Pane Zítko, proč se Skalice rozhodla nepřihlásit družstvo mužů do dalšího ročníku fotbalových soutěží?
Ta odpověď je bohužel velmi složitá. Nejprve bych chtěl říci, že to není rozhodnutí posledního týdne, ale zraje v mé hlavě už dlouhou dobu. Dá se to rozdělit do tří základních bodů, které nám neumožňují hrát soutěž dospělých. Zaprvé je to nedostatek financí. Za posledních 5 let nám skončilo cca 30% sponzorů a 90% z těch, kteří nám zůstali, snížili své sponzorské příspěvky v průměru o polovinu. Město nám pomáhá v údržbě areálu, za což jsme mu vděčni, ale co se týká příspěvku na mužský fotbal, tak je to 10% rozpočtu, který potřebujeme na  sehrání ročníku.

Dobře to byl první z důvodů. Můžete zmínit ten druhý?
Tím druhým jsou lidé, kteří se starají o fotbal. Dá se říci, že mužský fotbal dělám už téměř sám. Schůze výboru jsem prakticky zrušil, protože nemá smysl se scházet. Není možné, abych sháněl 90% financí, zajišťoval realizační tým, hledal vhodné hráče, komunikoval s účetní atd. Nikdo nemá chuť dělat fotbal i z té druhé strany, která není zrovna populární.

Máme dva důvody, pojďme k tomu třetímu.
Mnoho skalických hráčů nám v posledních letech skončilo (Valeš, Kožený, Zítko, Rýdlo, Polomský atd.). Ty se bohužel nepodařilo nahradit z dorostenecké kategorie, která hraje nižší úroveň soutěží. Dorostenci buď nemají na to, aby hráli za muže a nebo z nich většina končí v 18 letech s fotbalem. Je to škoda, ale nevíme, jak je přesvědčit. Kdyby alespoň jedna z výše uvedených věcí fungovala, tak se dá uvažovat o pokračování, ale tak to bohužel není.

Je možné, že by se tým mužů podařil obnovit v příštím roce?
V příštím roce rozhodně ne. Doufám, že se to podaří během následujících tří let, maximálně do pěti let. Je to jeden z cílů, s kterým jdu do toho. V tuto dobu má rozhodně přednost mládež.

Co bude s hráči současného kádru?
To musíme rozdělit na dvě části. Hráči, kteří u nás byli na hostování, se vrátí do svých mateřských oddílů. Tu druhou část, je jich asi 12, pustíme na hostování do oddílů, které si sami vyberou. Nechceme v současné chvíli nikoho prodávat i vzhledem k možnému návratu do České Skalice. S každým se budu snažit rozumně domluvit a vyjít mu vstříc.

A jak to bude s mládeží?
Tak to je velice dobré téma. Rozhodl jsem se s fotbalem nekončit úplně a veškeré své úsilí věnovat mládeži. Za poslední rok a půl se v RSCM hodně změnilo výrazně k lepšímu. Máme výborného předsedu pana Joudala a i další funkcionáři dělají vše pro to, aby mládež dobře fungovala. U mládeže je mnoho práce, která se sama nezařídí.   (jah, mr)