Už jen zbývá absolvovat sobotní generálku proti „klokanům“ a za týden hurá do boje. Začne druhá část fotbalové Gambrinus ligy. Hradečtí „votroci“ hned v úvodu pojedou na půdu plzeňského lídra. „Už aby to vypuklo,“ říká natěšený Roman Fischer, jenž si v zimním období vyzkoušel i post krajního obránce.

Začátek jara se kvapem blíží. Už odpočítáváte dny?
Samozřejmě se těším, až to začne. Tím skončí přípravné období, i když ono už vlastně skončilo. Čeká nás jen poslední zápas. Už jsme naběhli na sezonní rytmus. Jsem rád, že se liga blíží.

Přece jen období bez soutěžního utkání trvalo dlouho. Viďte?
U nás v Čechách je to tak v zimě vždycky, musíme se tomu podřídit. Vloni to ale bylo ještě delší, druhá liga začínala až někdy v půlce března. Ligová příprava je přece jen o nějaký týden kratší.

Jste ve velkém očekávání, jak pro vás jaro asi dopadne?
To každopádně. Doufáme, že se nám podaří soutěž udržet a při nejlepším skončit v tabulce ještě o nějakou příčku výš. Také věříme, že začneme dávat góly a bude se nám dařit. Jednoznačným cílem je však záchrana.

Za týden vás čeká těžký zápas v Plzni. Sledoval jste v poslední době její výsledky v přípravě?
Osobně se vždycky koukám, jak hrají ostatní týmy, obzvlášť teď na Plzeň. Všichni víme, že se jí docela daří. Ve Španělsku tomu tak nebylo, ale na Kypru ještě neprohrála. Určitě to všichni sledujeme. Moc dobře víme, o jakého soupeře jde. Bude to něco podobného, jako když jsme v létě hráli se Spartou. Také od nás nikdo nic neočekával a my překvapili. I nyní to bude výhoda, snad zase překvapíme.

Vzpomenete si na podzimní vzájemný zápas, který byl pro vás dost nešťastný?
Už jsme se o tom bavili. Hlavně první poločas jsme byli Plzni více než vyrovnaným soupeřem, Venca Pilař nastřelil břevno a ještě jsme měli jednu šanci. Plzeň vlastně nic neměla. Rozhodl gól, který jsme inkasovali před přestávkou ze standardky. Po změně stran jsme otevřeli hru, chtěli vyrovnat, ale bohužel jsme dostali další dvě branky. Nicméně to byl vyrovnaný zápas a když na něj navážeme, nemuseli bychom se vracet s prázdnou. Na druhou stranu víme, že utkání v Plzni může být třeba úplně jiné než u nás.

Sobotní generálka s Bohemians 1905 by se měla uskutečnit „pod lízátky“. Už jste si byli osahat trávník?
Za celou zimu jsme tam ještě nebyli. Trávník byl zmrzlý i na naší dvojce.

V přípravě jste několikrát nastoupil na pozici pravého beka. Byla to pro vás novinka nebo jste už někdy v minulosti na tomto místě hrál?
Když jsem v žácích šel do Baníku, tak jsem začínal na pravém beku. Až postupem času jsem se dostal více dopředu. Ono jde sice o pozici obránce, ale když se to pak přetočí, tak hraji záložníka. Je to takové variabilní. Uvidíme, co vymyslíme na Plzeň.

Říká se, že z ofenzivně laděných hráčů se dají vytvořit nejlepší krajní obránci. Jak posunutí dozadu sedlo vám?
Rozhodně mi to nevadí. V první řadě jsem vůbec rád, že hraji. Říkám o sobě, že dokážu hrát na více místech, což se v zápasech stávalo. Kam mě trenér potřebuje, tam hraji a nic víc neřeším. Vždycky se snažím, aby byl můj výkon co nejlepší. Když se mi tam bude dařit, tak mě tam trenér nechá a když ne, dá mě jinam. (usměje se)

Máte tedy v týmu pozici univerzála?
Ano. Už když jsem byl v Baníku, tak jsem o sobě tvrdil, že mohu hrát tam, kde je potřeba. Všichni trenéři to asi vědí. Nevadí mi to.

V zimě si většina hráčů projde obdobím, kdy tělo pociťuje únavu z přípravy. Jak je tomu u vás? Je už únava pryč?
Určitě. Ještě než jsme odcestovali do Turecka, nejtěžší přípravné období skončilo. Od té doby se dá říct, že děláme jen herní věci. Únava už tedy není žádná. Věřím, že to bude dobré.

Takže jste všichni pořádně nažhaveni na ligu?
Už aby to vypuklo. Doufám, že terén nebude špatný a hrát se bude. Rozhodně nechceme čekat o týden déle.