Zákaz vstupu v kopačkách

Hráče po příjezdu vyhlížíme marně. Získat potřebné informace není jednoduché, teplotní inverze totiž vyčarovala z příjezdové cesty doslova ledovou klouzačku, a my jen s obtížemi „bruslíme“ ke vstupnímu vchodu. Nikde nikdo. V tom, že jsme na správné adrese, nás však utvrzuje cedulka s nápisem „Zákaz vstupu v kopačkách“.

Po chvíli naštěstí vychází majitel a dává se s námi do hovoru: „Takovéhle počasí tady nepamatuju dvacet let. V neděli foukalo a pršelo. Odpoledne bylo deset nad nulou, v noci pak začalo pořádně mrznout a podívejte, co z toho je,“ krčí rameny. „Kluci jinak vyrazili na běžky někam na Mísečky. Snad je tam potkáte. Na Rovince byste je neměli minout, ale budete muset jít zhruba tři kilometry pěšky,“ oznamuje. „Je to jinak moc pěkná procházka,“ dodává na uklidněnou.

Jeptiška na běžkách, klobouk dolů!

Nezbývá, než uposlechnout. Za tři čtvrtě hodiny jsme na místě. Objednáváme si kávu a čekáme. Slunce praží do sněhové stopy, kolem se to hemží lyžařskými nadšenci. Záhy nám málem vypadávají oči z důlků. Z mírného kopečku se na nás řítí postava v kostýmu jeptišky. Nevycházíme z údivu, nejedná se o přelud, ale skutečnou řeholní sestru z kláštera. Klobouk dolů!

Po Brazilci se slehla zem

Po chvíli už přijíždí první skupinka hradeckých fotbalistů a v jejím čele útočník Václav Pilař. „Dneska to je dobrý. Ale včera to bylo hrozný. Promokli jsme a ke všemu foukal silný vítr,“ prozrazuje zatím dvoudenní dojmy. Elitní výběr doráží pod vedením starých mazáků Jiřího Pospíšila a Karla Podhajského. „Ušlo to, i když to místy bylo dost zledovatělý. Najeli jsme asi dvaadvacet kilometrů,“ prozrazuje gólman.

Zato po Brazilci Japanovi jakoby se slehla zem. Na běžkách stál vůbec poprvé v životě. „Jsou někde s Milošem Mejtským (asistent trenéra – pozn. red.). Dostal ho na starost, ale už to asi zabalili,“ slyšíme z hloučku, který si to už po svých mašíruje k autům a následně zpět do hotelu. „Moc ho to nebaví. Několikrát to chtěl sundat, ale něco najet musel. To by pak nemusel trénovat vůbec,“ sděluje přísným tónem Mejtský u oběda.

Běžky nejsou po chuti ani kapitánu Radimu Wozniakovi. „Stojím na tom podruhé. Stopa je navíc ledová, takže bylo i několik pádů. Naštěstí nic vážného.“ Své si o tom myslí také stoper Jan Filip, jemuž masér Josef Pokoš právě ošetřuje naraženou kyčel.

Malura káral kvůli pulsům

Trenér Pavel Malura, jenž velkým příznivcem běhu na lyžích není, mužstvu u polední špagetové siesty sděluje další program a neopomene si po zjištění nepříliš vysokých výkonnostních hodnot, odhalených pomocí hodinek s monitoringem tepu, do některých svých svěřenců rýpnout. „Zítra vám nastavím pulsy sám, někteří z vás to totiž pojali jako procházku.“

Hráči se pomalu trousí na pokoje, ve tři hodiny odpoledne se scházejí před další tréninkovou fází. Čeká je posilovna a fotbálek, po večeři pak potřebná regenerace.