Kvalitní gólman je základem k úspěchu. Ve fotbale to platí obzvlášť. Kdo chce v této „profesi“ vynikat, nestačí mu pouze trénink s týmem, ale je zapotřebí také speciální příprava. A přesně tu nabízí pro talentované gólmany z řad dětí a mládeže Brankářská fotbalová škola, kterou vedou její zakladatel VOJTĚCH MAREČEK a hradecký Votrok JIŘÍ LINDR. Oba Deníku prozradili vše podstatné o BFŠ.

Přibližte začátky Brankářské fotbalové školy. Kde vůbec vznikl nápad něco takového založit?
VM: Všechno začalo v roce 2013, kdy jsem s nápadem Brankářské školy oslovil předsedu Okresního fotbalového svazu Hradec Králové Martina Zbořila. Díky kontaktům OFS jsme se dostali do povědomí fotbalovým oddílům v Královéhradeckém kraji a s Martinovou pomocí jsme našli prvotní zázemí v areálu TJ Sokol Třebeš. Hlavním motivem k založení Brankářské školy bylo poskytnout kvalitní gólmanský trénink z neprofesionálním klubům, které servis trenéra brankářů v drtivé většině nabídnout nemohou.

Kam se škola za celou tu dobu posunula? V čem udělala největší pokroky?
VM: Spíše než pokrok vidím velké výsledky v tom, že brankáři, kteří navštěvují naši školu, dostali nabídku hrát v klubu FC Hradec Králové a v Pardubické Regionální Akademii.

JL: Myslím si, že Brankářská škola již získala poměrně slušné jméno a například trenéři z FC Hradec Králové a jiných klubů se ptají na šikovné brankáře. Jarda Rubeš již v FC Hradec Králové úspěšně působí a Matěj Kumprecht se dostal do Regionální fotbalové akademie Pardubice.

Trénujete s gólmany individuálně či skupinově?
JL: Během tréninků v Brankářské škole jsou tréninky skupinové. Podle věku jsou maximálně čtyři brankáři ve skupině. Je zde možnost se s trenéry domluvit na individuálních trénincích. Ty jsou ale mimo Brankářskou školu. Například Honza Šebesta za některými dětmi dojíždí do jejich mateřských oddílů.

Kterým věkovým skupinám se nejvíce věnujete?
JL: V Brankářské škole máme gólmany od ročníku 2000 po ročník 2009. Samozřejmě se brankářům věnujeme ve skupinách podle věku. Ve svých řadách máme i dívky.

Na co v tréninku kladete největší důraz?
VM: Velký důraz trenéři kladou především na správnou techniku chytání, orientaci v brance a vykrývání úhlů.

JL: U těch nejmenších se věnujeme zejména základům, které pak postupně rozvíjíme. Důraz je kladen i na hru nohou, která je v dnešním fotbale pro brankáře velmi podstatná.

Kteří trenéři u vás působí?
VM: Trenéři jsou Jirka Lindr, Patrik Vízek a Honza Šebesta. Jirka s Patrikem jsou navíc členy A týmu FC Hradec Králové, takže se děti mohou učit přímo od hráčů s ligovými zkušenostmi. Honza Šebesta je mladý talentovaný trenér, který má výborné nápady a jsme rádi, že ho v týmu máme.

Které dny a kde se svým svěřencům věnujete?
JL: Tréninky probíhají v areálu královéhradecké Slavie v Orlické kotlině vždy v pondělí. Jeden tréninkový cyklus má deset tréninků. První trénink proběhne v pondělí 4. září od 16.30 do 17.30. Poslední trénink v tomto roce je naplánovaný na pondělí 6. listopadu.

Kolik účastníků již vaší školou prošlo?
VM: V každém z ročníků bylo od dvanácti do šestnácti děti. Zájem byl větší, ale chceme jít cestou kvality a ne kvantity. Tento ročník bude mít každý z trenérů ve skupině maximálně čtyři brankáře, aby byl servis pro děti co nejlepší. V případě velkého zájmu jsme připraveni otevřít dvě tréninkové hodiny.

Kolik Brankářská škola stojí? Kde je možné se přihlásit?
VM: Deset tréninkových jednotek stojí 2500 korun. V ceně je šedesát minut gólmanského tréninku a děti vždy navíc dostanou praktický dárek. Rozdávali jsme buď tréninková trička, nebo brankářské rukavice. Přihlášení je možné na našich internetových stránkách www.brankarskaskolavm.webnode.cz, kde jsou také veškeré informace.