Vyhřívají se na bronzovém stupínku. Fotbalisté SK Libčany mají za sebou velmi vydařenou podzimní část v krajském přeboru. V patnácti zápasech vybojovali 29 bodů za devět výher, dvě remízy a čtyři porážky při aktivním skóre 27:20, na vedoucí Trutnov mají pětibodovou ztrátu. Při následujícím povídání byl pochopitelně spokojený i trenér Miloš Koblížek.

V minulé sezoně jste obsadili páté místo, což bylo velkým úspěchem. Věřil jste, že vaši svěřenci jsou schopni pokračovat v podobném trendu?
Páté místo z minulého roku bylo naším velkým úspěchem. Do nové sezony jsme šli s přáním hrát střed tabulky, a pokud nám vyjde úvod soutěže, tak i prohánět favority.

Podzimní bronzová příčka vás tedy nepřekvapila?
Osobně jsem očekával, že se budeme pohybovat někde kolem šestého osmého místa, bronz je příjemná nadstavba.

Hráčský kádr nedoznal v létě výrazných změn, což byla zajisté výhoda. Mám pravdu?
Ne tak docela. Před sezonou změny nastaly. Odešli Tušic, Ujec, Kaplan, v průběhu soutěže Pavelka a Bína. Pospíšil a Kocián byli dlouhodobě zraněni. Novotný po operaci začal trénovat až v září. S Rensou jsme měli určitou dohodu, a vážím si toho, že byla dodržena. Přišli noví hráči, ovšem až těsně před prvním mistrákem: Libřický, Kučera a Havelka, po zápase s Olympií Jukl a Ravlyk. Sám vidíte, že určitý pohyb hráčů nastal.

Jaké podle vás byly další příčiny podzimního úspěchu?
V úvodním utkání jsme měli smůlu v koncovce. Paní štěstěna nám ukázala záda. To se postupem času lepšilo, rozehrávaly se naše nové akvizice, zvláště Standa Libřický byl na hřišti vidět, dával důležité vítězné branky. V této části soutěže kluci rovněž dobře trénovali.

V úvodním kole jste prohráli doma s Rychnovem, což se nečekalo. Co jste si v tu chvíli říkal?
Úvodní zápas je vždy ošidný. Neproměnili jsme šance, nastřelili tyč, břevno a v devadesáté minutě nám Rychnov vzal i bod, vstřelil vítězný gól. I když nás prohra bolela, nepropadal jsem panice a mužstvu věřil. Chtělo to čas, aby si vše sedlo.

Následovalo pět zápasů, ve kterých jste získali třináct bodů, což tým zřejmě nakoplo. Navíc jste v nich dokázali porazit Týniště i hradeckou Olympii…
V Hořicích přišla remíza a poté čtyři výhry v řadě. Doma s Týništěm a Olympií, venku nad Bydžovem a Broumovem.

Následující vysoká prohra v Trutnově asi nikoho nepřekvapila. Domácí mají divizní zkušenosti a netají se návratem do této soutěže.
Po dobrých výsledcích z minulých kol porážka nejvíce překvapila nás trenéry. Nikoho nebudu omlouvat, v tomto zápase propadlo celé mužstvo. Před zahájením soutěže jsem Trutnov pasoval do role favorita, a myslím si, že na jaře se bude těšit z postupu. Kvalitu a zázemí na to určitě má.

Ve zbývajících podzimních duelech předváděli vaši svěřenci výkony podle vašich představ?
Pokud máte na mysli druhou polovinu podzimu, byla podobná té první. Pět výher, dvě prohry a jedna remíza. Sehráli jsme řadu kvalitních utkání, naše hra byla dobrá. Krásný byl domácí duel s Jičínem, také v Červeném Kostelci před nádhernou kulisou nastalo velké drama. Nejen tady mužstvo prokazovalo svoji kvalitu a odolnost.

Kromě získaných bodů se mužstvo prezentovalo i dobrým herním projevem. Souhlasíte?
Náš herní projev byl celkem v pořádku. Když říkám celkem, uvedu příklad: Doma porazíme výborný Jičín, o týden později nastoupíme v Bělohradě a první poločas je z naší strany něco otřesného. Po bouřce v kabině se na hřiště vrátí úplně jiný mančaft. Jasné podcenění soupeře a psychika. V dalších zápasech mužstvo hrálo, co jsme si řekli. Někdy to bylo pro diváka nudné, ale taktika do fotbalu patří. Každý tým má svoje okénka. My nejsme výjimkou, a tak je na čem dělat.

