Poprvé ve své hráčské kariéře okusili první ligu. Mladší dorostenci FC Hradec Králové se v průběhu podzimní části snažili předvádět pěkný kombinační fotbal, nicméně vlivem obrovské marodky obsadili až desátou příčku. V patnácti zápasech dokázali čtyřikrát zvítězit, čtyřikrát remizovat a sedmkrát odešli poraženi při skóre 24:26.

Trenér MILOŠ MEJTSKÝ rozhodně nepropadá panice a do jarních odvet hledí s optimismem.

S mužstvem pracujete druhou sezonu. Jak těžká byla adaptace hráčů na první dorosteneckou ligu?
Pro kluky to bylo hodně složité, rozdíl mezi první ligou a českou ligou je značný. Nejvyšší soutěž je velice kvalitní, zápasy se hrají s daleko větším nasazením, nikdo nedá nikomu nic zadarmo. Mužstvo se muselo přeorientovat na jiný fotbal. V létě navíc odešli brankář Zima a stoper Křižovič a chvíli to trvalo, než se je podařilo nahradit.

Na co jste v letní přípravě kladl největší důraz?
Především na fyzickou kondici. Hodně jsme posilovali, na což kluci nebyli zvyklí. Na jejich adresu však musím říci, že skutečně makali nadoraz. Na sezonu jsme byli velmi dobře připraveni, jenže potom nás začala pronásledovat neuvěřitelná marodka. Řeknu upřímně, že něco podobného jsem dosud jako trenér nezažil.

Můžete být konkrétnější?
Celý podzim neodehráli Moravec (zlomená noha) a Jukl (vyhřezlá ploténka). K nim postupně přibývali další hráči a v jednu chvíli to vypadalo tak, že na marodce bylo jedenáct fotbalistů. Ve druhé polovině soutěže přišlo částečné zlepšení, ale jak říkám, těch zranění a nemocí bylo až příliš.

Jak jste to řešil?
Z B mladšího dorostu byli přeřazeni Bláha s Provazníkem a dle potřeby nám vypomáhali i další hráči z tohoto družstva. Sestavu jsem mnohdy lepil na poslední chvíli.

Odpovídá tedy současné umístění vašim představám?
To v žádném případě. Současné mužstvo má určitě větší ambice. Před startem podzimní části první ligy jsem věřil, že se budeme pohybovat v horních patrech tabulky. Marodka však byla tak rozsáhlá, že jsme nakonec až desátí. Jsem přesvědčen, že do jarních odvet nastoupíme v plné síle a v tabulce se posuneme výš.

Pozitivní určitě bylo, že mužstvo se v každém zápase snažilo odvést maximum, i když se mu herně třeba nedařilo…
Máte pravdu. Tým má vnitřní sílu a chtěl dosáhnout dobrých výsledků. I když prohrával, bojoval do poslední minuty a snažil se s nepříznivým stavem něco udělat. Toho jsem si hodně cenil. Když to řeknu zjednodušeně, tým má zdravého ducha a velkou perspektivu. Myslím, že tak sedm hráčů by to po fotbalové stránce mohlo dotáhnout hodně daleko. Bude však záležet pouze na nich, jak na sobě budou dál pracovat.

Ve kterých zápasech jste byl na své svěřence pyšný a naopak?
Nejvíce spokojen jsem byl po zápasech ve Zlíně a na Spartě, kde jsme vyhráli 4:1, respektive 4:2. V těchto duelech se kluci vydali ze všech sil a ukázali, co v nich je. Naopak veliké zklamání jsem zažil po domácí porážce s Příbramí. Hrálo se na umělé trávě a celé mužstvo se s tím nedokázalo vypořádat. Prohra 0:1 proto byla naprosto zasloužená.

V klubu FC Hradec zároveň působíte jako ředitel mládeže. Jaký byl uplynulý půlrok z tohoto pohledu?
Mohu říci, že se celkem vydařil. Oba celky staršího dorostu získaly na podzim dostatek bodů, takže by se měly vyhnout bojům o záchranu. Po kvalitní zimní přípravě by se na jaře mohly posunout do horní poloviny tabulky. Určitě více bodů jsem očekával u B mladšího dorostu, ale zde je třeba vzít v úvahu, že řada hráčů přecházela ze žákovské do dorostenecké kategorie a adaptace mnohdy trvá delší dobu. Snažíme se kvalitně doplnit i družstva přípravek.

Jak bude vypadat zimní příprava vašeho mužstva?
Začneme doma, v únoru bychom měli absolvovat soustředění v Turecku. Byl bych rád, kdyby se zde mužstvo dostalo do herní pohody, a také si moc přeji, abychom pracovali v kompletním složení. Těch zranění a nemocí bylo moc, takže jsme si snad už vše vybrali. Do zahájení jarních prvoligových bojů sehrajeme sérii přípravných zápasů.

Vaše slovo závěrem?
Chtěl bych poděkovat vedení klubu FC Hradec za vytvořené podmínky, realizačnímu týmu a rodičům za velmi dobrou spolupráci, a nesmím zapomenout ani na drobné sponzory.

JAN SKALIČKA