Potok plný eur přitekl do Hradce Králové za Václava Pilaře. Řečí čísel více než čtyřicet milionů korun, k tomu jsou ve hře ještě další případné bonusy. Klub si vypiplal hráče, kterého pak za více peněz, než je roční rozpočet oddílu, prodal do Wolfsburgu. Je mezi „votroky" někdo další s potenciálem Václava Pilaře? Někdo, kdo může naplnit kasu blyštivými zlaťáky?

„V klubu je spousta kvalitních hráčů, kteří mají velký potenciál," říká optimisticky Luboš Prokopec, mládežnický trenér, který v loňském roce získal se staršími dorostenci mistrovský titul.

Ví, o čem mluví. Mladé hráče má pod každodenním dohledem. Zná je po charakterové stránce i po té fotbalové. „Upozornil bych na hráče ročníku 1997, kteří přecházejí ze žáků do dorostu. Výborné předpoklady má třeba střední záložník Dan Trubač. Typem gólového hráče je Jiří Miker. Rychlostně skvěle vybavený je Dominik Müller," poukazuje Prokopec a přidává ještě jedno jméno. „Z brankářů bych uvedl Radima Jehličku, je členem reprezentační sedmnáctky a u nás  už je v A-dorostu U19."

Ze současného A týmu se nejvíce mluví o brankáři Tomáši Koubkovi, vicemistru Evropy do devatenácti let. Pochvalně se o jeho kvalitách vyjádřil kupříkladu Luděk Mikloško, bývalý vynikající gólman, který se věnuje brankářům ve West Hamu United.

Pilař debutoval v lize v červenci 2010 proti Spartě Praha a v premiéře se jednou brankou podílel na slavném vítězství 2:1. Po konci první ligové sezony si odbyl na Kirin Cupu v Japonsku reprezentační premiéru proti Peru (0:0), během hostování v Plzni si v následujícím ročníku zahrál Ligu mistrů proti světovým gigantům Barceloně a AC Milán.

Pohádkový příběh završil klíčovou trefou do sítě Černé Hory v baráži o Euro 2012. Na šampionátu patřil ke klíčovým hráčům čtvrtfinalisty turnaje, vstřelil dokonce dvě branky – do sítě Ruska a Řecka.

„V klubu máme hráče, kteří mohou jít ve stopách Vaška Pilaře. Ale v tuto chvíli je těžké odhadnout, komu se to může podařit," uvažuje Richard Jukl, generální ředitel hradeckého klubu.

Kdy vyroste v Hradci nový Pilař? Může to být brzo.