Sestupová sezona = špatné známky. Fotbalisté FC Hradec Králové dostali od Deníku vysvědčení za výkony v jarní části sezony, v které nedokázali zachránit příslušnost v nejvyšší soutěži. Přesto Deník udělil tři jedničky mladým záložníkům Aleši Čermákovi a Danielu Trubačovi a střelci Pavlu Dvořákovi.

Kdo zklamal? Největší sezonní posila David Štípek!

Brankáři

Tomáš Koubek.Tomáš KOUBEK 2-
(26 zápasů, 2295 minut, 8 čistých kont)
Na jaře se musel sžít s novou rolí lídra týmu. Bohuslav Pilný ho bez skrupulí zavalil zodpovědností, dostal kapitánskou pásku. Koubek si s tím poradil napůl. Některé zápasy odchytal famózně, v jiných chyboval. Zkušenost ho jistě zocelí. Blížící se evropský šampionát do 21 let dost možná dá odpověď na to, zda talentovaný gólman zůstane v Hradci Králové i příští rok.

Martin KUCIAK 3
(5 zápasů, 405 minut, 0 čistých kont)
Je na odchodu z klubu, vzpomínat v dobrém nebude. Do branky se skoro nepodíval. A když ano, moc toho nechytil. V necelých pěti zápasech dostal devět branek! Skoro dvě na zápas. S většinou střel ale těžko mohl něco dělat. Byl to pro něj smůlovatý rok. V kabině bude chybět, byl jedním z respektovaných mužů.

Obránci

Petr Mareš.Petr MAREŠ 2
(21 zápasů, 1684 minut, 1 gól, 2 asistence)
Oproti podzimu se rapidně zlepšil. Zamakal na defenzivní činnosti, vyrážel dopředu, ostrou levačkou zásoboval útočníky a brankáře děsil ranami ze střední vzdálenosti. Škoda, že se v Jihlavě zranil. Možná to byl klíčový moment celé sezony. Na jeho místo toiž nastoupil pechfógl Marek Plašil…

Jakub CHLEBOUN 2-
(24 zápasů, 1732 minut)
Milé překvapení druhé poloviny sezony. V zimní přípravě to vypadalo, že ke kostičce nedostane ani čuchnout. Kouč Pilný s ním nepočítal, ale jak šel čas a ze sestavy kvůli zranění vypadával jeden středový obránce za druhým, Chleboun dostal šanci a pevně ji uchopil. Nejlepší výkon? Doma proti Plzni!

Tomáš HOLEŠ 3-
(30 zápasů, 2700 minut)
Očekávaný razantní vzestup výkonnosti juniorského reprezentanta se nedostavil. Krajní bek je v moderním fotbale klíčovou postavou mužstva, což ve Spartě dokazuje Pavel Kadeřábek, Holešův konkurent v jednadvacítce. Hradecký bek odehrál v sezoně jako jediný z týmu plný počet minut, ale ve statistikách má v kolonce branek a asistencí dvě velké nuly. Kadeřábek odehrál o pět zápasů méně, třikrát skóroval a sedmkrát přihrál na gól…

Adrian ROLKO 3-
(25 zápasů, 2081 minut)
Zasloužil by si lepší konec profesionální kariéry. Místo toho se dočkal sestupu. Ke všemu na podzim i na jaře z výkonnostních důvodů opustil základní sestavu. Jaro začal skvělými výkony, ale postupně uvadal až skončil na lavičce. Přesto si na odchod zaslouží pořádný aplaus!

Juraj KRIŽKO 3-
(18 zápasů, 1597 minut)
Na podzim byl jedním z klíčových hráčů „votroků", v zimě se ale ozvaly bolesti achilovky a potetovaný borec ze Slovenska musel vynechat celou přípravu. Zpátky do sestavy se vrátil až ve 24. kole proti Příbrami. Jenže nebylo to ono. Chyběla zápasová praxe, Križko roli  šéfa obrany nezvládl a potíže s bolavou nohou se vrátily. I proto Hradec váhá s jeho dalším angažováním.

Martin NOSEK 4
(4 zápasy, 334 minut)
Měl smůlu. V přípravě vypadal solidně, oprávněně  pomýšlel na základní sestavu. Před startem soutěže se zranil a po uzdravení dlouho vysedával na lavičce. V lize hrál poprvé na Dukle na nezvyklém místě levého beka. Nepřesvědčil ani po návratu do středu obrany.

MAREK PLAŠIL 4
(15 zápasů, 1328 minut, 1 gól)
Potkaly ho nejhorší momenty kariéry. V osudových utkáních s Příbramí a Českými Budějovicemi zavinil tři penalty. Minimálně jedna byla nařízena neprávem, ale ta ze Střeleckého ostrova z 88. minuty byla nad slunce jasná. Jihočeši z ní srovnali na 2:2 a o sestupu bylo na 99 procent rozhodnuto. Tichý a skromný hráč dostal od fotbalového osudu pecku mezi oči.

Jan SHEJBAL 4-
(15 zápasů, 583 minut)
Trápí ho častá zranění a s tím související prudký pokles formy. Většinou střídal, vzrušení ale do hry nepřinesl. Je znát, jak si nevěří. Je k zamyšlení, zda je nutné cpát ho do zadní linie. V záloze to jednadvacetiletému hráči sedělo mnohem víc.

