Osmnáctiletý útočník z Bosny a Hercegoviny, jehož v létě přivedl na východ Čech trenér Jiří Plíšek, vstřelil letos v juniorce sedm branek v šesti zápasech. Blýskl se hlavně v utkání proti Slavii, které dal během pětadvaceti minut čtyři góly. Naposledy v pondělí dvěma trefami skolil Spartu. Prosazuje se i v bosenské reprezentaci do devatenácti let.

První otázka zní:  Má Asim Zec na to být střeleckou hvězdou?

„Zakončení má vynikající," potvrzuje trenér Luboš Prokopec, který Zece vede v juniorce.

„Důležitý je fakt, že když si uděláme statistiku ze všech zápasů, tak Asim se do zakončení dostane v průměru pětkrát až šestkrát za zápas. To je vysoké číslo a hlavní předpoklad k tomu, aby dal branku. Jeho produktivita je obdivuhodná," doplňuje Prokopec na adresu talentovaného útočníka, který  trénuje i s prvoligovým týmem.

Druhá otázka tedy zní: Kdy dostane Zec šanci v první lize?

„Myslím si, že trenér Plíšek má bohaté zkušenosti s tím, kdy hráče zařadit do A-týmu tak, aby mu to neuškodilo," říká Luboš Prokopec a přidává svůj názor: „Vzhledem k tomu, že Zec je rychlý, a to i při práci s míčem, má kvalitní zakončení, tak jsem přesvědčen, že v brzké době šanci dostane."

Idolem většiny bosenských fotbalistů je Edin Džeko. Borec, kterého Plíšek přivedl do Teplic a on se přes Wolfsburg dostal až do Manchesteru City. Kromě hvězdného útočníka má Asim Zec ještě jeden vzor.

„Jeho bratr hraje tureckou ligu (Ermin Zec v Genclerbirligi – pozn. red.), takže má určitou  motivaci ho napodobit, nebo dokonce překonat. Asim se chová jako profesionál, který v tréninku i v utkání přistupuje ke všemu poctivě," zdůrazňuje kouč juniorky.

Zec loni nastřílel v bosenské dorostenecké lize sedmatřicet branek. A to věkem stále může hrát za dorost. „Je to hráč s obrovským potenciálem a je jen na nás všech, abychom mu pomohli a dokázali jeho talent rozvíjet dál," dodal Prokopec.