„Jsem opravdu šťastný. Vůbec jsem s tím nepočítal,“ přiznal fotbalista berlínské Herthy, jenž ve své bohaté kariéře oblékal také dres Hradce Králové. „Musíme s přítelkyní zrušit dovolenou. Nadšená z toho tedy nebyla, ale chápe to,“ smál se při rozhovoru trutnovský odchovanec.

Nakolik vás ta příjemná zpráva překvapila?
Upřímně řečeno hodně. Byli jsme zrovna s Drobasem (brankář Jaroslav Drobný, Skácelův spoluhráč z Herthy – pozn. red.) na tréninku, když mi volal pan Brückner s panem Zíkou (Skácelův manažer – pozn. red.), že jsem nominován na EURO.

Do reprezentace se vracíte po delší pauze. Jak se těšíte?
Moc, většinu kluků dobře znám. Co jsem zažil, tak v nároďáku panovala vždycky skvělá atmosféra.

K nominaci vám bezesporu pomohly jarní výkony v Bundeslize. Přitom se vaše hostování ze Southamptonu do Herthy upeklo těsně před vypršením lednového přestupního termínu. Kdyby jste hrál druhou anglickou ligu (Championship – pozn. red.), pan Brückner by si na vás asi těžko vzpomněl. Souhlasíte?
Championship je v Česku bohužel málo sledovanou a hlavně neprávem dosti podceňovanou soutěží. Její úroveň je ale vysoká. Podívejte se třeba na Cardiff, kam až to dotáhl v Anglickém poháru. Věděl jsem, že moje šance bojovat o EURO nejsou velké, ale budou rozhodně větší v Bundeslize, kterou Češi velmi uznávají. Musím tímto poděkovat Hertě a hlavně Drobasovi. Díky němu jsem neměl s aklimatizací v novém týmu žádný problém a mohl se soustředit jenom na fotbal.

V Hertě jste byl jen na hostování. Uplatní na vás opci?
Je zatím předčasné o tom hovořit. Kluby mezi sebou jednají. V Hertě jsem strávil příjemné měsíce a na rovinu říkám, že bych v ní rád zůstal. Moc se mi v Berlíně líbí.

Zpět k reprezentaci. Byl jste donominován na základě absencí Šírla s Pudilem. Myslíte, že se na šampionátu můžete podívat na trávník?
Jsem především rád, že mohou být součástí tohoto mužstva. Jsem týmový hráč a jakou roli budu plnit, se teprve uvidí.

Po šesti letech se vrátíte do Švýcarska, kde jste zažil dosud největší triumf kariéry. Tehdy jste se s jedenadvacítkou stali evropskými šampiony. Vybavily se vám tyto vzpomínky hned poté, co jste se dozvěděl o nominaci na EURO 2008?
Teď jste mě zaskočil. Vůbec mě to nenapadlo (směje se). To je hrozný, jak to utíká. Zažili jsme tam překrásný chvíle. Pro řadu z nás znamenal tento úspěch přelom ve fotbalové kariéře. Dostali jsme se do velkých klubů a okusili prestižní ligy v zahraničí. Kéž by nám Švýcarsko přálo i tentokrát.

Týmu bude bohužel scházet špílmachr Tomáš Rosický. Bude bez něho postup ze skupiny tvrdým oříškem?
Tomáš je skvělý fotbalista. S ním v sestavě síla týmu vždycky obrovsky vzroste. Co naplat, musíme se s tím vyrovnat a ještě více se stmelit. Možná by nás kvůli Tomášově absenci mohli soupeři podcenit, a to by mohla být výhoda.

Považujete skupinu se Švýcarskem, Tureckem a Portugalskem za těžkou?
Dnes už není lehkých soupeřů. K úspěchu kolikrát potřebujete i notnou dávku štěstí. Prvotním cílem je postup ze skupiny. Především potřebujeme do turnaje dobře vstoupit.