Kouč fotbalistů Kratonoh Karel Vítek rozebírá uplynulou sezonu. Nováček krajského přeboru příjemně překvapil a obsadil páté místo.

Páté místo je toho budiž důkazem. Také kouč KAREL VÍTEK neskrýval spokojenost, avšak zároveň prozradil, s čím vším se tým musel vypořádat.

S účinkováním v krajském přeboru musíte být spokojený, že?
Z pohledu umístění hodnotím sezonu jako úspěšnou. Chtěli jsme se pohybovat ve středu tabulky, na konci jara získat tolik bodů, kolik jich měl Převýšov po podzimu, a vyhnout se tak záchranářským starostem. To se nám podařilo s předstihem. Pomyslným bonbonkem je fakt, že jsme se stali nejúspěšnějším nováčkem soutěže. Takže když to všechno sečtu, převládá spokojenost.

Před rokem po postupu do přeboru jste zvažovali variantu, nesetrvat v A třídě. Byly v průběhu sezony okamžiky, kdy jste si říkal, že jste měli setrvat v nižší soutěži?
Zvažoval to především prezident klubu, neboť se obával, že budeme otloukánkem soutěže. Podařilo se ho však přesvědčit argumenty, že hráči, kteří takto vysokou soutěž nikdy nehráli, získají alespoň zkušenosti. V případě pádu zpět do A třídy by se nic nedělo. Okamžiky, kdy jsem si říkal, že jsme měli setrvat v A třídě, rozhodně byly. Souviselo to hlavně s tréninkovou morálkou hráčů. To si pak člověk říká, jestli by svou energii neměl věnovat raději něčemu užitečnějšímu.

Co byste řekl k výkonům týmu v nejvyšší krajské soutěži?
S výkony a kvalitou hry v jarní části jsem spokojen mnohem více, než tomu bylo na podzim. V některých duelech druhé poloviny jara jsme předváděli opravdu solidní hru. Ve všech utkáních, v nichž jsme bodovali, jsme byli po většinu času lepší, až na jednu výjimku. Měl jsem z toho docela dobrý pocit. Největší slabinu jsem naopak viděl v tréninkové docházce. Úspěchem bylo, když jsme se sešli alespoň jednou týdně ve slušném počtu. Naše výsledky naštěstí neodpovídaly tréninkové morálce.

Dost dlouho trvalo, než se po dlouhé zimě vzpamatoval kratonožský trávník. Vnímáte to jako jeden z důvodů, proč se vašemu týmu zkraje jara příliš nevedlo?
Myslím, že trávník spíše než výsledky ovlivnil způsob hry, jenž jsme doma v první polovině jara předváděli. Máme technické hráče, které kvalita hřiště bezesporu limitovala. Těžko můžete hrát kombinační fotbal na hřišti, které to neumožňuje. Musím říct, že v hodnocení lhoteckého mecenáše Petery, po prohře jeho týmu u nás, byly nářky na kvalitu hrací plochy oprávněné. Avšak byla to jediná pravdivá informace.

V průběhu jara jste chytli šňůru sedmi zápasů bez prohry, z nichž jste pětkrát zvítězili. Kde vidíte kořeny této série?
Když docházelo ke zlepšení hracích ploch, začala se zlepšovat i naše hra. Na rozdíl od podzimu se nám jakž takž vyhnula zranění a karetní tresty. Rovněž jsem trochu pozměnil způsob tréninkové přípravy v tomto období. Pokud pak vyhrajete dva tři zápasy v řadě, začnete si víc věřit. Dobrých sedmdesát procent výkonu tvoří psychika. To může potvrdit každý amatérský i profesionální sportovec. Hlava je podle mě nejdůležitější faktor, který dělá výsledky.

Myslíte, že úroveň krajského přeboru šla dolů?
Bohužel je to tak. Díky rozdělení bývalého Východočeského kraje šla úroveň rapidně dolů. Nemělo by být standardní, že hráči trénující v průměru jednou týdně, stačí v pohodě na krajský přebor.

Ve vašem týmu je poměrně dost třicátníků a mladých fotbalistů pomálu.
To je pravda. Máme však čtyři mladíky, kteří pravidelně nastupují v základní sestavě. Je tu i několik hráčů střední generace. Myslím, že věkově máme mužstvo složené docela dobře. Svědčí o tom výsledky za uplynulé tři roky. Náš kádr lze považovat za stabilizovaný. Rozhodčí Kos se třeba podivoval, že hrajeme téměř se stejným kádrem, jako když nás pískával před dvěma roky v B třídě. Samozřejmě budeme muset tuto situaci do budoucna řešit, ale zatím na to hráči výkonnostně stačí.

Kratonohy určitě nepatří mezi kluby s vysokým rozpočtem. Jak jste na tom po finanční stránce?
Fotbal v Kratonohách není a ani nikdy nebyl o penězích, ale spíše o výborné partě a chuti. Se zhruba dvousettisícovým rozpočtem jsme byli raritou už v B třídě, natož v krajském přeboru. Hodně to je i o podpoře obce. Pokud dostaneme zhruba šedesát tisíc ročně, tak to sotva pokryje náklady na dopravu. Zbývá doufat, že si místní zastupitelé časem uvědomí, že fotbal jejich obec úspěšně reprezentuje a zviditelňuje.

Jak to vypadá s Kratonohami pro příští sezonu? A co vy osobně, zůstanete zde i nadále nebo zkusíte štěstí jinde?
Řeknu to upřímně. Chvíli jsme zvažovali, zda za naší finanční situace v této soutěži pokračovat. Ukázalo se však, že v krajském přeboru můžeme být až na výjimky konkurenceschopní. Na našem příkladu je vidět, že to není jen o penězích, byť jsou nesmírně důležité. Co se týká mé osoby, tak jsem dostal tři nabídky k trénování. Zkoušet štěstí jinde nijak zvlášť nepotřebuji. Pokud však podstatná část hráčského a funkcionářského kádru bude svým přístupem zkoušet moji trpělivost, pak je reálné, že dám Kratonohám vale.

(vv, pt)