Jen legendární fotbalový kanonýr Pavel Černý (10 branek, 1995/96) a černovlasý rychlík František Koubek (11 branek, 1997/98) dokázali v české lize vstřelit v hradeckém dresu víc branek za jeden ročník. Pavel Dvořák jich letos nasázel devět. „Byla to moje nejlepší sezona v kariéře," spokojeně hlásí šestadvacetiletý útočník.

Výjimečný rok mu po zápase s Ostravou předčasně ukončilo zranění. Pro Dvořáka to byla rozlučka s Hradcem Králové. Po sezoně odchází do Jihlavy. „Stál o mě trenér Klusáček. To byl hlavní důvod mého odchodu," přiznává.

Jak jste na tom se zdravím?
Po souboji s Kouřilem mám vymknutý kloub někde mezi lopatkou a ramenem. Podle posledních zpráv to nevypadá nejhůř. Ruku mám ještě v ortéze, ale za deset dní, maximálně za tři týdny bych měl být dobrý. Ještě půjdu na magnetickou rezonanci, která snad potvrdí, že operace není nutná.

Před pár týdny jste v rozhovoru pro Deník prohlásil, že nechcete být podepsaný pod sestupem. To se nepovedlo, Hradec se 
v první lize udržel jen rok. Jaké z toho máte pocity?
Blbý. (odmlčí se) Mrzí mě to. Nevím, co k tomu říct. Není to dobrá vizitka.

Berete si, že jste Hradci nevystřílel záchranu?
To ne. Každý máme na sestupu svůj podíl a svoji zodpovědnost. Nebylo to jen o mně.

Nejlepší střelci Hradce v české lize
1993/94 R. Jukl - 7 branek
              David Breda - 7
1994/95 - Richard Jukl 8
1995/96 - Pavel Černý 10
1996/97 - Roman Gibala 4
1997/98 - Františ. Koubek 5
1998/99 - Frant. Koubek 11
1999/00 - Jan Kraus 5
2001/02 - Rudolf Skácel 6
2002/03 - Pavel Krmaš 5
2010/11 - Pavel Dvořák 5
2011/12 - Pavel Dvořák 7
2012/13 - Dušan Uškovič 6
                Jan Šisler 6
2014/15 - Pavel Dvořák 9

Kde hledat příčiny sestupu?
Asi v neúspěšné podzimní šňůře, kdy jsme prohráli sedm zápasů za sebou. To bylo rozhodující. Dohánět takovou ztrátu je vždycky složité a nám se to nepovedlo. Přispěly k tomu domácí zápasy s Jihlavou a s Českými Budějovicemi. Měli jsme je zvládnout mnohem lépe, třeba jen remizovat, ale neprohrát.

Opravdu jste po podzimu věřil, že záchrana je reálná?
Ze začátku jsem to neřešil. Říkal jsem si, že budeme nějak hrát a uvidíme. Po vítězství nad Bohemkou jsem ale fakt uvěřil tomu, že na to máme. Bohužel přišla Příbram, kde se stalo, co se stalo… Tehdy jsem si říkal, že jestli je vůbec možné Hradec v lize udržet.

Hradec sestupuje, ale pro vás to byla paradoxně výborná sezona. Dá se označit jako nejlepší v kariéře?
Asi jo. Dal jsem devět branek. Odehrál jsem toho dost, vlastně skoro všechno. Bohužel to všechno kalí sestup… Každý vám potvrdí, že individuální úspěchy jsou hezké, ale radost z týmového úspěchu nic nenahradí. Kdybychom se zachránili, měl bych mnohem větší radost.

Trenér Bohuslav Pilný vám po zápase s Ostravou vysekl poklonu. Prý máte od něj absolutorium za to, jak jste ke všemu přistupoval, i když jste věděl, že v Hradci nezůstanete.
Bral  jsem to jako automatickou věc. Nenapadlo mě, že bych něco flákal. Přitom mi bylo jasné, že pokud by se nedařilo, fanoušci by si to spojovali s mým odchodem.

Dlouho jste byl u nich v nemilosti. Napravily se během poslední sezony vzájemné vztahy?
Nemyslím si, že by to bylo nějak horké. S lidmi z kotle se za tu dobu znám. Mám dojem, že všichni proti mně nebyli. Každý má svoje oblíbence. Nemůžu se zavděčit všem.

Po sezoně se přesouváte do Jihlavy. V šestadvaceti letech vás čeká první přestup v kariéře. Těšíte se na změnu vzduchu?
Ano, celkem dost. Jdu za trenérem Luďkem Klusáčkem, který si mě v Hradci  před osmi lety vytáhl z dorostu do áčka. Teď o mě znovu stál, rozhodování bylo jednodušší. Když budu hrát dobře a střílet góly, problém by nastat neměl.