Na lavičce Hradce Králové prostál Michal Šmarda několik sezon a desítky zápasů. Zítra ho ale bude chtít stůj co stůj porazit. V Jablonci chtějí zakončit podzim vítězstvím. „Veškeré vazby půjdou stranou," usmívá se.

Společně s Václavem Kotalem převzali severočeský klub v létě a ihned ho vyšvihli zpět mezi českou elitu. Momentálně je Baumit třetí, dva body za první Plzní.

„Naše hra ještě není optimální," tvrdí přesto Michal Šmarda.

Máte za sebou téměř kompletní půlrok v novém angažmá. Jaký byl?
Já bych ještě počkal, až jak dopadne zápas s Hradcem. Pokud ho zvládneme, tak to budeme hodnotit dobře.

Jakou největší změnu jste zaznamenal oproti angažmá v Hradci? Je právě ve vyšší kvalitě hráčů?
Samozřejmě. I když to není na všech postech. Ale platí, že hráčský kádr je tady na vyšší úrovni. Na druhou stranu některé hráče Hradce bychom brali.

Museli jste s Václavem Kotalem pozměnit styl práce, nebo jedete ve stejných kolejích jako v Hradci?
Přišli jsme k mužstvu, které za sebou mělo neúspěšný půlrok, následovaly změny. Bylo potřeba kluky zvednout, motivovat, zapracovat na jejich herní inteligenci. Měnili jsme styl hry, chvíli ještě potrvá, než si všechno sedne. Naše hra není optimální, ale nejde překopat všechno najednou.

„Votroci" nestříleli branky, na každý gól se nadřeli. Vy nyní máte superkanonýra Lafatu. Lebedíte si, že máte takového borce?
Je to skvělý. Je vidět, že střelec to je neskutečný. Jen nás mrzí, že se k němu už nikdo nepřidal. Karel Piták má šance, ale góly nedává. Tomáš Čížek má tři, někdo je na dvou. Přes zimu máme čas na tom zapracovat a mužstvo posunout zase dál.

Lafata mohl v létě odejít do Sparty, moc po změně toužil. Nevyšlo to a on dokonce uvažoval, že s fotbalem skončí. Byla s ním tehdy těžká práce?
Pár dní jsem na něm viděl, že ho to žere. Vůbec jsem se mu nedivil. Ale Lafy je profesionál se vším všudy. Nastartoval se, dává branky za Jablonec i za nároďák. Kdyby každý pracoval jako on…

V tabulce jste na třetím místě, dva body za vedoucí Plzní. Zavazuje vás takové umístění porvat se na jaře o titul?
(směje se) To je strašně daleko.

Počkejte, řečem o titulu se nevyhnete. Budete pod tlakem.
Jasně. Když jste k něčemu blízko, tak se dostáváte pod tlak. Ale my k titulu zatím blízko nemáme.

V Jablonci nabízíte hodnotné zážitky, přesto bývá v hledišti okolo dvou tisícovek fanoušků. Pídili jste, proč lidi nechodí?
Oficiální začátek domácích zápasů máme v sobotu v 15 hodin, jenže za celý podzim jsme v tomto čase hráli jednou. Jinak jsme pořád v televizi, třeba v pátek pozdě večer. Pro diváky není jednoduché se v tom zorientovat. Je to však i problém regionu. Liberec hrál loni o titul a návštěvy neměl bůhvíjaké. Jedná se o hlubší problém.

V sobotu asi také hlediště nebude narvané. Přijede „jen" Hradec. Ale vy se určitě těšíte, že?
A moc. Kousek od Hradce bydlím, ke klubu mě stále pojí úzké vazby. To však půjde stranou. Hrajeme doma, chceme vyhrát a zakončit dobře podzim. Z Hradce ale máme respekt, teď porazil Slavii, dal jí tři branky. Také měnili systém, mají dost hráčů zraněných a přesto mají celkem dost bodů.