Západočeši mají na svém kontě čtyřicet vstřelených branek. Dá se tedy očekávat, že obranu „votroků“ řádně prověří. „Čeká nás velmi těžký zápas, to je jasné. Nicméně na defenzivu budeme klást stejný důraz jako v každém utkání. Zatím se nám to celkem dařilo a soupeři si moc příležitostí nevytvořili. Bohužel se jim vytvořené příležitosti podařilo zrealizovat. Věřím, že to tentokrát zvládneme a neinkasujeme,“ přeje si hradecký trenér Václav Kotal.

Sílu sokolovského výběru umocňuje také fakt, že má ve svém středu elitního druholigového střelce. Vytáhlý útočník Martin Jirouš totiž vsítil v probíhající sezoně již čtrnáct gólů a vévodí pořadí kanonýrů. „Víme o jeho kvalitách. Při standardních situacích ho samozřejmě budeme pozorně střežit, ale že bychom se mu věnovali i v průběhu hry, to asi ne. Při zónovém bránění to bude spíše o spolupráci všech defenzivních hráčů, o vzájemném zajišťování a hlavně komunikaci při přebírání,“ doplňuje šestapadesátiletý trenér.

Kotal měl možnost zhlédnout sokolovský tým v akci na DVD. „Nastoupí proti nám kvalitní tým, který si posledním vítězstvím v Ústí hodně pomohl, dostal se na třiatřicet bodů. Lze tedy říci, že je prakticky zachráněn a může tak proti nám hrát uvolněně,“ je si vědom Kotal.

Sokolov sice vstoupil do jarní části bídně. Poté však kouče Karla Havlíčka u kormidla vystřídalo duo Vítězslav Hejret a Stanislav Purkart a mužstvu to, jak se zdá, prospělo, neboť obě následující utkání vyhrálo. „Po výměně trenérů udělali šest bodů, takže jsou asi v dobré pohodě, což se o nás říct nedá. Máme spoustu nemocných a navíc v kabině řádí nějaká viróza, takže vypadli další hráči. Uvidíme, kdo vůbec bude zdravý a schopen odjet,“ upozornil trenér na nepříjemnou skutečnost. Víc však prozradit nechtěl: „Radši bych nikoho nejmenoval. Prostě máme problémy, se kterými si musíme poradit.“

Sobotníduel bude mít zvláštní příchuť pro několik hráčů. V dresu Sokolova nastupuje čtveřice fotbalistů (Čupr, Kaplan, Duchnič, Šmerda), kteří v minulosti hájili hradecké barvy. Naopak „votrok“ Jiří Poděbradský hostoval loňské jaro na západě Čech. Hradci se proti Sokolovu v poslední době moc nedařilo. Loňskou porážkou v posledním kole přišel o postup do první ligy. Na podzim v domácím prostředí rovněž prohrál (0:2). „Votroci“ tedy mají Baníku co oplácet…