Současná Kotalova parta, která je čtyři kola před koncem soutěže na 8. místě tabulky, totiž útočí na vyrovnání, ba dokonce překonání druhého nejlepšího umístění v první lize v dějinách hradecké kopané od mistrovské sezony 1959/60. Což by byl pro nováčkovskou sestavu obří úspěch.

Je jasné, že Hradec letos může přepsat dějiny.

Do závěru Gambrinus ligy zbývají čtyři kola a „votroci“ jsou s mužstvy nad nimi v přímém kontaktu.

Vždyť na pátou Mladou Boleslav, kterou mimochodem v minulém kole porazili 2:1, ztrácejí pouhé tři body. Od čtvrté Olomouce, s níž se poměří o příštím víkendu, je dělí body čtyři.

„Naším cílem je každý zápas vyhrát. Je to jednoduchá fráze, ale řídíme se jí. Chceme pokračovat v úspěšných výsledcích a na konci soutěže uvidíme. Určitě by ale bylo příjemné skončit v horní polovině tabulky,“ řekl Kotalův asistent Michal Šmarda.

„Stříbrnou“ pozici v galerii úspěchů zatím drží ročník 1962/63. Euforie z titulu už ochabla, přesto mužstvo okolo Pičmana, Hledíka, Zikána, Jindry či Tauchena vybojovalo výborné páté místo. V československé lize tehdy bojovalo čtrnáct mužstev.

„Byl to nabitý tým. Na jejich fotbal se krásně dívalo,“ říká Jiří Kamprle, bývalý klubový kronikář a autor zdařilé knihy mapující historii královéhradecké kopané s názvem „Fotbal pod lízátky“.

V novodobé historii měli hradečtí fanoušci největší radost v sezoně 1998/99, kdy v útoku zářil rychlonohý František Koubek, který k 8. místu přispěl jedenácti vstřelenými brankami a jen dva góly mu chyběly k dorovnání nejlepšího střelce – sparťanského Horsta Siegla.