Nepatří do spotu, přesto se tam čas od času objeví. Fotbal není výjimkou. Většinou zapříčiní předčasné ukončení zápasu. Roli v tom nehraje počasí ale zkraty lidského chování. A inzultace je na světě.

Dolní Kalná

První případ se stal na Trutnovsku, přesněji v krajské soutěži I. B třídy, v níž tým Dolní Kalné hostil Kopidlno.

Hrálo se 5. září. Výsledek 0:1 a na oko zcela normální zápas nijak nevybočující z průměru. Jenže když si přečtete Zápis o utkání, rozhodně vám do smíchu není.

Rozhodčí v něm popisuje chování domácího funkcionáře Tomáše Navrátila, jenž dle mínění arbitra už před duelem nebyl v ideálním rozpoložení a vše vygradovalo jeho chováním po závěrečném hvizdu.

„S asistentem jsme viděli domácího trenéra, jak jde k autu za delegátem utkání. Delegáta oslovil, ten se otočil a pan Navrátil mu vylil pivo do obličeje a hned poté ho udeřil pěstí do obličeje,“ stojí mimo jiné v zápise.

Co následovalo? Příjezd Policie České republiky, jednání disciplinární komise a následně vysoké, především finanční tresty.

Navrátil nařčení popřel. „Po poradě s právním zástupcem budeme celou záležitost řešit soudní cestou,“ stojí například v protestu, jímž domácí klub reagoval na již zmíněný Zápis o utkání.

Rok a půl natvrdo

Fotbalové utkání trvá v základní době devadesát minut. Ne však to v Nemošicích ve třetím kole pardubického okresního přeboru. A neukončila ho průtrž mračen ani jiná živelná pohroma. Selhal lidský faktor.

Časomíra nakrojila 72. minutu, když se to přihodilo. Hráč hostující Křičeně jménem Aleš Kučera napadl hlavního rozhodčího Jana Dittricha. Muž v „černém“ nejdříve čelil nadávkám a výhrůžkám. Atak na jeho osobu vygradoval v inzultací.

Tok událostí měl klasický průběh. Nejdříve arbitr udělil žlutou kartu kvůli nesportovnímu chování hráče (užil vůči sudímu sprostých výrazů proti rozhodnutí). Následovala druhá žlutá za nesportovní chování a provokativní gesta vůči hlavnímu rozhodčímu. Z toho logicky vyplynula červená karta. Načež přišla zmíněná inzultace v podobě hrubého strčení do muže s píšťalkou. Ten utkání odpískal… Paradoxně v tu dobu Křičeň vedla 2:1. Hříšník se později sudímu omluvil a od disciplinární komise odešel s trestem na osmnáct měsíců bez fotbalu.

Vrhli se na sudího

Jen 58 minut se hrálo utkání III. třídy mužů Ústecka FC Jiskra 2008 C – Libchavy B. Na stadionu v Králíkách za stavu 3:2 vzkypěly emoce. Hostující oddílový asistent rozhodčího nejprve verbálně a následně i fyzicky napadl arbitra zápasu Otmara Macka, jenž musel čelit i dalším urážkám, po tomto incidentu nebyl schopen dále pokračovat v řízení zápasu a předčasně jej ukončil. Tečku za případem napsala okresní disciplinárka, která viníky po zásluze „odměnila“ zákazy činnosti a citelnou finanční pokutou.