Vzpomene si? Dá si David Vaněček proti Českým Budějovicím třígólové repete? Těžko hádat, ale každopádně by bylo na čase.

Fotbalisté Hradce Králové potřebují v neděli (15.00) nutně vyhrát, aby jim v tabulce neujel vlak. Zatím stále stojí na hlavní koleji směřující do první ligy, ale to nemusí platit dlouho.

Tým Bohuslava Pilného stojí před největší výzvou dosavadního ročníku Fotbalové národní ligy – porazit v zoufalé formě hrající Jihočechy!

Je to dva roky, k tomu připočtěte měsíc a půl. „Votroci" se po pádu z ligy také nemohli ve FNL chytit, až přišel domácí zápas s Českými Budějovicemi a třígólová exploze do té doby neznámého střelce Davida Vaněčka. Zásluhou jeho hattricku, který zkompletoval během úvodních třiatřiceti minut, se Hradec rozjel rychlostí pendolina a umotal šňůru sedmi vítězství. Na konci sezony se tato část roku ukázala jako klíčová k návratu mezi tuzemskou elitu.

Nyní je situace v mnohém podobná. Východočeši se v soutěži trápí (7. místo, 9 bodů, ztráta na vedoucí duo Karviná, Sokolov také 9 bodů). Herně tolik ne, ale výsledkově a střelecky. Prohra ve Znojmě, remíza na půdě průměrné Vlašimi, místo výher jen hromada spálených příležitostí. Trápí se David Vaněček (v 7 zápasech 1 gól), šance zahazuje i další střelecké eso Jan Pázler (3 góly).

Výraznou změnu nepřinesl ani středeční pohárový zápas s Bohemians 1905. „Votroci" sice vyhráli 1:0 a postoupili, ale klidně mohli vstřelit tři čtyři branky. Příležitosti k tomu měli. Přesto to Pilný viděl pozitivně. „Svým způsobem jsme rádi, že zápas neskončil bezbrankovou remízou. Gól jsme dali a nebudeme pod takovým tlakem, že branky nestřílíme vůbec."

Jestliže v Hradci mají starosti, v Budějovicích řeší průšvihy. A opakované. Exligista upadl do zmaru. Schytal pětigólový nášup v Karviné, do toho přišla domácí prohra  s Ústím nad Labem a další pětibranková nadílka v poháru od Příbrami. „Trápíme se a musíme se z toho dostat," zavelel kouč František Cipro. V Hradci by to ale být nemuselo…