Fotbal v Libčanech si doslova užíváte. Dokázalo vás na podzim něco rozhodit a naopak?
Trénuji zde třetím rokem, a říká se, že je to optimální doba u mužstva. Určitě si s vedením sedneme a budeme přemýšlet, co a jak dál. Podařilo se nám       s Honzou Schejbalem a Milanem Šimkem vytvořit dobrý kolektiv, který má vnitřní sílu. Myslím, že mužstvo je dobře poskládané a má perspektivu. Naše trenérská spolupráce s Milanem je dobrá, vzájemně se respektujeme. On je kliďas, skvělý psycholog, já trochu impulzivnější, výborně nám to funguje. Pevně věřím, že i nadále bude. V závěru soutěže se nám zhoršila tréninková docházka, tady je naše nespokojenost. A o tom rozhození? Když čtu po víkendech v regionálním tisku některá hodnocení zápasů od svých trenérských kolegů, někdy si říkám, že jsem byl úplně na jiném fotbale, a musím se pousmát. Holt každý to vidí jinak.

Kdo patřil k oporám, a od koho jste čekal víc?
Řeknu to trochu jinak. V patnácti zápasech jsme hráli dvakrát ve složení, o kterém si s mým asistentem myslíme, že je nejlepší. Tady je potom výkon jednotlivců, potažmo celého mužstva někde jinde. Bohužel se také párkrát stalo, že vinou zranění a pracovních povinností nás bylo k utkání tak tak. Tehdy musel na hřiště kolikrát i hráč, kterého jsme celý týden neviděli, a to je zlé. Každý hráč měl v mužstvu svoje postavení a byl platným členem našeho kolektivu. Přesto bych vyzdvihl výkony Tošovského. Musím se pozastavit u druhého brankáře Červenky. Poctivý, pracovitý, ale bohužel chce do B týmu.

Jakou úroveň měla podzimní část soutěže z celkového pohledu?
Soudím, že lepší než v loňském roce. Viděl jsem několik jiných utkání v přeboru a většinou byla úroveň hry solidní. Samozřejmě, v každé soutěži se odehrají zápasy, na které se nedá koukat, krajský přebor není výjimkou. Úroveň soutěže pozvedli určitě i všichni nováčci. Červený Kostelec hraje vrch, Jaroměř střed tabulky a Hořice šly s příchodem trenéra Matějky hodně nahoru, na jaře budou kousat. Když to zkompletuji, patří sem i rozhodčí. Vezmu to jen okrajově. Po trávnících královéhradeckého přeboru běhá řada zajímavých arbitrů, kteří pískají opravdu dobře.

Velkou zásluhu na výtečném podzimu měli i skvělí fanoušci. Při pohledu na tabulku si možná přejí, aby se v Libčanech v blízké budoucnosti hrála divize. Co vy na to?
Rád se budu opakovat, když řeknu, že naši fandové jsou výborní. Skvěle nás podporují, nikoho neurážejí a ve většině případů jsou objektivní, za což jim patří náš dík. Možná si někteří z nich divizi přejí. Muselo by se však změnit mnoho věcí, a osobně si myslím, že v dané situaci je to holá utopie.

Jak bude vypadat zimní příprava? Počítáte s posílením kádru?
Zimní příprava co do objemu bude podobná té předchozí. Novinkou je, že se nezúčastníme žádného turnaje. K tomu jenom krátce – často jsme se nesešli a v podstatě nám tyto zápasy nic nedaly. Zkusíme to jinak a uvidíme, co nám toto rozhodnutí přinese. Kádr zůstává téměř kompletní. Od začátku svého působení u mužstva kladu důraz na tréninkovou morálku a docházku. Hráči, které máme vytipované, tyto věci splňují, takže by měli tým ještě zvednout. Doufám, že vše dopadne podle našich představ.

Máte ještě něco na srdci?
Moje poděkování za spolupráci patří vedení klubu, mému asistentovi Milanu Šimkovi, vedoucímu mužstva Zdeňku Pařízkovi, fanouškům a hráčům B týmu, kteří nám vypomáhali. Samozřejmě děkuji i celému kolektivu áčka. Úplným závěrem přeji vše nejlepší a hodně zdraví v roce 2013 všem lidem.

Jan Skalička