Minimálně na rok to dnes bude poslední ligový zápas fotbalistů Hradce Králové před vlastními fanoušky. Pilného tým je dvě kola před finišem Synot ligy odsouzen k sestupu. V duelu se Slavií Praha půjde jen o čest.

Škoda, mohlo to být úžasné vyvrcholení záchranářské bitvy. Hradec proti Slavii.

Přímý souboj na život a na smrt. Dlouho to vypadalo, že v 29. kole se pod lízátky půjde na krev. Kdo s koho. Jeden padne a sestoupí, druhý se bude radovat ze záchrany.

Jenže všechno se vyřešilo o týden dřív. Slavia je po vítězství nad Duklou v klidu a může přemýšlet, jak se v příštím ligovém ročníku zlepšit.

To v Hradci mají jiné starosti. Porážka 0:2 v Liberci je poslala definitivně do druhé ligy. „Mám v hlavě prázdno," přiznal minulý týden Deníku trenér Bohuslav Pilný.

Mozek ale musel rychle restartovat. Střet se slavným sešívaným klubem je pokaždé výzvou. Nehledě na postavení v tabulce.

„Čeká nás soupeř zvučného jména s velkou historií. Pro nás je to ligový zápas, takže v sobě musíme najít motivaci, abychom zápas zvládli s co nejlepším výsledkem a aspoň trochu potěšili naše zklamané fanoušky," uvedl Pilný pro klubové stránky.

Rád by do utkání postavil nejsilnější sestavu, ale kádr se mu drolí pod rukama. Mimo je sedm hráčů, dost z nich patří do základní sestavy.

Takže: kvůli karetnímu trestu nemůže do hry dvojice defenzivních psů – Pavel Černý a Petr Mareš. Zranění vyřadilo do konce sezony čtveřici Pavel Dvořák, Juraj Križko, Jan Shejbal a Adam Vlkanova. Velmi nepravděpodobný je start gólmana Tomáše Koubka, jenž kvůli bolavému kolenu  nedohrál předchozí zápas v Liberci.

„Budeme muset improvizovat a rozhodneme se podle aktuálního zdravotního stavu. Nějaký šrámy měl po zápase juniorky i Tito a Petr Schwarz. Uvidíme, kdo bude nakonec zdravotně v pořádku a pak se rozhodneme pro nějakou sestavu," pronesl Bohuslav Pilný.

Slavia prožívá další nepovedenou sezonu. Loni se zachránila až souhrou ostatních výsledků v posledním kole. V letošní sezoně takové nervy neprožívala, na víc než na souboj o udržení to ale nestačilo.

Pražský klub může blahořečit střelce Milana Škodu, autora osmnácti branek. To on Slavii vytáhl z maléru.

„Letos se mu výjimečně daří, je schopný dát gól v podstatě z čehokoliv. Za každou cenu chce dát gól, neuhne před ničím, po gólech je hodně hladový," ocenil slávistického kanonýra hradecký lodivod.