Do Hradce jste přišel s předsevzetím dovést tým do I. ligy. Jak těžké bude splnění tohoto cíle?
Ztráta na postupové příčky není velká. Smazat ji sice nebude jednoduché, ale v silách mužstva to rozhodně je.

Máte za sebou dvouměsíční přípravu, co vám ukázala?
Že mužstvo potřebuje výjimečnou vnitřní semknutost, aby zápasy dokázalo přesvědčivě zvládnout. Trošku mi v něm scházejí větší osobnosti, které by tým v pravý čas zdravě vyhecovaly. Snad se to změní s příchodem mistrovských zápasů, v přípravě je přeci jen motivace hráčů nižší. Jinak mohu konstatovat, že kádr má na druhou ligu nesmírnou kvalitu a je velmi vyrovnaný. Kdykoliv může kdokoliv nastoupit. Je to svým způsobem výhoda, nemusíme se bát případných zranění či karetních trestů. Vždy bude k dispozici adekvátní náhrada.

Kádr ale čítá 21 hráčů do pole. Není to na II. ligu zbytečný přepych? Přece jen, všichni se na hřiště nedostanou a zákonitě může přijít pokles formy…
Může se to stát, to přiznávám. Zúžení kádru v plánu bylo, ale nakonec k němu nedošlo.

Na poslední chvíli pak ještě přišel Martin Zbončák. Od něho si asi hodně slibujete, když vás dokázal přesvědčit po jediném odehraném utkání…
Věřím, že on bude jedním z hráčů, kteří budou schopni mužstvo pozvednout. Má toho ve fotbalové kariéře hodně za sebou a na trénincích dokazuje, že bude velkou posilou.

Celkově byl v zimě kádr doplněn o sedm fotbalistů (Němeček, Dian, Schulmeister, Chleboun, Plašil, Zbončák, Riegel). Mají všichni potřebnou kvalitu?
Jak už jsem řekl, všichni figurují v kádru a kdykoliv tedy mohounastoupit. Horší to je pouze v případě Honzy Schulmeistera, který do Hradce přišel po zranění. Kondiční manko bude ještě nějakou dobu dohánět. Fotbalovou kvalitu však rozhodně má.

Co považujete za největší přednost hradeckého týmu?
Jednoznačně fotbalovost. Mužstvo je ofenzivně laděné a schopné předvádět atraktivní fotbal, což by se divákovi mělo zamlouvat. Za obrovskou výhodu oproti jiným týmům pak považuji nesmírnou zkušenost našeho kádru.

Poslední dva přípravné zápasy se mužstvu herně vydařily. Psychicky by na tom tedy mělo být ideálně…
Souhlasím. Je lepší vstupovat do soutěže s vědomím, že si hráči věří a na hřišti to funguje. Na druhou stranu se však nesmí jednat o přehnaný optimismus. O psychické pohodě bude v první řadě rozhodovat až výsledek úvodního mistrovského utkání s Krčí. V našem případě obzvláště, protože bodů musíme na jaře uhrát hodně.

V sobotu honba za postupem vypukne. Spíte zatím klidně?
Se spaním nemám nikdy problémy. Nervozita na mě dolehne zhruba hodinu před zápasem.

Říkal jste, že vzhledem k vyrovnanosti kádru pro vás není jednoduché určit základní sestavu a rozhodovat se budete podle aktuální formy. Kolik řešíte otazníků před sobotním startem?
Deset. (směje se) Ne, ne. O základní jedenáctce mám už celkem jasno. Měla by se podobat té, která nastoupila s Náchodem v prvním poločase. Ale na rovinu říkám, že když budu mít pocit, že některý hráč tomu nedává, co by měl, je tu možnost ho ihned vystřídat a může se klidně stát, že příště nebude ani mezi náhradníky.

Cítíte z mužstva takovou tu správnou předstartovní horečku?
Už generálku s Náchodem vnímali kluci jinak než předešlé zápasy. Napětí bylo podobné jako před mistrákem.

Pro trenéra je to jistě příjemné zjištění…
Je dobré vědět, že mužstvo cílem postoupit žije. I proto věřím, že se nám to podaří.

Los považujete za příznivý, nebo se vůbec nedá hovořit o lepším či horším vylosování?
Druhá liga je hrozně vyrovnaná a je prakticky jedno, jestli jedete do Krče nebo na HFK Olomouc. Vyhrát se dá všude, stejně tak se dá všude prohrát. Vždy je ale potřeba podat maximální výkon.

Nezanedbatelný je i divácký faktor. Jak moc spoléháte na fanoušky?
Když budeme hrát kvalitní fotbal, tak přijdou a budou nám fandit. O tom jsem přesvědčen. Doufám, že hráči udělají všechno pro to, aby se návštěvnost oproti podzimu výrazně zvedla.

