Byli jako den a noc, říká o Jaroslavu Hřebíkovi a Václavu Kotalovi Martin Zbončák, jenž kopal pod tímto trenérským duem v Dynamu Moskva.

„Pan Kotal je tichý a přemýšlivý člověk, zato pan Hřebík je impulzivní, tak trochu cholerik,“ popisuje levý záložník či obránce.

„Myslím, že tohle spojení bylo ideální. Dva hřebíkovské typy na lavici – to by možná bylo peklo. Jim dvěma to opravdu fungovalo.“

V Moskvě se v roce 2004 setkala celá česká kolonie: trenéři Hřebík a Kotal a hráči Zbončák, Martin Hašek a Stanislav Vlček.

Pánové se nepotkávali pouze na stadionu, tedy v práci. Všichni bydleli v komplexu Český dům v centru Moskvy. A tady se často sešli na obědě či večeři. „Poznali jsme se i z jiné strany. Oba jsou výborní společníci,“ vykládá fotbalista, jenž nyní hraje středočeský krajský přebor za ambiciózní Dobrovici.

„Pan Hřebík by se sice klidně bavil o fotbale čtyřiadvacet hodin denně, ale probírali jsme spoustu věcí – i těch běžných,“ vypráví.

„S oběma byla sranda, příjemné posezení. Klidně jsme si zašli na pivo a oni neměli problém.“

Jednu potíž však Zbončák, dvojnásobný český mistr (s Libercem a se Spartou), s koučem Hřebíkem měl. Při přípravě se trenérovi zdálo, že se jeho podřízený nesnaží – a chtěl ho vyhodit ze hřiště. „Idi iz trenirovky,“ křičel rusky na fotbalistu. Ten odmítl.

„Pak jsme se tomu zasmáli, ale pan Hřebík mi řekl, že jsem jediný hráč, kterého se mu nepodařilo vyhodit z tréninku,“ směje se Martin Zbončák.

Jiné rozepře spolu neměli, naopak fotbalista velmi uznává odbornou kvalitu svých šéfů. „Zažil jsem velké trenéry, Kotrbu, Ščasného, Jarůška, Csaplára… Ale Hřebík byl ten nej. Fotbalu fakt rozumí,“ říká.

Václav Kotal je podobný, nad fotbalem dumá, je stejná krevní skupina jako Jaroslav Hřebík. V Dynamu mu hlavní kouč vždy dal slovo při taktické přípravě, asistent vedl také rozcvičky. „Pánové vždycky debatovali. Mají podobný pohled na fotbal, ale ne úplně stejný. To by ani nebylo dobré,“ míní Zbončák. „Pan Kotal byl loajální asistent, ale rozhodně neodkýval všechno.“

Dnes je Kotal koučem 
v Hradci a Hřebík generálním sportovním manažerem ve Spartě. Zbončák to považuje za rozumné řešení. „Pro pana Hřebíka to bude ideální parketa,“ myslí si fotbalista.