Milan Frimmel.Má za sebou první a velmi úspěšnou sezonu „pod lízátky". S prvoligovým starším dorostem FC Hradec Králové vybojoval skvělé šesté místo. Ve čtyřiatřiceti zápasech získali „votroci" pětapadesát bodů při aktivním skóre 73:60. Trenér Milan Frimmel se snažil naordinovat svým svěřencům ofenzivní fotbal a počet vstřelených branek je toho dokladem. Hlavním jeho cílem je připravit mladé hráče pro Juniorskou ligu, potažmo pro vrcholový fotbal dospělých. Následující povídání bylo velice příjemné a optimistické.

Vstup do jarní části soutěže se vám vydařil. Ve čtyřech zápasech vaši svěřenci vybojovali deset bodů. Čemu to přisuzujete?
Hlavním důvodem bylo to, že se nám vydařila zimní příprava. Dále se nám podařilo navázat na podzimní část soutěže, kdy se nám dařilo zejména na Bavlně. Na jaře jsme navíc dokázali přivézt i důležité body z cizích hřišť, což bylo pro celý mančaft velkým povzbuzením do další práce. V prvních čtyřech kolech prostě vše klapalo jak herně, tak výsledkově.

Následovala šestizápasová série bez vítězství. Nenastalo u hráčů až přílišné sebeuspokojení?
To si v žádném případě nemyslím. V těchto duelech, kdy se nám ani jednou nepodařilo získat tři body, jsme předváděli dobrý fotbal. Bohužel jsme se nedokázali prosadit střelecky. Absence Jirky Bláhy a Davida Sixty, kteří byli přeřazeni v zimě do juniorky, byla citelná. Oni se na podzim podíleli na spoustě branek. Chvíli nám trvalo, než jsme je dokázali nahradit.

V průběhu jara jste přišli o domácí neporazitelnost. Zejména vysoká porážka se Zlínem se nečekala…
Tuhle porážku nečekal nikdo. Přitom jsme do zápasu nevstoupili vůbec špatně a poločas jsme vyhráli 2:1. Měli jsme i další šance na zvýšení náskoku, což se nepodařilo zúročit. Ve druhé půli jsme hráli, ale hosté dávali góly. I takový je někdy fotbal.

V některých zápasech jste lepil sestavu doslova za pochodu, neboť vás pronásledovala neuvěřitelná marodka. To vám asi moc dobře nebylo, viďte?
Museli jsme se s tím vypořádat. Zranění a nemoci k fotbalu prostě patří. Na druhou stranu je třeba vzít v úvahu, že první dorostenecká liga není lehká soutěž. Udržet si zdraví a formu po celou sezonu není jednoduché.

Na druhou stranu dostali šanci hráči z mladšího dorostu. Naplnili vaše očekávání?
Jsem velmi rád, že hráči, kteří k nám přišli od trenéra Jaroslava Veselého, zapadli do kádru a s jejich výkony jsem byl velice spokojen. Pravda je, že se zpočátku trochu rozkoukávali, ale to je pochopitelné. Postupem času ale patřili v naší kategorii k nejlepším.

Dopadla právě skončená sezona podle vašich představ? A co pozitivního jste si z ní odnesl?
S uplynulou sezonou jsem velmi spokojen. Začnu trenéry, kteří v FC Hradec pracují. Spolupráce s nimi byla velmi dobrá, vždy jsme si dokázali vyjít vstříc. S hráči jsme vytvořili skvělou partu, která si šla za svým, a bylo to vidět i na hřišti. Kluci pracovali na sto procent a chtěli se neustále zlepšovat. Vedení klubu se nám snažilo vytvořit co nejlepší podmínky. Nesmím zapomenout na můj realizační tým. Prostředí na Bavlně je parádní, na naše zápasy chodili diváci v hojném počtu. Na nic jsem si nemohl stěžovat.

