Sedm kol zbývá do konce Synot ligy. 
V banku jsou kromě mistrovského titulu a vstupenek do evropských pohárů také dvě umístěnky do druhé ligy.

Deník rozebral šance sestupem čtyř nejohroženějších mužstev. Největší naději na záchranu dává Liberci.

Bohemians Praha 1905

Pro: Náskok pěti bodů na sestupové místo. Sedm kol před finišem ligy to není zanedbatelné číslo. „Klokanům" zaručeně pomůže i magická atmosféra vršovického „Ďolíčku". Na jaře na domácím hřišti sice tápou (1 výhra, 2 remízy, 1 prohra), ale až půjde do tuhého, fanoušci je umí dotlačit k vydřenému vítězství.

Proti: Velmi těžký los. Venku hrají klíčové zápasy s Českými Budějovicemi (už v sobotu) a v Liberci. V posledních dvou kolech – tedy v době, kdy s největší pravděpodobností bude vrcholit boj o titul – mají Plzeň a Spartu. 
V neprospěch „klokanů" hovoří také aktuální forma. Jediná jarní výhra (s Příbramí 3:1) se datuje k 7. březnu.

Šance na záchranu: 50%

Rozlosování „ohrožených"
Bohemians (13., 23 b.)České Budějovice, Teplice, Liberec, Mladá Boleslav, Brno, Plzeň, Sparta.

Liberec (14., 20 b.)Sparta, Slovácko, Bohemians, Jablonec, Hradec Králové, 
Jihlava, České Budějovice.

Hradec (15., 18 b.)Příbram, České Budějovice, 
Dukla Praha, Ostrava, Liberec, Slavia Praha, Teplice.

Budějovice (16., 18 b.)Bohemians, Hradec Králové, Slavia, Dukla, Ostrava, Sparta, Liberec.

Pozn.: Domácí zápasy jsou podtržené.

FC Slovan Liberec

Pro: Kvalita kádru. Ze všech čtyř mužstev, která jsou aktuálně namočená v sestupovém pásmu, mají na papíře prokazatelně nejsilnější tým. To samo o sobě samozřejmě nemusí stačit, ovšem Slovan se pomalu dostává do psychické pohody. Šťastně porazil Brno, o víkendu získal bod v Mladé Boleslavi. A hlavně: s třemi nejohroženějšími celky hraje doma! To je obrovská výhoda.

Proti: Nezkušenost z bojů o záchranu. V klubu pamatují tři mistrovské tituly, zápasy v evropských pohárech, přinejhorším umístění ve středu tabulky. Ale takhle zpackaný ročník? Nikdy! Prožitky z bitev o holé přežití nemají hráči, trenéři ani funkcionáři. To Liberci může zlomit vaz. Hradec, Budějovice i Bohemians jsou notoričtí záchranáři. Na hraně se umí pohybovat lépe než Severočeši.

Šance na záchranu: 65%

FC Hradec Králové

Pro: Herní kvalita. V rozmezí necelých čtyřiceti dnů „votroci" sehráli zápasy s třemi nejlepšími celky Synot ligy. Výsledek? Bodově nulový, herně hodnotný. Trenéři věhlasných soupeřů pěli na Hradec ódy. Oceňovali viditelný progres, aktivitu, vysoký presink… „Víme, že jsme lepší než mužstva ze spodku tabulky. Máme kádr na to, abychom ligu udrželi," pronesl v pondělním rozhovoru pro Deník stoper Jakub Chleboun. Je fakt, že pokud má Hradec den, předvádí líbivý moderní fotbal s množstvím gólových příležitostí.

Proti: Sterilita v zakončení. O Hradci se tradují dvě věci – nemá (a nikdy nebude) mít nový stadion. Druhá pověra: nestřílí branky, respektive jen málo. Polorozpadlý stadion v tuhle chvíli nehraje až takovou roli, i když hlasitější podpora by se hráčům šikla. Horší to je se střeleckou potencí. Zasekl se nejlepší střelec Dvořák, v pohodě není ani Vaněček, o záložnících a jejich schopnostech zdárně realizovat šance darmo mluvit.

Šance na záchranu: 30%

SK Dynamo České Budějovice

Pro: Domácí dvojzápas. Demoralizační série sedmi jarních proher v řadě už mohla Jihočechy dávno strhnout do propasti. Místo toho dýchají a živí jakous takous naději, že to s nimi ještě dobře dopadne. Před sebou mají dvě fatální utkání, obě  na domácím stadionu, což  může být značná výhoda – v sobotu přivítají Bohemians, o týden později Hradec Králové. Pokud uspějí a vydolují z nich maximální počet bodů, jejich akcie  vyletí vzhůru.

Proti: Aktuální (ne)forma. Trenérský doyen a českobudějovický patriot František Cipro mužstvo nevzkřísil. Inkasovaných branek neubylo, těch vstřelených nepřibylo. Lze mu to ale vyčítat? V Budějovicích výrazně chybí hráčská kvalita! Na Messiho s Ronaldem nejsou v klubu peníze a náčelník Lengyel sám na všechno nestačí.

Šance na záchranu: 10%

Další kluby, které nemají jistotu
1. FC SLOVÁCKO (29 bodů): Prožívají hodně nepovedené jaro, ale 
bodový polštář mají solidně naducaný.
1. FK PŘÍBRAM (29 bodů): Nesčetněkrát byli v horší pozici a nespadli. Silné funkcionářské zázemí v čele s vlivným bossem Starkou jim dává klid.
FC BANÍK OSTRAVA (28 bodů): Víkendová tříbodová loupež ve vršovickém „Ďolíčku" je pro Baník ternem. Na záchranu to už bude stačit.
FC VYSOČINA JIHLAVA (27 bodů): Jednou zahrají super, podruhé vyhoří. Výkonnostní sinusoida jim pár bodů ještě přihraje. To půjde.
FC ZBROJOVKA BRNO (26 bodů): Na lavičce mají zkušeného odborníka Václava Kotala, ten pád bývalého slavného klubu nedopustí.
SK SLAVIA PRAHA (25 bodů): Doma mají schůdné soupeře. Dají to.