FC HRADEC KRÁLOVÉ ve II. fotbalové lize

Cesta za vysněným postupem do první ligy začíná. Začíná v místě, kde jsou výkony a výsledky rozebírány fanoušky do nejmenších detailů. Ptáte se kde? No přeci v hospodě! Ta hradecká fotbalová se nachází na Malém náměstí v zadní části restaurace Černý kůň. Právě zde včera vedení FC Hradec Králové odtajnilo plány pro jarní část soutěže.

„Jsem rád, že tu takové místo vzniklo. Budou zde probíhat mimo jiné i pozápasové minitiskové konference za účasti dvou hráčů, kteří budou fanouškům odpovídat na jejich dotazy,“ oznámil novinku Richard Jukl, generální ředitel klubu. Dále zmínil, že postupové ambice Hradec opravdu má. „Ale že bychom šli před mužstvo a řekli, že chceme za každou cenu postoupit, to určitě ne. Chceme předvádět stejně dobrý fotbal jako na podzim. Pokud se nám to povede, zůstaneme automaticky ve hře o postupová místa.“

V podobném duchu hovořil trenér Václav Kotal. „Je jasné, že jsme jedním z kandidátů usilujících o postup. V podzimní části od nás takové umístění nikdo nečekal. Je vskutku hodně dobré. Hlavně vzhledem k tomu, za jak krátkou dobu se mužstvo stabilizovalo. Sám jsem zvědav, jak to zvládneme na jaře.“
Kádr „votroků“ doznal během zimního období nepatrných změn. Do A mužstva byl z dorostu přeřazen talentovaný obránce Jaroslav Zelený. Mnohem více si vedení slibuje od služeb levonohého záložníka Petra Tomašáka z Baníku Ostrava, jenž v nejvyšší soutěži nasbíral rovných šedesát startů. „Věřím, že během dvou tří týdnů bude platným členem základní sestavy. Musí se s týmem pořádně sžít. Hrajeme trochu jiným systémem, než byl zvyklý,“ poznamenal kouč na adresu jediné nové tváře.

Na stadionu by v dohledné době měly vyrůst montované tribuny za oběma brankami, při zápasech se bude čepovat desetistupňové pivo Votrok. „Fanouškům chceme vycházet všemožně vstříc. Zorganizovali jsme pro ně rovněž zájezd na první mistrovské utkání do Hlučína,“ uvedl Jukl. Cena zájezdu činí 100 korun. Zájemci se mohou hlásit na na tel. 608 554 466 či 495 515 531. Odjezd je v sobotu v 9.30 hodin přímo ze stadionu.

Více než soupeř vzbuzují obavy počasí a terén

Druhá fotbalová liga – 17. kolo: FC Hlučín – FC Hradec Králové se hraje v sobotu od 14.30 hodin.

„Votroci“ jdou do boje! Za atakem jedné z postupových příček jim v jarních odvetách bude stát čtrnáct soupeřů. První překážku představuje Hlučín, aktuálně čtrnáctý celek tabulky. K zápasu, který má výkop v sobotu ve 14.30, odcestují hradečtí fotbalisté již v pátek odpoledne.

Generálky obou týmů dopadly rozdílně. Kotalova parta remizovala s HFK Olomouc 1:1, Hlučín podlehl Třinci nečekaně vysoko 1:5. „Výsledek nás zase tolik nezajímá. Pro nás je zásadní způsob hry soupeře. Nechceme nic podcenit,“ zdůrazňuje kouč.

