I. fotbalová Gambrinus liga – ohlédnutí za 24. kolem:

Vratislav Lokvenc (bývalý reprezentant): Myslím, že ano. Stát se to může. Schopnosti na to má. Je to vyloženě koncový hráč. Zdobí ho dobrý pohyb ve vápně a čich na góly. Hra Jablonce je šitá přímo na něho. V nominaci na Euro by nejlepší střelec české ligy figurovat měl. Rozhodně by si zasloužil v nároďáku dostat  více šancí. Jenže reprezentace hraje většinou na jediného útočníka. Cestu do základní sestavy má za Barošem a Pekhartem těžší. To je pro něho trochu škoda, ale góly dávat umí.

Bohuslav Pilný (bývalý hráč Hradce Králové a Liberce): Třicet gólů? To si netroufám tvrdit. Jablonec není v pohodě, na druhou stranu Lafata střílí branky neustále. Spíš bych řekl, že se k třicetigólové hranici těsně přiblíží. A Euro? Měl by jet. Kdo jiný, než hráč, který má takový čich na branky. Přisoudil bych mu roli střídajícího hráče, žolíka , jenž by naskočil v době potíží. Myslím, že Lafata by takovou úlohu s radostí přijal.

Radek Špryňar (sportovní redaktor Deníku): Bylo by krásné, kdyby se útočník z české soutěže pyšnil třicetigólovou sezonou. Kredit ligy by to jistě zvedlo. Věřím, že se to Lafatovi povede. Jablonec už v lize hraje jen o čest  a o Lafatovo rozrůstající se střelecké konto. S pomocí kamarádů z týmu, třeba kreativního Karla Pitáka, magická hranice padne. Tím pádem ho reprezentační trenér Michal Bílek nemůže opomenout vzít do Polska. Lafata se bude hodit. V úzkých ho zapíchne do vápna a  „Davidgól“ se určitě k něčemu přimotá.

Zklamání kola

Tomáš Adámek: Tak takhle ne, pane rozhodčí. I prodejci klobás měli v Hradci sto chutí vypnout přívod plynu a zavřít stánek s dovětkem, že u takové taškařice nehodlají asistovat. Jen sám Adámek ví, zda „tlačil“ Ostravu k výhře pouze ze své vůle.

Znechucení z „hvězdy“ v černém

Poznámka Jiřího Tůmy: Chápu, že první fotbalová liga by byla bez Baníku Ostrava ochuzena, ale zachraňovat pýchu severní Moravy za každou cenu prostě nelze. Baník v neděli vyhrál v Hradci Králové 1:0 po gólu z diskutabilní penalty. Nechci posuzovat jen to, zda byl pokutový kop nařízen správně. Podle mě byl přísný, ale to nechť posoudí příslušní odborníci. Spíš se chci pozastavit nad celkovým řízením zápasu. Podle mého názoru hlavní rozhodčí Tomáš Adámek nerozhodoval na obě strany stejně. Při jeho verdiktech byli více biti Hradečtí. Výkon sudího také patřičně „oznámkovali“ diváci. Hromové pokřiky „peníze“ nebo „černá svině“ byly ještě z řady těch slušnějších. Když jsem v neděli odcházel ze Všesportovního stadionu, převládal ve mně pocit znechucení. Říkal jsem si, jestli mám zapotřebí sledovat místo férového mače komediální vystoupení  „hvězdy“ v černém. Tohle kredit české ligy rozhodně nezvýší.
Na druhou stranu je třeba přiznat, že hradečtí fotbalisté to Baníku a všem jeho příznivcům na hřišti i mimo něj značně usnadnili. Nedá se říci, že by v poli Kotalovi svěřenci hráli špatně. Naopak. Ale práce v blízkosti a uvnitř soupeřovy šestnáctky je v jejich podání žalostná. Co naplat, že se pohlednou kombinací dostanou k soupeřově brance, když pak kupříkladu Štěpán ze tří centrů nedá přesně ani jediný. V pokutovém území zase hráčům chybí rvavost a opravdová touha dát gól, i třebaže schytají nějakou tu ránu.
Je to škoda, i přes to všechno totiž Hradečtí mohli s Baníkem minimálně bod vyválčit. A spravedlnosti by bylo učiněno zadost…