V dresu Bohemians, Kladna a Hradce Králové nasbíral přes stovku prvoligových startů. Zahraniční angažmá si vyzkoušel na Slovensku, v Banské Bystrici a Senici. V šestatřiceti letech dal fotbalový záložník Tomáš Strnad sbohem velkému fotbalu, provozuje kavárnu a trénuje mládež v Náchodě. Za míčem se dlouhovlasý plejer prohání v Hronově v okresním přeboru.

Nastupujete za Hronov v okresním přeboru. Kdo vás zlanařil do klubu hrající pralesní ligu?
Zubař.

Prosím?
(smích) Já mám zubaře, jinak výborného kamaráda, z Hronova a laboranta mu dělá člověk, co vede hronovský fotbal. A když se mi drápali v kořenech, tak mě ukecali na fotbal. Je tam dobrá parta, tak jsem jim šel pomoct. Navíc to beru tak, že než běhat někde po lese, je lepší prohánět se s klukama za mičudou.

Hronov má ligový střed zálohy, spolu s vámi hraje Ondřej Szabo, po trávníku tak dohromady běhá víc než dvě stě padesát ligových startů…
Je ligovej, ale taky pěkně starej. (smích) Ondru jsem tam dotáhl, on se tam přestěhoval, tak jsem mu hned nabídl, ať se jde taky se mnou na hřiště potrápit a udělat si pěkné odpoledne.

Na trávníku spolu válíte už ve třetím klubu, dvakrát jste se potkali v lize.
Dva roky jsme spolu hráli ligu na Bohemce, tam jsem ho seznámil s mojí ségrou, kterou si pak vzal, a když jsem se vrátil ze Slovenska z Banské Bystrice, tak jsme další dva roky strávili na Kladně.

Navíc oba trenérsky působíte v Náchodě, Ondřej Szabo u divizního áčka, vy u mládeže. To vedete hovory jen fotbale, ne?
Konzultujeme to pořád. Do mládeže v Náchodě jsem vstoupil před třemi lety, díky synovi, který přecházel z házené na fotbal. Trenérem tam byl můj svěřenec Honza Havlena, který za tři měsíce končil, protože odjížděl hrát fotbal do Itálie. Vzal jsem si jeho kategorii a pomalu způsobem sobě vlastním jsem to začal předělávat. Mám ročník 2008, ale neoficiálně vedu všechny přípravky, neoficiálně pro to, že za to neberu plat. Dělám to, že mě to baví.

Jakou vyznáváte filozofii v přípravě mladých fotbalistů?
Jelikož to dělám už tři roky, musím se trochu pochválit, protože ty tři ročníky jsou úspěšné. A to, co jsme nastavili, už začíná přinášet ovoce. Do hráčů nám začal dokonce sahat i FC Hradec Králové, tak jsme museli dojednat férovou dohodu a teď víceméně spolupracujeme. Cílem je, aby nám co nejvíce hráčů zůstávalo v kádrech, ale na druhou stranu, abychom zase těm talentovaným klukům v přípravkách nebránili hrát fotbal jinde. V tom se právě štípí moje myšlenky, co souvisí i s mojí filozofií. Snažíme se vše dělat zábavnou formou, aby děti fotbal milovaly, abychom v nich vypěstovali lásku k fotbalu, protože později přijde drilovací způsob tréninku, začíná se víc pracovat do fyzična a kondice, mnozí v téhle fázi odpadají, tak my chceme, aby už kluci měli lásku k fotbalu v sobě zažranou a pokračovali dál. Snažíme se fotbal dělat kvalitně jako ve špičkových klubech.

Dneska už informací ohledně vzdělávání trenérů je hodně…
Právě, když se trenér o to zajímá, tak těch materiálů na vzdělávání je mnoho. Pak už jen záleží na každém trenérovi, jak to pojme. Jak už jsem řekl, my to děláme tak, aby to kluky bavilo, volíme zábavnou formu a vůbec netlačíme na výsledky. A je pravda, že výsledky vždycky přijdou, když na ně netlačíte. Kolikrát když přijede na vesnice, tak vidím, jak už od žáků trenér klade důraz na výsledky a některé děti jsou z toho spíš vystresované.