Nehodnocen – hrál jen na podzim: Pavel Čermák (dostal známku 4-).

Záložníci

Aleš Čermák.Aleš ČERMÁK 1
(22 zápasů, 1787 minut, 4 branky, 4 asistence)
Očekávání splnil na 100 procent, po Dvořákovi byl nejproduktivnějším hráčem týmu. Čtyři góly, čtyři asistence. Kdyby podobná čísla měli ostatní záložníci, „votroci" by nespadli. I když vyrostl na Spartě, nehrál si na žádnou nafoukanou hvězdu. Fyzicky je nabušený, operuje na velkém prostoru, je nebezpečný v zónách odkud padají góly. Velká škoda, že se vrací na Letnou.

Daniel TRUBAČ 1-
(16 zápasů, 1062 minut, 1 branka)
Richard Jukl říká, že patří mezi TOP 10 evropských hráčů ročníku 1997. Netřeba to zpochybňovat. V sedmnácti letech byl jediný, kdo hrál pravidelně první ligu. Nutno poznamenat, že velmi dobře. Nejpozoruhodnější bylo, jak si poradil s neúspěchy v koncovce. Jiný by se po mnoha zazděných šancích bál dotknout balonu, on ale předvedl skvělou akci proti Ostravě a jediným gólem zápas rozhodl.

Pavel ČERNÝ 2
(21 zápasů, 1507 minut)
Za éry Luboše Prokopce spíš seděl na lavičce, Bohuslav Pilný na něm založil obrannou hru mužstva. Černý, původní profesí útočník či ofenzivní záložník, plnil roli defenzivního štítu. Jeho přednosti v osobních soubojích vynikly, skvěle četl hru, snížil počet faulů. I jemu zoufale chyběla produktivita, i ze svého spíše obranné pozice by měl být nebezpečnější.

Emir HALILOVIČ 3
(27 zápasů, 1912 minut, 3 branky, 3 asistence)
Prazvláštních nálad se nezbavil. Někdy skvělý, jindy podprůměrný. Dokud o něco šlo, formu si s výhradami držel. Jakmile hradecké akcie padaly k nule, zanícenost se vypařila a dostavila se rezignace. Bosňan touží hrát ve větším klubu s ambicemi. Už loni byl na odchodu, teď východočeskou metropoli opouští nadobro.

Tomáš MALINSKÝ 4
(22 zápasů, 1296 minut, 1 branka, 1 asistence)
Tuzemskou fotbalovou scénu v rozhovoru pro Lidové noviny označil jako „krakatičku" v narážce na policejní spis Krakatice, který se věnoval prorůstání podsvětí do politiky. Tím zaujal nejvíc, výkony na trávníku ne. Na podzim mu vyšlo parádně utkání na Spartě, na jaře nic dalšího nepřidal. Vezme balon, zařadí nejvyšší rychlostní stupeň a tím to končí. Bohužel.

David ŠTÍPEK 4-
(25 zápasů, 1983 minut, 1 branka, 2 asistence)
Největší zklamání sezony. Přišel jako nejvýraznější ofenzivní posila, odchází s bilancí 1+2… Akci, která skončila gólem, předvedl jednou za osm zápasů. Měl být nositelem kvality, nebyl jím. Možná se na něj hezky dívalo, ale jen po šestnáctku. Pak mu nápady došly.

Nehodnoceni – hráli jen na podzim: Matěj Kotiš (3-).
Nehodnoceni – odehráli málo zápasů: Adam Vlkanova, Jan Hable, Jiří Janoušek, Ondřej Kraják, Petr Schwarz, Tito, Jan Vobejda.

Útočníci

Pavel Dvořák.Pavel DVOŘÁK 1
(26 zápasů, 2067 minut, 9 branek, 3 asistence)
Kometa sezony. Nebýt zranění, dostal by se v počtu vstřelených branek na ceněné číslo 10. Stejně jako Černý jednoznačně nenahraditelný člen základní sestavy. Nejen, že sázel důležité branky, ale na hrotu odvedl proti přesile hromadu černé práce. Odchází do Jihlavy, po osmi letech kvalitní práce v A týmu „votroků" si přestup zaslouží.

David VANĚČEK 2-
(20 zápasů, 967 minut, 4 branky, 1 asistence)
Musel přijmout pozici útočníka číslo dvě za Pavlem Dvořákem. Kousal to těžce, je extrémně ctižádostivý. Do utkání povětšinou naskakoval jako žolík, což byl problém. Vaněček tak moc chtěl dát gól a říct si tím o místo v základu, že se dostal do vážných křečovitých stavů. Zvedl se až v závěru. Čtyři branky z lavičky jsou slušná vizitka. V druhé lize bude zase jednička, klub na něj bude spoléhat.  Když bude zdravý a mentálně správně naladěný, bude pálit do černého.

David PETRUS 3
(6 zápasů, 253 minut, 1 branka)
Při zimním příchodu do Hradce věděl, že šanci si musí vyčekat. Do toho přišlo zranění. Poprvé, a jen na chvíli, naskočil až v 21. kole v Jihlavě. Pak zase pět zápasů nic. Až v závěru dostal víc šancí, v Teplicích vstřelil branku. Gólový je pořád.

Nehodnoceni – hráli jen na podzim: Marek Kulič (4), Hynek Prokeš (5), Pavel Šultes (5).