Pouští se do mise, o které možná ani sám není přesvědčený, že se dá zvládnout. Najevo to ale nedá.

Bohuslav Pilný (41) jde do války. Chce „votroky" udržet v Synot lize. „Všichni víme, jaké to bylo v druhé lize. Hráči i my trenéři. Je to úplně o něčem jiném, rozdílný svět. Nikdo z nás tam nechce zpátky," říká lodivod fotbalistů Hradce Králové, kteří na nesestupové čtrnácté místo ztrácí před jarní částí pět bodů.

„V kabině jsme si jasně řekli, že dokud bude naděje, budeme se o to rvát," bojovně prohlašuje.

Jak velkou výzvou pro vás je záchrana?
Slova o výzvách nemám moc rád. Používá to kdekdo a ztrácí to podstatu. Je jasné, že bychom byli všichni rádi, kdyby se to povedlo. Můj osobní cíl je ale jiný.

Jaký?
Aby hráči nechali na hřišti všechno. Pokud by tomu tak nebylo, byl bych velmi zklamaný. Přístup a sebeobětování na hranici možností sice ještě nezaručí výsledek, ale je jeho základním předpokladem.

Jaké poznatky o mužstvu jste získal ze zimní přípravy?
Kluci, kteří nedostávali tolik příležitostí v podzimní části, by před sebou mohli mít velkou budoucnost. Útočili na základní sestavu, ale bez zkušenosti se hrát nedá, proto se do ní někteří nedostanou. Všechno má svůj čas a vývoj. Moc mě potěšilo, že všichni mladí hráči chtěli pracovat.

Jsou hráči mentálně připraveni na psychicky vysilující boj o záchranu?
Jedna věc jsou řeči okolo a to jak hráči působí v kabině. Mnohem důležitější jsou činy přímo na hřišti. Až pak se to dá hodnotit. Mluvit umí kdekdo, ale přetransformovat řeči ve fotbalovou kvalitu je teprve umění.

Máte spočítané, kolik bodů by mělo stačit na záchranu?
Nemám. Můžeme všelijak propočítávat a spekulovat, ale pokud nebudeme vyhrávat, budou nám propočty na nic. Když budeme pracovat, body přijdou. O to strach nemám.

Bude pro udržení naděje podstatné zvládnout rozumným způsobem úvodní tři kola?
Úvod je složitý. Můžeme ztratit kontakt na mužstva před námi, ale také si můžeme strašně pomoct. Myslím, že klíčová budou jiná utkání – s mužstvy podobně ohroženými. Tak to bylo i na podzim. Kdybychom stěžejní zápasy zvládli, jsme nyní v úplně jiné pozici.

Jenže pokud nezvládnete první tři kola, odstup do nesestupového místa může narůst klidně na deset bodů, což by byla zřejmě už fatální ztráta. Uvědomujete si hrozící nebezpečí?
Samozřejmě, to mi je jasné. V kabině jsme si ale jasně řekli, že dokud bude naděje, budeme se o to rvát.

O jaké hráče se budete opírat? Kdo by měl být tahounem mužstva?
Máme tady Adriana Rolka. I když on není lídrem se vším všudy. Kabina ho ale velmi respektuje. Lídr se pomalu stává z Tomáše Koubka a pomyslné „lídrovství" se snažíme přenést  na Pavla Černého. Třeba Pavel Dvořák už  jiný nebude, to je introvert. Musí to na sebe vzít někdo jiný. Jít příkladem na hřišti, chtít se prosadit za každou cenu, tým strhnout k maximálním výkonům. Nesmíme být ustrašené panenky. Tyhle vlastnosti v sobě měl Juraj Križko, který bude hrozně chybět.

Už máte jasno o složení stoperské dvojice?
Víceméně jo. Nechci, aby to vyznělo nějak blbě vůči klukům, ale zbyli nám dva zdraví stopeři (Rolko, Chleboun), tak budou hrát. Je na nich, jak to zvládnou. Já jim věřím.

Dnes zahájíte jarní záchranářskou misi utkáním proti Mladé Boleslavi. Co o ní víte? Jak se v zimní přípravě změnila?
Je to hodně podobné jako na podzim. Udělali konstruktivního stopera Kocha, zajímavým se může jevit příchod Vacka ze Sparty. Je to fotbalové, ale zároveň velmi důrazné mužstvo agresivní po ztrátě míče, okamžitě se ho snaží získat. Hrají silový fotbal a umí se prosadit ve vápně.

Tudíž obranu, v které chybí zranění Križko, Plašil a Nosek, čeká zásadní prověrka.
Samozřejmě. Tuhle útočnou vozbu – Ďuriše a Wagnera z Plzně, Skalák a Vacka ze Sparty – musíme zastavit.  Všechno to jsou ofenzivní hráči, společně mají něco do sebe.  Zase bychom mohli využít otevřených okýnek v obraně. Uvidíme, jak se nám to povede.

Jak velkým průšvihem by pro klub byl sestup?
Všichni víme, jaké to bylo v druhé lize. Hráči i my trenéři. Je to úplně o něčem jiném, rozdílný svět. Nikdo z nás tam nechce. Pokud by se přece jen spadlo, nebylo by to dobré. Ale mnohem větším průšvihem je situace okolo stadionu. To je asi každému jasné.