Dva fotbalisté Hradce Králové se po nedělním duelu s Libercem, jenž jejich tým pohříchu prohrál doma 0:1, dostali mezi elitu v porovnání naběhaných a nasprintovaných metrů.

Záložník Milan Černý nastřádal jako jediný ze všech hráčů více než dvanáct kilometrů. Přesně v duelus Libercem naběhal 12 156 metrů. Ve statistice nejusilovnějších sprinterů se zase prosadil pravý obránce Marek Krátký. Zadák byl ve sprintu 384 metrů, jen o 27 metrů zaostal za Vlastimilem Daníčkem ze Slovácka, jenž už tuto kategorii ovládl na jaře dvakrát.

„Co se týče běhu, tak nás nejvíce zajímají čísla uvádějící nejvyšší intenzitu. Tam figurujeme na nejvyšších místech. Ukazuje nám to, že mužstvo pracuje," řekl hradecký trenér Bohuslav Pilný.

Jeho slova mají oporu i v celkových statistikách. Nejvíc metrů ve sprintu v posledním kole urazili hráči Hradce (2115 m), za nimiž se umístili borci Dukly (2060 m) a Slovácka (2044 m). „Votroci" přitom hráli pětadvacet minut bez vyloučeného Tomáše Malinského, což logicky snižovalo přísun metrů do sprinterské statistiky.

Jenže je tu druhá stránka čísel. Vždy jde jen o podpůrné parametry, ve fotbale je zásadní jen jedno numero. To, které ukazuje počet vstřelených branek.

„Fotbal se hraje na góly, ne na běhání," prohodil Pilný. To je svatá pravda. „Mužstvo pracuje, ale vše je degradované finální fází," doplnil.

Tento výrok se dá doložit nejen vstřelenými góly. Hradec dal na jaře jen pět, doma se netrefil ani jednou. V posledních pěti domácích duelech měl 160 centrů do pokutového území a ani jednou neskóroval. „Jsme málo agresivní. Musíme být rozhodnější. Pořád někoho hledáme přihrávkou, místo, abychom to prali na bránu. Liberec nám zablokoval osm ze třinácti střel, to je důkaz nerozhodnosti," přiznal trenér Pilný. „Když budeme střílet, ve finále se k nám může něco odrazit."

Jaký přínos má dvojice rekordmanů?
Ti dva rozhodně nejsou líní na krok. Na podzim přitom seděli mezi náhradníky. Jenže během jara se stali obránce Marek Krátký a záložník Milan Černý klíčovými hráči Hradce. Co o nich říká trenér Bohuslav Pilný?

Marek Krátký: „Věděli jsme, že má velké předpoklady ve hře směrem dopředu. Ofenzivu pořád podporuje, bohužel zatím bez efektu. Do defenzivy má trochu problémy. Má složitou situaci tím, že nahrazuje zraněnou oporu Tomáše Holeše."

Milan Černý: „Konečně mu drží zdraví, i když teď dva tréninky chyběl. Jako hráč je dostatečně agresivní, má zkušenosti. Jeho výkony stoupají, ale bohužel to pořád není vidět na výsledcích celého mužstva.