Svěřenci trenéra JANA ROLKA drží jeden primát. Na vlastním trávníku již dva roky nepoznali, co je to porážka. Zkušený kouč si je však velmi dobře vědom, že to v nové soutěži nebude vůbec snadné a vítězná série jednou skončí.

Třebechovice suverénně vyhrály I. B třídu, když v šestadvaceti zápasech sedmnáctkrát zvítězily, sedmkrát remizovaly a pouze dvakrát okusily hořkost porážky. Vybojovaly osmapadesát bodů při aktivním skóre 64:20. Následující povídání s prvním mužem třebechovické lavičky se proto neslo v optimistickém duchu.

V Třebechovicích působíte dva roky a zažil jste dva postupy. Něco podobného jste asi nečekal, že?
Když jsem do Třebechovic přišel, bylo mužstvo v okresním přeboru. Zdejší fotbal má dlouholetou tradici a mně bylo jasné, že by tu měla být vyšší soutěž. Začala tvrdá práce, která přinesla ovoce v podobě dvou postupů.

V uplynulé sezoně jste prošli I. B třídou až nečekaně hladce. Kde vidíte hlavní příčiny?
Podzimní část soutěže byla z naší strany určitě lepší než jarní. V zimě totiž odešel hostovat na Nový Hradec velmi zkušený Roman Kyral, kolem kterého se všechno točilo. Byl to citelný zásah do mužstva. Vsadili jsme hlavně na místní fotbalisty, což bylo hodně důležité. Dostávali jsme poměrně málo branek a v neposlední řadě vyšlo angažování tří hráčů na hostování. Především Placák se Sehnalem se dokázali prosadit v koncovce.

Jak těžké bylo hráče motivovat, když od devatenáctého kola věděli, že jim postup neunikne?
Já strašně nerad prohrávám, a hráči to vědí. Sami nechtěli hlavně přerušit sérii domácích zápasů bez porážky. Rozhodně nemohu říci, že by v jarních bojích některý vypustili.

Inkasovali jste nejméně branek ze všech účastníků. Jako bývalý vynikající obránce jste na defenzivu kladl hodně velký důraz. Je to tak?
(zamyslí se) Ano. Všichni hráči včetně brankáře by nejraději útočili a vůbec nebránili. To v dnešním fotbale prostě nejde. Někdy jsem musel zasáhnout a naštěstí si to kluci včas uvědomili. Při zápasech to zkušení hráči jako Martin Krejčí nebo Vaněk dokázali vzadu ukočírovat. Někdy nás podržel brankář Beránek, který přišel na hostování z Rychnova nad Kněžnou.

Hráčský kádr máte dlouho pohromadě. Kdo patřil k největším oporám?
Fotbal je kolektivní hra a všichni hráči se snažili pro úspěch udělat maximum. To, že se kluci znají delší dobu, je důležité. Jeden ví, co může od druhého čekat. Na trávníku si dokázali vyhovět, povzbudit se. Kdybych měl přece jen někoho jmenovat, byl by to již zmiňovaný Martin Krejčí, který byl dirigentem celé obrany. Pokud neporušil životosprávu, tak velice kvalitní výkony podával Lukášek. O Placákovi se Sehnalem už byla řeč. Nejpříjemnějším překvapením pro mne však byly výkony Patky. Jde o hráče, kterého k nám přivedl Martin Krejčí. Nikdy předtím fotbal závodně nehrál. Nejprve s námi půl roku pouze trénoval. Už tehdy se mi líbil, a tak jsme ho po šesti měsících zaregistrovali. Hrál výborně, Třebechovicím se rozhodně vyplatil.

I. A třída bude náročnější a soupeři si na vás budou dávat větší pozor…
Podívejte – jsme nováčky soutěže, a proto půjdeme zápas od zápasu. Samozřejmě bude záležet, jak chytneme začátek. V premiéře jedeme do Kostelce nad Orlicí, hostíme Kratonohy a cestujeme do Hořic. Pokud získáme nějaké body, bude jenom dobře. Kluci si začnou více věřit.

Opravdu si myslíte, že současný kádr bude hrát v I. A třídě důstojnou roli? Počítáte s jeho posílením?
Věřím, že ano. Hostování u nás skončilo Sehnalovi a Placákovi. Prvně jmenovaný u nás byl dva a půl roku a odvedl dobrou práci, za což bych mu chtěl poděkovat. Placák za nás hrál na jaře a splnil roli koncového hráče. Velmi citelná bude neúčast Romana Kyrala. Jedná se o našeho hráče, který od podzimu bude hrajícím trenérem v Olympii Hradec Králové. Je to vyšší soutěž a nebudeme mu bránit. Rád bych u nás přivítal dvě nové posily, z toho jednu do útoku. Jak už jsem řekl, kádr je dlouho pohromadě. Trénovat chodí šestnáct hráčů a nemá cenu to moc bourat. Z dorostu byli přeřazeni Horák, Komárek a Slezák. Chodí s námi trénovat i kluci, kterým je šestnáct let.

Jak probíhá letní připrava?
Od 7. července se trénuje třikrát týdně v domácích podmínkách. Sehrajeme několik přípravných zápasů.

Třebechovičtí diváci budou po dvou úspěšných sezonách hodně namlsaní. Souhlasíte?
Chtěl bych jim poděkovat za podporu v zápasech doma i na hřištích soupeřů. Na druhou stranu bych si přál, aby chodili klukům fandit ještě ve větším počtu než dosud. Byli trpěliví, když se nám nedařilo. Nová soutěž je kvalitnější a náročnější. Za sebe i mužstvo jim mohu slíbit, že se budeme snažit odvádět co nejlepší výkony a pěkným fotbalem je i pobavit.

Vaše slovo na závěr?
Chtěl bych poděkovat předsedovi oddílu Miroslavu Horákovi i dalším členům výboru za to, co pro fotbal v Třebechovicích dělají. Za dva roky, co v klubu působím, se udělalo strašně moc práce. Nejde jen o tým mužů, ale především o mládež. Vždyť dorost i žáci se letos v červnu rovněž radovali z postupu.

Jan Skalička