Ptát se na to, kdo z hráčů patřil k oporám, by bylo asi zbytečné, že?
Máte pravdu. Nechci hráče vyzdvihovat, neboť fotbal je týmová práce. Někdy se více dařilo tomu, jindy zase onomu hráči. Znovu opakuji, tenhle mančaft šel v každém zápase za vítězstvím, i když ne vždy se to povedlo. Žádný z kluků se nad nikoho nepovyšoval, jeden druhému se snažil pomoci, a to jak na hřišti, tak i mimo něj.

Přesto byste asi měl vyzdvihnout výkony brankáře Jehličky, mám pravdu?
Máte. Radim po celou sezonu podával velice kvalitní výkony a není divu, že si ho všimli trenéři reprezentační osmnáctky. Ve výběru je také obránce Lukáš Kratochvíl. Pro oba borce je to další motivace a obrovská zkušenost. Pro klub je to zase velmi dobrá vizitka.

Zklamalo vás vůbec něco?
Nad touhle otázkou bych musel hodně dlouho přemýšlet. Špatné věci ve mně nepřevládají. Naopak je třeba myslet pozitivně a dívat se směrem dopředu.

V hráčském kádru dojde přes léto ke změnám, prozradíte něco bližšího?
S dorosteneckým věkem se loučí hráči ročníku 1994, kteří přecházejí do juniorky. Do A staršího dorostu se posunou všichni hráči ze sedmnáctky, kteří se stali vítězi v této věkové kategorii. Kádr pro podzimní sezonu bude definitivně znám po soustředění v Ústí nad Orlicí. A jestli někdo přijde třeba z regionu? Nechci v tuto chvíli předbíhat, ale myslím si, že ne.

Mistrem první ligy je Mladá Boleslav. Překvapilo vás to? A jakou úroveň měla soutěž z celkového pohledu?
Po příchodu do Hradce jsem neznal sílu jednotlivých mužstev. Faktem je, že nás Boleslav v sezoně dvakrát jasně přehrála a získala šest bodů. Po celou dobu si udržovala vysoký standard a po čtyřiatřiceti kolech měla nejvíce bodů, takže jí titul patří právem. Z celkového pohledu měla první dorostenecká liga dobrou úroveň. Zejména zápasy s předními celky (Mladá Boleslav, Slavia Praha, Olomouc, Sparta Praha a Teplice) stály za to. I pro diváky musely být zajímavé a i my jsme se v nich něčemu přiučili.

Máte za sebou roční působení v Hradci. Jaké z vašeho pohledu bylo?
Když si vše zpětně promítnu, tak mé rozhodnutí jít do města pod Bílou věží bylo správné. Jsem tu maximálně spokojený. Poznal jsem zde báječné lidi, a to nejen kolem fotbalu, ale i mimo něj. Navíc Hradec je krásné město. Svého rozhodnutí v žádném případě nelituji. Budu zde působit i v příští sezoně, a to nadále u prvoligového staršího dorostu.

Kdy se začnete připravovat na novou sezonu?
Bude to už 3. července. Je to z toho důvodu, že první dorostenecká liga bude mít dvaadvacet mužstev, což je na můj vkus strašně moc. Fotbalový podzim tak skončí až 7. prosince. Mám velké obavy, na jakých terénech se bude hrát třeba od listopadu. Soutěž začíná úvodními zápasy už 27. července, takže mnoho času na přípravu není. Kromě již zmíněného soustředění v Ústí nad Orlicí budeme trénovat v domácích podmínkách a sehrajeme několik přípravných zápasů.

Závěrem – máte ještě něco na srdci?
Poslední mistrovské utkání bylo pro mne neskutečným zážitkem. I za nepříznivého stavu kluci dokázali neskutečně zabojovat a měli obrovskou chuť po vítězství, což se nakonec vyplnilo. Mají správný charakter. Chtěl bych jim za celou sezonu poděkovat. Zaslouží si to.

Jan Skalička