První překážkou bude Krč
Hradec Králové/ V plné síle jsou před jarním startem II. ligy fotbalisté FC Hradec Králové. Jediný otazník visí nad zařazením nejčerstvější posily Martina Zbončáka, který čeká na vyřízení transferkarty z řeckého Iraklisu Soluň.
„Když by se to nepovedlo, nedá se nic dělat. Kádr je vyrovnaný, nastoupil by zkrátka někdo jiný,“ nedělal vědu z případné Zbončákovy absence trenér Pavel Malura. „Votroci“ jinak neponechávají nic náhodě, k sobotnímu utkání s Krčí, které začne od 10.15 hodin na strahovském stadionu, odcestují již dnes po odpoledním tréninku.
Hradec je vzhledem k postavení v tabulce favoritem. Jenže Krč na podzim ve „strahovském azylu“ ze sedmi utkání prohrála jediné! Povídat by o tom mohl právě Pavel Malura, ve 4. kole tam totiž se Slováckem uhrál pouze remízu 1:1. „O dva body jsme se tehdy obrali sami. Mužstvo tam podalo za mého působení ve Slovácku snad nejhorší výkon. Věřím tomu, že se to z Hradcem nebude opakovat. Žádné podcenění nepřipadá v úvahu,“ zdůrazňuje.
Fakt, že Pražané během zimního období svůj kádr vyztužili (přišli např. Pikl, Flachbart, Šmerda, Jedinák), nechává Maluru klidným. „Že se nejedná o slabé mužstvo, si všichni uvědomujeme. Budou však pod tlakem boje o záchranu, což by mohla být naše výhoda,“ poznamenal.
„Soupeř je houževnatý a dobře vykrývá prostor před brankou. Musíme být proto hlavně trpěliví a vzadu se vyvarovat chyb,“ podotkl.
Soupiska FC Hradec Králové
Brankáři:
Karel Podhajský nar. 21. 1. 1973
Jiří Lindr 7. 8. 1986
Luděk Frydrych 3. 1. 1987
Obránci:
Pavel Němeček 12. 1. 1982
Jiří Vít 18. 8. 1977
Martin Zbončák 21. 7. 1975
Radim Wozniak 29. 1. 1978
David Přibyl 11. 12. 1985
Jiří Pospíšil 10. 9. 1972
Jakub Chleboun 24. 3. 1985
Marek Plašil 19. 12. 1985
Záložníci:
Jiří Krejcar 12. 10. 1977
Michal Dian 30. 11. 1981
Pavel Černý 28. 1. 1985
Tomáš Bouška 12. 10. 1979
Jan Schulmeister 11. 3. 1986
Martin Čupr 17. 10. 1977
Tomáš Rezek 9. 5. 1984
Jan Riegel 3. 8. 1980
Útočníci:
Václav Pilař 13. 10. 1988
Ivo Svoboda 8. 5. 1977
Pavel Dvořák 19. 2. 1989
Miroslav Vodehnal 25. 4. 1976
Tomáš Hašler 9. 12. 1981
Realizační tým: Pavel Malura (nar. 24. 12. 1970) - trenér, Miloš Mejtský (11. 4. 1961) – asistent trenéra, Luděk Jelínek (21. 6. 1958) – trenér brankářů a vedoucí mužstva, MUDr. Stanislav Šopák a MUDr. Jan Michálek – lékaři, Josef Pokoš – masér, Marie Svobodová – kustod.
Vedení klubu: ing. Richard Jukl – ředitel a předseda představenstva, Martin Černík – sekretář, Vlasta Zákoucká – ekonom.
Přišli: Němeček (přestup ze Sokolova), Dian (hostování z Bohemians 1905), Riegel (hostování z Mladé Boleslavi), Schulmeister (hostování ze Sigmy Olomouc), Chleboun (návrat z hostování v Náchodě), Plašil (návrat z hostování v Příbrami), Zbončák (Iraklis Soluň).
Odešli: Kaplan, Filip (oba hostování v Sokolově), Monster, Šmerda (oba ukončení hostování), Karal (hostování v Bohemians 1905), Špidlen (hostování v Náchodě), Gavula (hostování v Týništi n. O.).
přípravné zápasy
FC Hradec Králové: Mladá Boleslav 2:0 (Vodehnal, Krejcar), Jablonec 0:4, HFK Olomouc 2:3 (Vido, Bouška), Kolín 1:0 (Pilař), Varnsdorf 1:0 (Hašler), Bohemians 1905 0:1 a 2:0 (Vodehnal 2), Žižkov 0:1, SK Kladno 3:0 (Dvořák, Hašler, Čupr), Bohemians Praha 0:0, Čáslav 0:0, Letohrad 0:1, Sigma Olomouc B 5:2 (Krejcar 2, Riegel 2, Pospíšil), Náchod–Deštné 2:0 (Rezek, Černý).