Vrásky na čele mu spíše dělá předpověď počasí, nad níž se vskutku jásat příliš nedá. V sobotu se očekává sněžení a teploty pod nulou. „S terénem to může pořádně zacvičit,“ přitakává Kotal. „Musíme být důkladně připraveni na všechny alternativy. Hřiště může být během několika minut pořádně rozorané. Vzhledem k tomu, jakým pojetím se hodláme prezentovat, to pro nás příliš dobré zjištění není, nicméně je potřeba se s tím vypořádat.“

Z výsledků v přípravném období, v němž jeho svěřenci dokázali mimo jiné porazit prvoligové týmy Kladna, Bohemians 1905 či remizovat s úřadujícím mistrem Slavií Praha, žádné závěry nedělá. „Stále se nám příliš nedaří měnit rytmus hry. To mi trochu vadí. Někdy je potřeba více kombinovat, jindy překvapit rychlým řešením. Kluci to musí mít na zřeteli.“

Hlučín vstoupí do jarní části pod taktovkou Václava Daňka a s několika posilami, hlavně z širšího kádru pražské Slavie. „Soupeř kádr hodně obměnil. Údajně by měl preferovat útočný fotbal. Uvidíme, jaká bude realita,“ zamýšlí se Václav Kotal, jenž s největší pravděpodobností bude postrádat kvůli zranění Kasálka s Němečkem. „Do každého utkání jdeme s cílem vyhrát. Hlavně ale musíme být schopní hrát vzadu na nulu. To je základ. Na těžkém terénu, který předpokládáme, by se gólové manko těžko dotahovalo. Je nutností, stejně jako na podzim, stavět na kvalitní defenzivě. Na druhou stranu je potřeba brankově zúročit vytvořené šance. Procento realizace je stále nízké. Chci věřit, že to v sobotu zvládneme,“ přeje si.


"Jsem ve velkém očekávání," říká Jukl

Generální ředitel FC Hradec Králové by si přál, aby mužstvo zvládlo jarní část v podobném duchu jako tu podzimní.

Už je jako na trní. Generální ředitel FC Hradec Králové RICHARD JUKL se na rozjezd jarní části druhé ligy nesmírně těší. „Předstartovní horečka se mnou cloumá prakticky celou zimní přípravu. Nyní to graduje. Jsem ve velkém očekávání, zda se nám povede navázat na úspěšný podzim,“ říká bez váhání.

Zlínu byly včera definitivně přičteny dva body za kontumaci s Mostem. To vás zrovna moc netěší, že?
Vnímám to jako fakt, který se udál a který nijak neovlivním. Nemá cenu polemizovat nad tím, čí to je vina. Musíme zkrátka na jaře udělat minimálně tolik bodů co Zlín.

Zhlédl jste sobotní generálku s HFK (1:1). Jak se vám zamlouval výkon mužstva?
Vzhledem k tomu, co mužstvo v přípravě předvádělo, nebyl jeho výkon zase tak optimální jako v jiných utkáních. Na druhou stranu jsem generálek coby hráč nebo manažer absolvoval iks a vím, že se nikdo nechce zranit. Navíc jsme byli poprvé na přírodní trávě. Důležité bylo, že kluci chtěli hrát a i za nepříznivého stavu se rvali o výsledek.

V jakém duchu se ponese váš tradiční proslov v kabině před jarním startem?
Nechci hráčům říkat nějaké „musíte, musíte“. Budu rád, když v každém zápase ze sebe vydají maximum. Pokud to tak bude, výsledek se dostaví. Samozřejmě bych si moc přál, aby zvládli jaro podobně jako podzim.

Každý vstup do soutěže je ohromně důležitý. Z Hlučína by to chtělo přivézt tři body… Jak pohlížíte na sobotního soupeře, který v generálce vysoko podlehl Třinci (1:5)?
No a zase jsme u těch generálek. Je to úplně jedno. Můžete mít špatnou generálku a v soutěži se rozjedete k výborným výkonům. Hlučín je ke všemu jakousi farmou Slavie Praha. Druhou ligu chce jednoznačně zachránit. Zítra nás každopádně čeká těžký zápas.

Hradec stejně jako v létě dosáhl i v zimní přípravě velmi dobrých výsledků. Remizoval dokonce s mistrovskou Slavií. Sebevědomí by tedy týmu scházet nemělo…
Hlavně doufám, že klukům vydrží pozitivní nálada. Ale jenom sebevědomí vám zápasy nevyhraje. Samozřejmě si musí věřit, ale musí pro to na hřišti hlavně něco udělat.