Náchodské áčko se potácí u dna divizní tabulky a je na sestup. Jak vidíte jeho další osud?
Vidím to na přestavbu. Myslím si, že mluvím i za Ondru (Szaba) a dnes už i za vedení, které se s tím snaží něco udělat. Podle mě to není problém letošního působení, ale jde o celou návaznost fungování v klubu. V mládežnických kategoriích zrovna v té době, když jsem přišel, odešlo pár trenérů, od dorostu až po přípravky. V mládeži nastala dvou až tříletá prodleva a tohle zanechalo mezery ve vývoji hráčů. A když je pak chcete dát do A týmu, tak jim ta kvalita v určitých směrech chybí. My se teď snažíme pro Náchod něco udělat. U mládeže naše vize funguje, uvidíme, jestli se to podaří i u dospělých. Podle mě je lepší teď hrát třeba i nižší soutěž, ale s místními kluky, aby dostali šanci a neutíkali nám po vesnicích. Abychom pracovali s vlastními mladými, i když samozřejmě bez zkušených, kteří mužstvo povedou, to taky nejde. Tohle se u áčka nepovedlo. Jak jsem řekl, je potřeba celé to přebudovat. I vedení jde s námi jedním proudem. Věřím, že se to podaří. Kolikrát to není ani o penězích, ale spíš o přístupu.

Troufli byste si ještě s Ondřejem Szabem na divizi? Že byste pomohli Náchodu k záchraně na hřišti…
Zkoušejí to na nás. Upřímně řečeno. Já jsem po dvou operacích srdce, musím sportovat, ale ne nějak tělo huntovat, musí to být decentní, proto takovouhle soutěž nehraju. Přišel jsem z Hradce, hrál v Náchodě divizi k tomu ještě dělal kavárnu. Řekl bych, že pro každého fotbalistu je ten první rok, kdy opustí ligu, těžký na psychiku. Berete to jako určitou degradaci svého umění, a někdy vás to ani nebaví. Někteří hráči o tom přemýšlejí víc, někteří méně. Já jsem ten první případ. Postupem času vás ale fotbal zase začne bavit, chcete pomoct i na téhle úrovni. Třeba Ondra si vzal áčko, podle mě si ukousl velké sousto na to, že to chce dát rychle do pořádku. Práci odvádí skvělou a některé kroky k lepšímu už tam jsou vidět, i když z pohledu výsledků to teď vypadá spíš negativně. Ale některé vize nejdou uvést do pohybu hned za půl roku. Je to dlouhodobější věc a myslím si, že se vše projeví za dva tři roky.

Mluvil jste o kavárně, provozujete ji v Náchodě. Jak jste se z pozice profesionálního fotbalisty dostal k oboru baristy?
To je jednoduché, zase to odlehčím… Fotbalista je buď na tréninku, nebo sedí na kafi. Druhý důvod je, že jsem se narodil téměř v hospodě a za třetí jsem se vždycky zajímal o chutě kávy, bavilo mě to. Líbí se mi, že druhy kávy, které mi nabízíme, mají po sklizni jinou chuť. Není to obyčejná káva. Není to o tom, že bych vzal kávu z nějaké společnosti a do lidí lifroval pořád to samé. To by mě ani neuspokojovalo. Tohle je úplně jiné.

Na vaši kavárnu jsem slyšel chválu. V podnikání se vám tedy daří, ne?
Těžko soudit. Je pravda, že lidi chodí, chválí si to, dokonce jsme se s naší kávou dostali i do literatury a doneslo se k nám i pár náznaků větší chvály z okolí. Tohle vás potěší a žene vás to dál. My pracujeme s drahými surovinami a i když budeme mít lidí plno, tak to neznamená, že jsme strašně strašně bohatý. Manželka se stará o pečení a o kávu, funguje to, ale jak jsem řekl, je to i o ceně surovin. Kvalitní káva je o ceně.

