V hradeckém dresu neúnavný bojovník strávil deset roků (1990 –  1996, 2003 – 2007), po skončení aktivní kariéry se postavil na lavičku jako asistent kouče Oldřicha Machaly a od léta 2009 byl pravou rukou Václava Kotala. Ve středu se Hradec loučil nejenom s hlavním trenérem, ale i se Šmardou. „Potěšilo mě, že si na mě klub vzpomněl. Bylo to moc příjemné," neskrývá radost „Šmaus", jenž dostal památeční dres s číslem osm, který nosil po většinu své bohaté kariéry, během níž se stal i mistrem ligy se Spartou Praha.

Suverénně nejvíce času však strávil v Hradci. I proto odchází s těžkým srdcem. „Před zápasem s Olomoucí jsem seděl v kanceláři a vzpomínal na roky tady strávené. Historie mi proběhla hlavou," říká.

Teď odchází s Václavem Kotalem do renomovanějšího klubu, který se bude prát o účast v evropských pohárech. „Je to posun dopředu. Vážím si toho, že budu s Vaškem i nadále pracovat. Cítil jsem na sobě, že už potřebuji změnu," uvažuje.

V Hradci má dveře dokořán otevřené a třeba se někdy vrátí do mateřského klubu coby hlavní kouč „To by bylo krásný," zasní se.

Fanklub v sobotu pořádá „after party"

Fanklub Votroci 2000 pořádá v sobotu v hospodě U Novotných v Malšově Lhotě od 20 hodin velkou rozlučkovou akci s právě skončenou fotbalovou sezonou. Na fanouškovskou „after party" dorazí po zápase na Viktorii Žižkov také fotbalisté FC Hradec Králové, chybět nebude ani trenérská dvojice Václav Kotal – Michal Šmarda, která odchází do Jablonce.