Asistent kouče „votroků“ Michal Šmarda se už těší na pondělní zápas s mužstvem Bohemians 1905, v němž končil kariéru.

Pondělní utkání bude jistě zajímavé pro asistenta kouče „votroků“ MICHALA ŠMARDU (narozen 31. ledna 1971), jenž se v dresu „klokanů“ loučil s profesionální kariérou hráče.

Jaká nálada panuje v kabině po nečekaném vítězství nad Spartou?
Dobrá. Utkání jsme si s hráči rozebrali, řekli jsme si k tomu své. Klukům jsme samozřejmě poděkovali za jejich výkon, ale zároveň jsme jim dali najevo, že už je to za námi a musíme se soustředit dál. Čeká nás další těžké utkání. Už není čas na nějaké oslavy, to je už minulost. Rozhodně budeme chtít navázat na výkon proti Spartě, především na kladné záležitosti. Byly tam také totiž i špatné momenty, které jsme hráčům ukázali. Šlo o řešení některých situací. Musíme se z toho poučit, aby se chyby v příštím zápase neopakovaly.

Apelujete na hráče, že proti „klokanům“ půjde úplně o jiný zápas, nebo si to sami moc dobře uvědomují?
Bavili jsme se o tom, ale myslím, že si toho jsou všichni vědomi. Vědí, o co jde. Výhra se Spartou byla pěkná, musí však na ni už zapomenout. Jdeme dál. Přijedou jiní zloději, jak já jim říkám. (zasměje se)

V pondělí vás čeká tým, v němž jste před dvěma lety končil profesionální kariéru hráče. Sledujete pořád dění v klubu? Změnilo se toho hodně?
Od té doby se změnil trenér, změnili se hráči. Víme o tom, jaký trenér Hoftych praktikuje styl. Je založený na bojovnosti, nasazení a důrazu v osobních soubojích. Jde víceméně o takový jednoduchý fotbal. Vzadu nechodí moc do rozehrávky, spíše to nakopávají dopředu a tam se snaží posbírat odražené míče a pak je udržet. Také zakládají hru na standardních situacích.

Jsou v mužstvu soupeře ještě nějací hráči, kteří tehdy s vámi kopali?
Určitě, v týmu jich je celá řada. Už se na ně moc těším. Doufám, že diváci zhlédnou kvalitní ligové utkání a budou spokojeni.

Jak vůbec vzpomínáte na éru v Bohemce? Asi nejvíc vám zůstanou v paměti zápasy ve vyprodaném Ďolíčku, že?
Ďolíček byl vyprodaný prakticky každý duel. Byla tam úžasná atmosféra. Vzpomínám na to rád. Akorát mě mrzí, že jsme se tenkrát nezachránili. Byla to velká škoda. Při lepší situaci jsme se mohli udržet. To mě mrzí dodnes.

Co říkáte na přesun zelenobílých do Edenu?
Nechci, aby to vyznělo nějak špatně, ale svým způsobem mě osobně to může být už jedno. Každopádně vůči fotbalu to není dobré. Určitě to ublížilo jak Bohemce, tak i Slavii. Pro obě mužstva je to škoda. Budou se s tím však muset vyrovnat. Je to tak, jak to je. Z pohledu fanouška i hráče to není dobré. Bohužel situace jim tam takhle nastala a oni ji museli řešit. Ale nevidím do toho, takže se nechci pouštět do nějakých závěrů.

Zpět k pondělnímu zápasu. Věříte, že opět bude vyprodáno a diváci vás poženou jako proti Spartě?
Kéž byste měl pravdu. Řekl bych, že výkonem v prvním utkání jsme fanoušky pozvali na další zápas. Škoda že se nehraje v neděli. Pro lidi by to bylo asi lepší. I přesto si myslím, že přijdou v hojném počtu a vytvoří znovu dobrou diváckou kulisu.

Co by mohlo utkání rozhodnout? Dá se předpokládat, že Pražané budou spoléhat na bojovnost a na brejky.
S tím se musíme vyrovnat a svojí fotbalovostí, kvalitní a trpělivou hrou se snažit prosadit. Musíme být úspěšní v osobních soubojích, především tam, kde se bude rozhodovat, to znamená v šestnáctkách.

Poslední tréninky už hodně zaměřujete na Bohemku?
Celý týden. Jak jsem už řekl, rozebrali jsme si utkání se Spartou, udělali za ním čáru a pak už jsme se připravovali na Bohemku. Na dnešním (čtvrtečním) tréninku budou zařazeny prvky, které budeme chtít praktikovat v zápase. Ještě máme na přípravu pátek, sobotu a neděli. Na řadu přijdou ještě další věci, třeba taktické prvky nebo standardky. Zkrátka na utkání se připravujeme se vší vážností.