Jedinou větší posilou je levonohý záložník Petr Tomašák z Baníku Ostrava. Zájem jste měli také o mladíčka Jaroslava Starého z pražské Slavie. V jeho případě však
jednání ztroskotala. Je pro vás překvape, že mistrovský klub talentovaného hráče neuvolnil a celé jaro ho znovu ponechá pouze v kádru třetiligové rezervy?
Slavia se bohužel v současné době takto chová. Divím se tomu. Byli jsme už ústně dohodnutí, ale Slavia to nakonec zase změnila.

Šlo o velké peníze?
Byli jsme domluveni na přestupu. Na něčem jsme se dohodli, výhodné to bylo pro obě strany. My jsme jim v létě za podobných podmínek pustili Zierise. Když skončilo testování Starého a mělo dojít k realizaci přestupu, řekla si Slavia dvakrát tolik. To se prostě nedělá.

Určitě registrujete zvýšený zájem fanoušků. Boj o postup by se v návštěvnosti měl odrazit, souhlasíte?
Doufám, že podzimní výsledky jsou dostatečnou pozvánku, aby lidé začali chodit ve větším počtu. Pokud se nám povede start v Hlučíně, neměli by nad čím váhat. Vždyť poté hostíme lídra z Ústí nad Labem.
SOUPISKA

Brankáři:

Jiří Lindr nar. 7. 8. 1986
David Šimon 14. 6. 1975
Ondřej Volšík 28. 3. 1989

Obránci:
Pavel Němeček 12. 1. 1982
Jaroslav Zelený 20. 8. 1992
David Přibyl 11. 12. 1985
Jakub Chleboun 24. 3. 1985
Jiří Poděbradský 9. 9. 1982
Martin Kasálek 8. 9. 1980
Radim Wozniak 29. 1. 1978
David Kalousek 13. 5. 1975

Záložníci:
Vlastimil Karal 26. 4. 1983
Radek Hochmeister 6. 9. 1982
Petr Tomašák 20. 2. 1986
Jiří Janoušek 17. 11. 1989
Ján Nemček 9. 10. 1987
Tomáš Rezek 9. 5. 1984
Roman Fischer 24. 3. 1983

Útočníci:
Václav Pilař 13. 10. 1988
Pavel Černý 28. 1. 1985
Pavel Dvořák 19. 2. 1989
Radek Dorotík 9. 5. 1986
Radek Voltr 10. 12. 1991

Realizační tým:
Václav Kotal – trenér, Michal Šmarda – asistent, Pavel Matějka – asistent, Karel Podhajský – vedoucí mužstva, MUDr. Stanislav Šopák, MUDr. Jiří Neumann, MUDr. David Waciakowski – lékaři, Aleš Kobr – masér, Marie Svobodová – kustod.

Vedení klubu:
ing. Richard Jukl – generální ředitel, Ladislav Škorpil – sportovní ředitel, Martin Černík – sekretář, Vlasta Zákoutská – ekonom.

Přišli:
Petr Tomašák (Baník Ostrava), Jaroslav Zelený (z dorostu), Ondřej Volšík (přeřazen z B mužstva)

Odešli:
Jakub Špidlen a Ondřej Pacák (oba hostování Čáslav), Jaromír Grim (ukončené hostování)
PŘÍPRAVNÉ ZÁPASY

FC Hradec Králové: Bohemians Praha 0:1, Varnsdorf 1:2 (Dvořák), Česká Lípa 7:0 (Černý 3, Dvořák 2, Rezek, Voltr), Bohemians 1905 2:0 (Černý, Fischer), Kladno 3:0 (Chleboun, Pilař, Dvořák), Hlavice 5:0 (Dorotík 2, Kasálek z pen., Fischer z pen., Dvořák), Jihlava 2:0 (Dvořák, Němeček), Letohrad 5:0 (Dorotík, Černý z pen., Hubička, Dvořák, vlastní), Náchod 5:2 (Fischer 2, Pilař, Janoušek, Černý), ČR „18“ 1:0 (Hubička), Slavia Praha 1:1 (Pilař), Čáslav 1:1 (Dvořák), HFK Olomouc 1:1 (Pilař).