Druhý zápas českých fotbalistů na evropském šampionátu je tady. O jejich postupových plánech napoví páteční důležitá bitva s Chorvatskem.

„Se Španělskem jsme odehráli zbabělý zápas. Teď to bude v hlavách hráčů nastavené jinak," domnívá se bývalý fotbalový reprezentant Ladislav Vízek, který začínal v Hlušicích a působil i v Novém Bydžově. Je olympijským vítězem a držitelem bronzové medaile z Mistrovství Evropy v roce 1980.

Dnes hrají Češi proti Chorvatsku. Co od druhého vystoupení českého týmu na Euru očekáváte?
Myslím, že jsme všichni v obrovském napětí. V prvním utkání jsme totiž z našeho fotbalu nic neukázali. Dobře, hráči si to zdůvodnili tím, že šlo o Španěly a velká jména. A právě proto z nich podle mě měli strach. Teď už musíme zabrat a minimálně bodovat, protože pak by to bylo špatné. Bude proti nám stát mužstvo Chorvatů, od kterých já osobně očekávám víc než od Španělů. Převažuje tak velká zvědavost. Říkám, že respekt je zdravý. Ale zároveň je nutné dodat, že respekt sousedí se strachem. To se ukázalo se Španělskem, s nímž jsme odehráli zbabělý zápas. To už se jistě nebude opakovat. Jsem moc zvědavý, jak naši hráči k zápasu s Chorvatskem přistoupí.

Bude projev odlišný od úvodního zápasu, kdy Češi vsadili na hlubokou defenzívu?
Takto hluboký blok na šestnáctce v deseti lidech i s Necidem jsem ještě neviděl. Kdybychom byli odvážnější, tak musíme bránit už výš. My jsme míče spíše odkopávali a Španělé s námi neměli větší problém. Gól bohužel padl až tři minuty před koncem, ale v takových zápasech se to stane. To, že by dostali pět gólů, kdyby hráli jinak, je jenom obrana hráčů. Tu já přijmout nemůžu. Prvních pět minut jsme přitom nezačali špatně, ale pak to odešlo. Žádné nebezpečné šance jsme neměli, až v závěru Darida.

Očekáváte tedy nějaké změny v české sestavě?
Už jen v hlavě to budou mít hráči nastavené jinak. Uvidí Chorvaty, se kterými se podle nich dá hrát. Ale i taktika bude určitě jiná. Nevím, jestli se změní sestava, ale zřejmě by tam měl být i někdo ofenzivnější, třeba Dočkal do zálohy. Obrana byla dobrá, ale musí se udělat něco s útokem. Říkal jsem, že útočnou fázi budeme mít horší, protože útočníci v nominaci nejsou rychlí a vhodní pro brejky. Musíme hrát nátlakověji a nevím, jestli nám to Chorvati dovolí. Ale těším se na zajímavý zápas, který ukáže, na co vlastně máme. To si pokládá každý z nás. Toto nejdůležitější poznání by nám měl zápas ukázat.

Jsou Chorvati individuálně na podobné úrovni jako Španělé?
Určitě tam kvalitní hráči jsou. Ale co třeba Rakitič? Hraje sice v Barceloně, ale nepodává tak oslnivé výkony. Není to žádný Ronaldo nebo Messi. Je to takový motor, dost toho naběhá, ale zase není o moc lepší než Darida. Modrič je na jiné úrovni, Mandžukič je bijec, ale není třeba se jich bát. Všeobecně jsou Chorvati strašně šikovní, s míčem to zkrátka umí. Ale zase si nemyslím, že by jako tým byli zcela na výši. Hlavně nemít strach.

Jaké vyhlídky má podle vás český tým na postup ze skupiny?
Někdo říká, že by mohla stačit těsná prohra a pak porazit Turky. Ale to už by se nechávalo na za pět minut dvanáct. Vrba byl vždy trenér, který šturmoval do útoku a s Plzní se nikdy nikoho nebál. Proto mě překvapila taktika z prvního zápasu. Tam jsme šli proti sobě. S podobným přístupem si ovšem myslím, že postup visí hodně vysoko. Viděl jsem i Turky, jak jsou houževnatí. A my bychom je museli porazit. Teď nejsem přesvědčený, že tam něco uděláme. Po utkání budeme chytřejší, už to bude jasně rozdané.

Jak se zatím celkově u přenosů z Eura bavíte?
Zatím moc gólů nepadá, ale zápasy jsou zajímavé. Sice nebyl žádný super obrat, ale snad taky přijde. Na světovém šampionátu v Brazílii to bylo možná na pohled hezčí, tady je to svázané taktikou. Ale první kola taková obvykle jsou.

Koho řadíte k favoritům celého šampionátu?
Toho hledejme u těch mocných. Samozřejmě Španělsko, mně se líbí Francie, a k nim Německo. Z těchto tří bych někoho vybral. Ale dobře zahrála i Itálie, která má vyzrálé mužstvo a po taktické stránce jsou Italové na výši. Bacha na ně. Kdybych si měl vybrat, tak řeknu Francie, která hraje srdcem. Ale je to těžké.