Trenér Zdeněk Karanský se na uplynulou sezonu dívá s nadhledem, i když si moc přál, aby jeho tým skončil do 5. místa.

Zdeněk Karanský.Máte za sebou roční působení na Novém Hradci. Jaké ve vás převládají pocity?
Smíšené. Na podzim a na začátku zimní přípravy fungovalo vše podle mých představ. V tu chvíli jsem si říkal, že bychom se mohli pohybovat okolo 5. místa. Jenže pak se to všechno tak nějak zvrtlo. V jarní premiéře jsme zdolali doma Polici a následně jsme těsně prohráli v Kostelci nad Orlicí. Pak se při tréninku zranila naše největší opora – brankář Sedláček, který si zlomil prst. To bylo opravdu citelné oslabení. Do branky musel Lorenc a už to zdaleka nebylo ono. Přesto jsme ve třetím jarním kole zdolali doma Vysokou 5:3 a byl to asi náš nejlepší zápas jarní části.

Na jaře získalo mužstvo 19 bodů, tedy o tři méně než na podzim. Bylo to maximum nebo ne?
Určitě to nebylo maximum. Byly zápasy, které se měly vyhrát. Jenže po výhře nad Vysokou přišla série pěti porážek, v nichž jsme inkasovali hodně branek. Myslím si, že to nebylo vinou mančaftu, ale tím, že jsme neměli v brance Sedláčka.

Jak už bylo řečeno, asi nejlepší jarní zápas jste sehráli proti Vysoké, že?
Na soupeře jsme vlítli a chtěli mu vrátit podzimní porážku 0:1. Kluci zahráli jeden z nejlepších zápasů a dali do derby opravdu maximum.

Pak ale přišla série bez vítězství. Nenastalo u hráčů až příliš velké sebeuspokojení?
Po Vysoké jsme jeli do Bílé Třemešné a kluci měli nosy nahoře. Dostali jsme pořádnou facku a prohráli vysoko 2:6. Následovaly další čtyři prohry a na hráčích, když se jim přestalo dařit, najednou ležela pořádná deka. K zápasům nastupovali s obavami, jak to dopadne a kolik gólů inkasujeme.

Závěr soutěže vám ale vyšel. V posledních třech duelech jste získali devět bodů a skončili jste osmí. Jinak by sezona dopadla velkým průšvihem, viďte?
Je to přesně tak. Nebýt třech výher v řadě, pak bychom skončili někde na 11. či 12. místě a to by byl opravdu neúspěch. A proč přišlo v závěru soutěže zlepšení? Předně se nám uzdravil brankář Sedláček a mužstvo najednou dostalo nový náboj. Náznak zlepšení přišel už ve Dvoře Králové, kde jsme s domácím béčkem prohráli těsně 2:3. Na druhou stranu bylo pozitivní, že ač jsme zápas dohrávali v devíti bez vyloučených Koláře a Jarotka, tak se nám podařilo vyrovnat na 2:2. Bohužel v poslední minutě jsme dostali nešťastný třetí gól. Duel v Černilově se nám povedl, kluci se chytli a my zvítězili 3:1. Následně jsme po velmi dobrém taktickém výkonu zvítězili v Třebši 3:0 a celou sezonu završili domácí výhrou nad Třebechovicemi 3:1. Tady mohlo být naše vítězství výraznější, kdybychom ve druhé půli nezahazovali vyložené šance.

Osobně jste si přál, aby tým hrál pěkný fotbal a skončil co nejvýše. Jenže tréninková morálka nebyla na jaře optimální, což se muselo na výkonech projevit, že?
Určitě. Bez kvalitního tréninku těžko obstojíte i v I. A třídě. Na druhou stranu si musíme uvědomit, že kluci chodí do práce, studují atd. Na jaře jsme museli tréninky trochu upravit a místo třikrát se trénovalo pouze dvakrát týdně. Přesto se docházka výrazně nezlepšila. Navíc přestala fungovat naše vzájemná komunikace. Přišla zranění, červené karty a v průběhu jara se vlastně sestava dávala dohromady za pochodu. Šanci sice dostali hráči z béčka, ale chvíli jim trvalo, než poznali, jakým herním stylem se chceme v I. A třídě prezentovat. V útočné fázi chyběl Šmíd, který celé jaro marodil. Když to řeknu zjednodušeně, tak sestava na jaře nebyla zdaleka optimální jako na podzim.

Kdo patřil k oporám a od koho jste čekal víc?
Já bych to takto neformuloval. Mančaft držel celkově pospolu, snaha byla patrná u všech. Proto nechci nikoho vyzdvihovat, ani kritizovat.

Jakou úroveň měl uplynulý ročník I. A třídy?
Myslím si, že dobrou. Každý mohl porazit každého. My jsme třeba v Třebechovicích na podzim prohráli 2:0, ale v odvetě jsme zase doma 3:1 zvítězili. Každý zápas byl jiný, stát se mohlo cokoliv.

Do krajského přeboru postoupila Vysoká a Nové Město nad Metují. Překvapilo vás to?
U Vysoké rozhodně ne. Měla skvělý podzim, ve kterém získala podle mě rozhodující náskok. Jaro se jí sice moc nepovedlo, když například závěrečných pět kol prohrála, ale to už měla postup v kapse. V týmu jsou zkušení fotbalisté, což také sehrálo důležitou roli. Nové Město hraje domácí zápasy na umělce, což nechápu. Mužstvu se na tomto povrchu mimořádně dařilo a nakonec slaví postup. Přesto si myslím, že v krajském přeboru bude mít problémy.

Myslíte, že je reálné, aby se v budoucnu hrál na Novém Hradci krajský přebor?
Reálné by to bylo, pokud by tam přišli alespoň čtyři kvalitní fotbalisté a mužstvo by alespoň dvakrát týdně chodilo poctivě na trénink. Když přijde třeba pět hráčů, pak těžko můžete něco nacvičit. Navíc i v nižších soutěžích je dneska fotbal o financích a ty nejsou nikde. Pokud by se vše změnilo k lepšímu, pak by se krajský přebor na Novém Hradci mohl bez problémů hrát. Areál i samotné zázemí je tady perfektní.

Budete u mužstva působit i v příští sezoně?
Po dohodě s panem Vašatou jsme spolupráci uzavřeli. Nějaké nabídky mám, ale je předčasné o nich hovořit. Počkejte pár dní.

Jan Skalička