dvě hodiny a deset minut. Na to nejsem z Čech zvyklý. Navíc se pracovalo ve veliké intenzitě. Trénoval jsem s hráči do jednadvaceti let, tedy o tři roky staršími. Dalo mi to hodně. U nás si člověk myslí, že mu fotbalové dovednosti stačí, ale tak tomu není. Na světové, nebo zahraniční úrovni je třeba furt na něčem pracovat. A já chci na té úrovni v budoucnu být.

Udělal z vás pobyt ve Stoke lepšího fotbalistu?
To nevím, ale určitě by mi to mělo v kariéře pomoct. Vím, že na sobě musím pracovat ještě víc. Myslím, že jsem nepropadl. Chvilku by trvalo, než bych si v Anglii zvykl, ale dokázal bych to.

Co všechno jste kromě tréninků zvládli?
Základ byl na hřišti. Jinak jsme byli ubytování v rodinách. Samozřejmě záměrně, abychom se naučili mluvit.

Jak jste na tom s angličtinou?
S domluvou to bylo v pohodě. O všechno jsem si uměl říct. A při tréninku také. Jakmile trenér zavelel „two touch", věděl jsem, že musím hrát na dva doteky. (směje se)

Prý jste odehrál i přípravné utkání?
Ano. Bylo nás pětadvacet kluků z celého světa, tak jsme si to dali proti sobě. Na tribuně seděla spousta manažerů, kteří vás hodnotí a následně vybírají. Co vím od mého manažera, tak mě chválili. Prý byli spokojení. Celkovou zprávu ale pošlou až za týden. Teď  jsem docela nervózní, protože si myslím, že se  mi to povedlo.

Byl čas na setkání s A mužstvem Stoke City?
Samotné utkání Premier League jsme neviděli, ale jednou vedle nás áčko trénovalo. Bylo to neskutečné vidět všechny ty hvězdy. Petera Crouche, Stephana Irelanda. Chodili kolem nás, viděli jsme ty jejich obrovský auta… Fakt zážitek.

O víkendu jste už hrál třetí ligu za Převýšov. Docela změna prostředí, ne?
Ale ne, jsem rád, že tam můžu hrát. Dává mi to hrozně moc. Je to dospělý fotbal, hodně soubojů. Na otrkání je to ideální. Snad mi to pomůže v přechodu do hradeckého áčka.

Šanci zahrát si druhou ligu, byste mohl dostat už na jaře.
Doufám v to. Snad si kluci brzy zajistí postup do ligy. Na FNL bych si troufl, jinak bych v kádru áčka ani nemusel být.

A co takhle v brzké budoucnosti šlapat na paty Marku Kuličovi na postu podhrotového hráče?
Mára je ještě o několik levelů výš. Týmu je pořád prospěšný, na tréninku neustále maká na sto procent. Je to ikona hradeckého i celého českého fotbalu. Kdybych ho mohl na pár minutek na hřišti vystřídat, považoval bych si toho.

Kouč juniorky Jaroslav Veselý říkal, že toho na vás bylo poslední dobou moc a že jste byl trochu v útlumu. Měl pravdu?
(přikyvuje) Bylo toho hodně, hlavně všeho moc najednou. Rychlý posun do áčka, reprezentace, škola… Ale zase se zvedám. Do fotbalu mám chuť. Na konci měsíce mám s reprezentací do osmnácti let týdenní sraz na Slovensku. Hrajeme dobře obsazený turnaj se Spojenými arabskými emiráty, Ukrajinou a Slovenskem. Bude to další výzva.

Jak se vám daří zvládat školu?
Je to těžký, moc jsem tam nechodil. Na „zdrávce" mám individuální plán. Když je volno, jako třeba dnes (v úterý), tak jsem ve škole, co to jde. Maturita je základ, každý ji chce mít a já taky. Moc mi pomáhá rodina. Bez ní bych byl nahraný. Pomáhají mi úplně ve všem. Od osmi let se mnou dojíždí na tréninky. Díky nim všechno zvládám.

Ještě k fotbalu, ředitel hradeckého klubu Richard Jukl v rozhovoru pro Deník říkal, že by vám doporučoval jít krok po kroku. Stejně jako Václav Pilař. Máte to vymyšlené stejně?
Jo, tenhle postup se mi zamlouvá. Vašek byl taky mladý. V Hradci se vykopal, pak přestoupil do Plzně a následně do Wolfsburgu. Jenže kdyby přišla šance z Anglie, bylo by těžký ji nevyužít. Taková nabídka se neodmítá. Uvidíme, co bude dál.