Kdyby o něm natočili film, stal by se tutově kasovním trhákem. Příběhy s pohádkovým koncem lidé milují.  A story Edina Džeka je přesně taková.

„Edin je megahvězda s neobyčejným příběhem. Příběhem dítěte z válečného Sarajeva," vypráví Jiří Plíšek, kouč, jenž ho v devatenácti letech potkal v Željezničaru Sarajevo a vzal si ho sebou do Teplic.

V klubu objevil kluka, který na vlastní kůži prožil hrůzyplnou občanskou válku v bývalé Jugoslávii, během které se nikdo neštítil ničeho.

„Pořád jsem plakal… Každý den jsme slyšeli střelbu a výbuchy bomb. Ty vzpomínky se z hlavy vymazat nedají," smutně vzpomínal Džeko v jednom z rozhovorů pro anglický tisk. Své dětství označil přídavným jménem traumatizující. Jeho rodina z rozbombardovaného domu v Sarajevu prchla do „garsonky" k babičce. Žili tam na 35 metrech čtverečních!

„Byl to neustálý stres, jestli někoho z blízkých nezabijí. Kdo to nezažil, nikdy nepochopí…," řekne tiše.

Válka Džeka zocelila.Věděl, že v životě už nic horšího přijít nemůže. A vlastně měl pravdu.

Setkání s Plíškem mu změnilo život. Totálně naruby ho převrátilo. Vznikl mezi nimi silný vztah. I proto volil Džeko cestu za mladým koučem do druholigového Ústí nad Labem, i když měl jiné, lukrativnější nabídky.  V Čechách měl zpočátku starosti, s Plíškem měl velké rozepře. Dokonce ho přeřadil do béčka.

„Tři týdny si protrpěl a probrečel. Ale od té doby přesně  v hlavě ví, co chce. Tímhle ukázal svoji osobnost, inteligenci," těší Plíška.

Od té chvíle se Džekova kariéra rozjela na plné pecky. Teplice, Wolfsburg a zatím závěrečná stanice v Manchesteru City.

Stál dva miliony. 
Do City šel za 800

Že vám fotbalista z Bosny a Hercegoviny může vydělat na několik sezon dopředu, se přesvědčili v Teplicích. Když v roce 2005 přivedl Jiří Plíšek na sever Čech neznámého útočníka Edina Džeka ze Sarajeva, nikdo netušil, že klub právě koupil za dva miliony poklad. Jako by vyhrál jackpot ve Sportce, nebo zruinoval kasino v Las Vegas.  Urputný mladík si v české lize udělal jméno hromadou branek a v létě 2007 odešel do německého Wolfsburgu. Přestupová cena? 4 miliony eur, v té době 115 milionů korun! O tři roky později už zamířil na ostrovy, do Manchesteru City za rekordních 32 milionů eur, v přepočtu 800 milionů korun… Slušná část kápla i Teplicím.