Před příchodem do Náchoda jste v FC Hradec Králové působil jako kondiční trenér. Ligu jste si zahrál jako hráč, nemáte ambice se do ní dostat i v pozici kouče?
Práce kondičního trenéra v Hradci mě bavila, ale potom jsem už musel pomoct manželce s kavárnou. Už to pro ni bylo za hranou, musel jsem se vrátit a pomoct jí v tom, co jsme vybudovali. Té práce s kavárnou je hodně. Tři roky se mi to teď daří skloubit alespoň s trénováním mládeže v Náchodě. Ale zase peníze, co vydělám, tak dávám lidem, kteří mě v kavárně zastupují, když jsem na tréninku. Uvidím, co mi čas dovolí, ale zatím to mám takhle a baví mě to.

V Hradci jste si zahrál ligu. Udrží se podle vás letos v nejvyšší soutěži?
Myslím si, že ani tak není důležitá záchrana, ale celkový pohled na klub. Vím, jak tam pracují s mládeží. A v Hradci napříč mládežnickými kategorii dělají fotbal velmi dobře. Co se týče áčka, je to spíš otázka na vedení, ale to, co Hradec ukazuje letos, tam prostě patří už čtyřicet let. To není náhoda, bylo to za mě i dřív, že se klub pohybuje na špici druhé ligy a ve spodní polovině první ligy. Pracují s citlivým rozpočtem, aby se nezadlužili, ale to neznamená, že celkově dělají fotbal špatně. Ono není umění vytáhnout peníze, nakoupit hráče a dva roky se v lize zachránit, větší umění je si ty hráče vychovat.

Právě pořádný balík peněz z Číny teď vytáhla pražská Slavia. Vy jste prošel její mládežnickou základnou. Co tomu říkáte?
Ve Slavii jsem byl dvanáct let. Ono se zdá, že když máte peníze, tak je to jednoduché, ale tak to není. Podívejte se na Spartu, taky nakupuje hráče, ale nefunguje jí to. Hodně záleží na tom, kdo ty hráče vybírá, jakého máte trenéra, manažera či ředitele klubu… A třeba teď ve Slavii zase není moc odchovanců. To pak ta práce trenérů mládeže vychází jinak.

Myslíte si, že Slavia získá titul, nebo bude slavit Plzeň? Komu držíte palce?
Já mám rád všechny. V Plzni mám ještě spoluhráče ze Senice, brankáře Petra Bolka, jezdil jsem za nimi na pivo. Ale jinak jsem Bohemák, od té doby, kdy jsem tam hrál. Zažil jsem totiž to katastrofické období, kdy došly peníze a nadchla mě ta přízeň fanoušků, sounáležitost s klubem… A co se týká titulu, tak když to vezmu spravedlivě, měla by vyhrát Slavia, protože má nejlepší herní projev. Plzeň takový projev nemá, ale zase má víc zkušeností a klidně může první místo uhájit.

Vy taky hrajete o titul, o titul okresního přeborníka v Hronově. Na úvod jste dostali příděl od České Skalice, v dalším zápase jste díky vašemu gólu remizovali. Věříte, že postoupíte do kraje?
První kolo jsme prohráli, v zápase jsme vyhrávali, dokud jsme mohli hrát fotbal na dobrým terénu. Když se pak ze hřiště stal močál, tak to pro náš ligovej střed nebylo dobrý. (smích) Ale postup by si Hronov zasloužil, kluci z vedení tady dělají pro fotbal hodně. V budoucnu by mohl jít až do I. A třídy, to si myslím, že by odpovídalo. Ale celkově mně osobně jde o sport. Hlavně o to, aby děti sportovaly. Nezáleží, jestli budou hrát zrovna fotbal, ale aby měly patřičné sportovní vyžití, aby se sportem bavily. Nás taky dřív trénovali lidi, kteří to dělali zadarmo a my bychom teď měli tohle všechno dětem vrátit.